Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o gniazdach siłowych

Dodano: wtorek, 17.10.2023


Osprzęt siłowy (inaczej trójfazowy) jest standardowo wykorzystywany w zakładach przemysłowych. Umożliwia efektywną i bezpieczną pracę mocnych urządzeń i maszyn w trudnych warunkach. Coraz częściej do prądu trójfazowego podłącza się również sprzęty domowe wymagające większej mocy, jak np. kuchenka elektryczna. W skład osprzętu siłowego wchodzą gniazda siłowe, wtyczki siłowe, szybkozłącza, łączniki krzywkowe i inne akcesoria. Dowiedz się, czym jest gniazdo siłowe, do czego służy, jakie są rodzaje gniazd siłowych i jaki wariant wybrać.

Gniazda siłowe z wtyczkami siłowymi w instalacji

Sprawdź gniazda siłowe w hurtowni Onninen

Czym jest gniazdo siłowe?

Gniazdo siłowe PCE 16A 400V 3P+Z+N, gniazdo 230V IP44W obiekcie przemysłowym lub budynku mieszkalnym może występować instalacja jednofazowa oraz/lub instalacja trójfazowa, nazywana potocznie „siłą”. Z pierwszej fazy zasilane napięciem 230V są odbiorniki jednofazowe. Natomiast energochłonne odbiorniki trójfazowe, wymagające napięcia 400V, zasilane są z trzeciej fazy. Podłączenie do trzech faz pozwala przesyłać do odbiorników znacznie większą energię – ponad 6kW. Dodatkowo nowoczesna instalacja trójfazowa zapewnia do 5 obwodów prądu zmiennego. Aby zasilanie maszyny, której moc jest znacznie wyższa od standardowych urządzeń, było efektywne, bezpieczne i w ogóle możliwe, niezbędny jest specjalny osprzęt trójfazowy. W jego skład wchodzą różne akcesoria, w tym gniazda siłowe (inaczej gniazda trójfazowe).

Jakie zastosowanie ma gniazdo siłowe?

Gniazdo siłowe daje dostęp właśnie do prądu trójfazowego o mocy aż 400V, czyli takiej, której nie byłby w stanie zapewnić osprzęt jednofazowy. Może ono posiadać konstrukcję przeznaczoną do zasilania 4- lub 5-przewodowego. Do gniazdek stosuje się odpowiednie wtyczki siłowe, pozwalające na pełne wykorzystanie siły. Osprzęt siłowy charakteryzuje się podwyższoną klasą szczelności. Stopień ochrony wynosi co najmniej IP44, czasem IP54 lub nawet IP67, co pozwala na zastosowanie gniazdka w silnie zakurzonych, zapylonych i zawilgoconych miejscach.

Gniazdo PCE 16A 3P+Z+N 400V IP44Z gniazda siłowego na co dzień korzystają profesjonaliści: duże przedsiębiorstwa, zakłady produkcyjne, gospodarstwa rolne czy serwisy samochodowe. Dostęp do trójfazowej instalacji elektrycznej coraz częściej mają także użytkownicy domowi. Do siły może zostać podłączona np. płyta indukcyjna oraz wiele innych urządzeń o większym poborze mocy – w mieszkaniu, domu, garażu, ogrodzie, pod wiatą itp. Warto wiedzieć, że przy użyciu gniazdka trójfazowego ładowane są samochody elektryczne.

Zastosowanie gniazdek siłowych determinuje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest prąd znamionowy IEC. Parametr ten informuje o obsługiwanych obciążeniach prądowych, dlatego przed zakupem danego gniazda, należy koniecznie sprawdzić tę wartość i porównać ją z wymaganiami urządzenia, które chcesz podłączyć do instalacji. Na rynku znajdziesz takie gniazda siłowe jak:

Jakie gniazdo siłowe wybrać: gniazdo stałe czy przenośne?

Istnieją różne rodzaje gniazd siłowych. Ze względu na przeznaczenie i sposób montażu, wyróżnia się:

  • Gniazdo siłowe Onnline 32A 5p + 230Vgniazda siłowe tablicowe (na rozdzielnice siłowe), które pozwalają podłączyć do prądu wiele energochłonnych urządzeń i maszyn bez nadmiernego obciążania instalacji, stąd najczęściej spotykane są na placach budowy i w dużych zakładach produkcyjnych;
  • gniazda siłowe przenośne, które służą do łatwego, szybkiego i stabilnego podłączenia różnego typu urządzeń trójfazowych i tworzenia przedłużaczy w zakładach przemysłowych, warsztatach, gospodarstwach rolnych i domowych;
  • gniazda siłowe stałe, przeznaczone do trwałego montażu na/w ścianie, powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych, firmach usługowych, warsztatach samochodowych, w halach produkcyjnych i sportowych.

Wśród gniazd stałych znaleźć można gniazdo siłowe podtynkowe oraz gniazdo siłowe natynkowe. Zwłaszcza to pierwsze zapewnia dyskrecję montażu i estetyczne wykończenie instalacji elektrycznej.

Dobór rodzaju gniazda siłowego należy dostosować do przeznaczenia, warunków pracy i preferowanego sposobu montażu. Konieczne jest posiadanie fachowej wiedzy, dlatego kwestię tą najlepiej omówić z elektrykiem z kwalifikacjami.

Gniazda siłowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz solidnie wykonany, pyło- i wodoszczelny osprzęt przemysłowo-siłowy: gniazda siłowe, wtyczki siłowe, łączniki krzywkowe, a także zestawy zasilające. Oferujemy wszystkie rodzaje gniazd trójfazowych: przenośne, stałe i tablicowe. Zamówisz u nas gniazdo siłowe z wyłącznikiem, jak i znajdziesz rozwiązania bez wyłącznika. Nasze produkty spełniają restrykcyjne wymagania norm w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności.

Sprawdź gniazda siłowe w hurtowni Onninen

Gniazdo siłowe 32A
Gniazdo siłowe 16A
Gniazdo siłowe podtynkowe
Gniazdo siłowe natynkowe
Gniazdo siłowe z wyłącznikiem
Gniazdo siłowe 63A
Rozdzielnica siłowa
Gniazda elektryczne