Wszystko co musisz wiedzieć o manometrach!

Dodano: piątek, 21.04.2023


Do czego służy manometr? Jak odczytywać na nim zmierzoną wartość? Gdzie stosować tego typu urządzenia? Jeśli nie umiesz odpowiedzieć choć na jedno z wymienionych pytań, sprawdź koniecznie nasz artykuł i dowiedz się więcej o pomiarach ciśnienia.

Manometr

Sprawdź manometry w hurtowni Onninen

Do czego służy manometr?

Manometru używa się do pomiaru ciśnienia cieczy lub gazu, najczęściej w zamkniętej przestrzeni. Najczęściej montowany jest on w instalacjach domowych. Wymienić tu można na przykład:

  • Centralne ogrzewanie. Manometr pozwala określić ciśnienie wody w rurach. Gdy jest zbyt niskie - oznacza to potrzebę dopuszczenia wody do układu. Zbyt wysokie może zwiastować z kolei problemy ze szczelnością rurek.
  • Manometr może być podłączony bezpośrednio do pieca lub pompy ciepła, aby mierzyć ciśnienie cieczy roboczej.
  • Jest to bardzo popularne urządzenie pomiarowe dla przemysłu, szczególnie w układach hydrauliki siłowej.
  • Manometry można spotkać także w każdym innym miejscu, gdzie powinno się mierzyć ciśnienie dowolnego gazu lub cieczy.

Bardzo duża popularność manometrów wynika również z ich prostej budowy i uniwersalnego zastosowania. Z łatwością można zainstalować go w każdym układzie. Jak jednak odczytać żądaną wartość?

Jak odczytywać zmierzoną wartość na manometrze?

Pod wpływem ciśnienia cieczy lub gazu w zamkniętym zbiorniku mała sprężynka w manometrze zostaje ściśnięta, powodując obrót wskazówki. Na tarczy naniesiona jest wartość podawana najczęściej w dwóch jednostkach: atmosferach (bar) oraz w calach słupa rtęci (miara używana w krajach anglosaskich). Wystarczy odczytać wartość, jaką wskazuje manometr, by wiedzieć, jakie ciśnienie panuje wewnątrz układu i podjąć odpowiednie działanie.

Manometr zwykły czy logarytmiczny - który stosować?

Przy dużej dynamice ciśnienia manometr zwykły nie będzie wygodny. W takich przypadkach korzysta się z manometrów logarytmicznych. Naniesiona na tarczy skala logarytmiczna zapewnia lepsze odczytywanie zarówno mniejszych, jak i wysokich wartości. Pierwszą połowę tarczy zajmują wartości od zera do trzech atmosfer. Kolejna ćwiartka tarczy umożliwia pomiar od 3 do 5 atmosfer. Ostatnia z kolei mierzy ciśnienie nawet do 25 barów. W ten sposób można odczytać bardzo dokładnie wartość dla niskiego ciśnienia, natomiast całkowita skala obejmuje również wysokie wartości pomiarowe. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się w przemyśle, gdzie ciśnienie w prasie lub w siłowniku może dynamicznie wzrastać w czasie pracy.

Rodzaje gwintów - jak dobrać odpowiedni manometr?

Manometr AfrisoW hydraulice cały czas przeważają wymiary calowe. Przykładem może być manometr do centralnego ogrzewania o skali 0-1,6 bar z gwintem 1/2 cala, sprawdzająca się w klasycznych układach hydraulicznych. Dla układów pracujących na wyższych ciśnieniach są manometry ze skalą 0-10 bar.

Jednak nie wszystkie instalacje muszą być wykonywane w układzie calowym. Coraz częściej spotyka się również układy metryczne. W takim przypadku należy dobrać odpowiedni gwint, na przykład popularny manometr M20x1,5 ze skalą na przykład 0-6 bar. Uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się zarówno w instalacjach domowych, jak i produkcyjnych.

Sprawdź manometry w hurtowni Onninen

Manometr Wika
Manomentr cyfrowy
Manometr do wody