Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o macie grzewczej!

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Mata grzewcza to metoda ogrzewania, która jest nie tylko wygodna, ale także tania w eksploatacji i przyjazna dla środowiska. Maty grzewcze są wszechstronnymi urządzeniami grzewczymi, które można dostosować do różnych zastosowań w zależności od potrzeb. Wyjaśniamy, kiedy warto wybrać matę grzewczą i jakie są jej zalety.

Czerwona mata grzewcza na podłodze

Sprawdź maty grzewcze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak działa mata grzewcza?

Mata grzewcza DEVImat 200T-200W/m2 2070WMata grzewcza to jeden z rodzajów źródeł ciepła w systemach ogrzewania podłogowego. Ma postać samoprzylepnej siatki z włókna szklanego, na której osadzone są wolframowe przewody elektryczne. Pod wpływem przepływającej przez nie energii przewody nagrzewają się, oddają ciepło do otoczenia. Z uwagi na konieczność zapewnienia przepływu prądu, maty nie należy docinać – wiązałoby się to z przecięciem przewodów. Mata powinna więc być dobrana do wielkości pomieszczenia.

Dla działania maty grzewczej kluczowe znaczenie ma budowa przewodów. By mogły one efektywnie oddawać ciepło do otoczenia, musi on cechować się splotem wielodrutowym. Producenci stosują też teflonową izolację, która zapobiega miejscowemu przegrzewaniu i zwiększa wytrzymałość maty. W tym samym celu wykorzystuje się też ekran z ocynowanych drutów miedzianych.

W jakich sytuacjach warto postawić ma matę grzewczą?

Mata grzewcza to efektywne źródło ciepła. Sprawdzi się również w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, salon czy przedpokój, gdzie często stosowane są płytki ceramiczne, kamień czy panele obniżające skuteczność ogrzewania. Można stosować ją zarówno jako uzupełnienie tradycyjnych systemów grzewczych, jak i główne źródła ciepła. W zależności od modelu, mata może być użyta na zewnątrz lub w wewnątrz.

Mata grzewcza DEVIheat 150S-150W/m2 900WJej niski profil, który podnosi poziom podłogi tylko nieznacznie pozwala zastosować ją nie tylko na etapie budowy domu, ale też podczas remontu. Za wyborem maty grzewczej przemawiają również względy ekonomiczne. Wysoka efektywność cieplna czyni jej eksploatację bardzo tanią i przyjazną środowisku.

Średnica przewodu wynosi zaledwie kilka milimetrów, co czyni całą matę bardzo cienką. Dzięki temu może ona być stosowana także tam, gdzie każdy centymetr wysokości pomieszczenia ma znaczenie. Włókna szklane, na których osadzone są przewody charakteryzują się ponadto dużą elastycznością i niską podatnością na odkształcenia, co znacznie ułatwia montaż maty.

Ile prądu zużywa mata grzewcza?

W porównaniu do innych systemów, mata grzewcza zużywa stosunkowo niewielką ilość prądu. Dokładna ilość zużywanego prądu jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim mocy maty, czasu działania oraz temperatury oczekiwanej i panującej w pomieszczeniu. Dla przykładu – maty grzewcze o mocy 100W/m2 zużywają około 100 watów na każdy metr kwadratowy, co jest porównywalne do żarówki o mocy 100 watów. To oznacza, że w pomieszczeniu o powierzchni 10 m2, maty grzewczej o tej mocy będą potrzebowały około 1000 watów na godzinę pracy.

W praktyce maty grzewcze często pracują tylko przez krótki okres, aby podgrzać podłogę do żądanej temperatury, a następnie utrzymują ją na stałym poziomie. To umożliwia znaczną redukcję zużycie energii. Bezproblemowy montaż (łatwe rozwijanie i obecność warstwy samoprzylepnej) pozwala z kolei zminimalizować nakłady pracy ekipy montażowej, co dla inwestora wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami.

Maty grzewcze w hurtowni Onninen

Ostateczne koszty, wygoda i bezproblemowość eksploatacji zależą również od jakości maty. Dlatego realizując zlecenia powinniście wybierać urządzenia sprawdzonych producentów. Znajdziecie je w ofercie sklepu Onninen. Szczególnie polecamy następujące modele:

DEVImat 83020748

Model o mocy 200 W/m² i mocy przyłączeniowej 2070 W. Napięcie podłączenia wynosi 230 V, co pozwala zastosować ją bez modyfikacji domowej instalacji elektrycznej. Długość 21000 i szerokość 500 mm umożliwia łatwe dostosowanie do różnych pomieszczeń. Grubość 3,5 mm sprawia, że matę grzewczą DEVI mat 200T-200W/m2 2070W można użyć przy różnych pracach – w tym przy renowacji starych podłóg.

DEVIheat 140F0338

Mata grzewcza DEVIasphalt 300T 5840W 400VMata grzewcza DEVIheat 150S-150W/m2 900W to dwustronnie zasilana samoprzylepna mata grzejna o cienkim profilu - grubość wynosi zaledwie 2,7 mm. Model ma moc 150 W/m² moc przyłączeniową 900 W i działa przy standardowym napięciu zasilania wynoszącym 230 V.

DEVIasphalt 83900178

Moc grzewcza maty grzewczej DEVI asphalt 300T 5840W 400V wynosi 300 W/m². Dzięki temu umożliwia ona szybkie i skuteczne rozgrzewanie powierzchni asfaltowej, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym. Szerokość wynosząca 1000 mm pozwala na pokrycie dużych obszarów - np. parkingów, dróg rowerowych czy traktów pieszych.

Maty grzewcze to efektywne i ekonomiczne rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i niskiemu profilowi, mogą być stosowane zarówno w nowych budynkach, jak i podczas remontów. Niskie zużycie energii sprawia, że są przyjazne dla środowiska, a wysoka efektywność cieplna zapewnia komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Maty grzewcze mogą też być stosowane na zewnątrz zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom dróg czy placów w sezonie zimowym.

Sprawdź maty grzewcze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Mata grzewcza