Wszystko co musisz wiedzieć o instalacji solarnej!

Dodano: piątek, 2.06.2023


Coraz częściej poszukujemy ekologicznych źródeł energii do, przykładowo, ogrzewania wody lub domu. Z jednej bowiem strony są one przyjazne dla klimatu i środowiska naturalnego, z drugiej - na dłuższa metę okazują się tańsze. Nic więc dziwnego, że na popularności zyskują rozwiązania takie jak instalacje solarne.

instalacja-solarna

Słońce jest ogólnodostępnym i, co istotne w czasach inflacji, darmowym źródłem energii. Postęp technologiczny pozwala wykorzystywać promienie słoneczne do przetwarzania ich na energię elektryczną czy cieplną. Dla przykładu, coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych oraz innych budynkach jest instalacja solarna, stanowiąca zarówno ekologiczny, jak też ekonomiczny sposób na ogrzewanie wody - rocznie pozwala zaoszczędzić nawet do 60 proc. potrzebnej do tego energii.

Sprawdź zestawy solarne w hurtowni Onninen

Jak działa instalacja solarna?

Najprościej można stwierdzić, że instalacja solarna jest systemem służącym do zamiany energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w energię cieplną. Z pomocą kolektora solarnego (słonecznego) pobiera ona promienie słonecznego, które następnie wykorzystywane są w układzie grzewczym budynku, którego konfiguracje mogą być zróżnicowane. W ten sposób pozyskać można ciepłą wodę użytkową. Instalacje solarne z łatwością można też wykorzystać do podgrzania wody w basenie. Da się jej też użyć do wspomagania ogrzewana domu, ale jest to rozwiązanie nieco rzadziej stosowane.

Z czego się składa instalacja solarna?

Zestaw solarny Galmet ALGłównymi elementami instalacji solarnej są kolektory słoneczne: płaskie i rurowe-próżniowe. Jak wspomniano wyżej, to właśnie one zamieniają energię promieniowania słonecznego na ciepło, które wykorzystywane do ogrzewania wody do mycia i kąpieli, czyli ciepłej wody użytkowej - c.w.u. Kolektory ogrzewają „glikol” - płyn solarny, który transportuje ciepło rurami.

Ogromnie istotnym elementem instalacji solarnej jest odpowietrznik. Powinien się on znajdować w najwyższym jej punkcie, tzn. na dachu przy kolektorach. W zależności od konstrukcji, może on działać automatycznie lub ręcznie. Służy do usuwania powietrza z instalacji podczas jej napełniania oraz w trakcie użytkowania. Oczywiście, po zakończeniu procesu odpowietrzania, odpowietrznik musi zostać zamknięty.

Instalacja solarna nie może obyć się bez orurowania, które może być wykonane z miedzy bądź elastycznych rur ze stali nierdzewnej. Rury prowadzone są od kolektorów do zbiornika ciepłej wody użytkowej, przy czym na całej długości powinny być izolowane celem ograniczenia strat ciepła. Musi być odporna na wysokie temperatury, sięgające 150-170 stopni Celsjusza. Najczęściej wykonuje się ją z kauczuku.

Kolejnym elementem instalacji solarnej jest grupa pompowa, określana też zestawem pompowym lub jeszcze inaczej. Są to zmontowane fabryczne elementy wyposażenia instalacji, znajdujące się w zaizolowanej cieplnie obudowie. W zależności od modelu, składać się one mogą z różnych elementów. Do głównych zaliczają się:

  • pompa solarna - najważniejsze, centralne urządzenie zestawu pompowego;
  • termometry tarczowe;
  • armatura zabezpieczająca: zawór bezpieczeństwa i manometr;
  • przyłącze przeponowego naczynia wzbiorczego;
  • zawór napełniający;
  • inne elementy, zależne od typu i modelu.

Zestaw Solarny Galmet Premium MaxiInstalacja solarna najczęściej wyposażona jest w zbiornik biwalentny c.w.u. Zamontowane do niego są dwa wymienniki ciepła, czyli wężownice. Do tej zainstalowanej w górnej części zbiornika podłącza się główne źródło ciepła, np. kocioł gazowy, olejowy czy na paliwo stałe, ogrzewające wodę w około połowie pojemności zbiornika. Z kolei do dolnej wężownicy podłącza się instalację solarną – kolektory ogrzewają wodę użytkową w całej objętości zbiornika.

Do tego dochodzi armatura uzupełniająca, czyli systemy zaworów, a także inne elementy instalacji solarnej, zależnie od jej modelu, typu i rodzaju.

Instalację solarną można skompletować z poszczególnych części lub nabyć gotowe zestawy solarne. Szeroki wybór znajdziemy w hurtowni hydraulicznej Onninen.pl.

Produkty do instalacji solarnych dostępne w hurtowni Onninen

Bardzo duży wybór akcesoriów do instalacji solarnych - czyli różnorodnych elementów niezbędnych do prawidłowego montażu i eksploatacji systemu kolektorów słonecznych - oferuje hurtownia Onninen.pl. W jej asortymencie znaleźć można wszystkie potrzebne produkty: "glikole", rury, nakrętki, nyple, uchwyty do rur, konstrukcje służące do montażu kolektorów słonecznych, zawory bezpieczeństwa, złączki, pierścienie do zestawów połączeniowych, uszczelki i wiele innych. Poszczególne produkty dostępne są w atrakcyjnych cenach.

Sprawdź zestawy solarne w hurtowni Onninen