Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rozdzielnicy elektrycznej

Dodano: piątek, 29.09.2023


Rozdzielnice elektryczne to kluczowe komponenty w dziedzinie elektryki. Pomagają w kontrolowaniu, zabezpieczaniu i dystrybucji energii elektrycznej w różnych środowiskach, od domów po zakłady przemysłowe. O czym należy pamiętać przed doborem rozdzielnicy elektrycznej? Kiedy wybrać rozdzielnice natynkowe, a kiedy modele podtynkowe?

Instalator ze śrubokrętem przy rozdzielnicy elektrycznej

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Gdzie najlepiej umieścić rozdzielnicę elektryczną?

Lokalizacja rozdzielnicy elektrycznej ma duże znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i łatwości obsługi instalacji oraz wydajności dostaw energii umożliwiającej zasilanie poszczególnych urządzeń.

Przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Pierwszym jest oczywiście bezpieczeństwo. Rozdzielnica powinna znajdować się w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci. Dzięki temu można uniknąć ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych oraz zapewnić użytkownikom ochronę przed przypadkowym porażeniem prądem. Konieczne jest ponadto zachowanie odpowiedniej odległości od rur gazowych.

Kolejny ważny aspekt to łatwość dostępu do rozdzielnicy. Ma istotne znaczenie w przypadku awarii, pożaru lub innych nagłych sytuacji, znacznie usprawnia też prace inspekcyjne. Dlatego też rozdzielnica elektryczna powinna być umieszczona w miejscu, które jest łatwo dostępne dla personelu odpowiedzialnego za naprawy i konserwację. Zalecane jest umieszczenie jej na wysokości od 1,1 m do 1,85 m nad podłogą. Zapewnia się w ten sposób wygodny dostęp, przy jednoczesnym uniknięciu konieczności używania drabin lub podestów.

Lokalizację rozdzielnicy elektrycznej regulują normy. Określają one minimalne odległości od innych obiektów oraz przestrzeń komunikacyjną wokół niej. Zgodnie z przepisami, przed rozdzielnią należy pozostawić ciąg komunikacyjny o szerokości co najmniej 1,2 m. Nie zaleca się umieszczania jej nad schodami. Odległość pomiędzy podłogą a górną krawędzią obudowy rozdzielnic elektrycznych nie może przekraczać 2 m. Pomiędzy ścianką rozdzielni a ścianą należy zachować odstęp 30-40 cm. Umożliwi to bezproblemowe otwieranie drzwiczki oraz dostęp do znajdujących się we wnętrzu przełączników. Dodatkowo, rozdzielnica elektryczna nie powinna być umieszczona w rogu pomieszczenia – należy pozostawić minimum 30 cm wolnej przestrzeni wokół niej.

Którą lepiej wybrać: Rozdzielnica podtynkowa czy natynkowa?

Kolejny ważny aspekt, który należy wziąć przy wyborze rodzaju rozdzielnicy elektrycznej to sposób jej budowy. Zastosowanie rozdzielni podtynkowej lub natynkowej powinno być uzależnione od specyfiki instalacji elektrycznej w budynku, miejsce montażu, zaawansowanie stopnia rozbudowania instalacji oraz preferencje użytkowników. Oba rodzaje rozdzielnic mają swoje unikalne cechy i zalety, przy czym bezpieczeństwo i wydajność działania są takie same. Każdy z nich znajduje jednak zastosowanie w nieco innych przypadkach. Jaką wybrać?

Rozdzielnica zewnętrzna Sabaj Street Box RACK 18U RAL 7035 IP65Rozdzielnica tworzywowa podtynkowa to rozwiązanie idealne w przypadku, gdy estetyka wnętrza ma duże znaczenie, a projekt przewiduje zapotrzebowanie na jak najmniej widoczne elementy wyposażenia. Montowane są wewnątrz ściany, dzięki czemu są niemal niewidoczne i zapewniają oszczędność miejsca. Warto jednak zaznaczyć, że montaż rozdzielnicy podtynkowej może być bardziej czasochłonny i wymaga dokładnego przygotowania ściany, co może wpłynąć na koszty instalacji.

Najważniejszą zaletą rozdzielnic natynkowych jest łatwość, z jaką się je montuje. Mają postać skrzynki i są instalowane na zewnątrz ściany, co eliminuje konieczność jej dostosowywania. Ich konstrukcja sprawia, że montaż nie wymaga skomplikowanych prac przygotowawczych. Ważnym atutem jest fakt, że ich zawartość jest łatwo dostępna. Ułatwia to konserwację i ewentualne naprawy.

To, jaką rozdzielnicę warto wybrać, zależy więc głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji. Rozdzielnice podtynkowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na estetyce wnętrza, a czas realizacji inwestycji nie jest ograniczony. Z kolei rozdzielnica tworzywowa natynkowa to rozwiązanie za którego wyborem przemawia wyjątkowa łatwość montażu.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną?

Dla prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej duże znaczenie ma właściwy montaż rozdzielnicy. By uniknąć problemów na etapie montażu, należy ocenić liczbę zamontowanych w niej urządzeń i tym samym liczbę modułów. Rozdzielnice dostępne są w różnych konfiguracjach, dzięki czemu można łatwo dobrać model dopasowany do specyfiki do konkretnej instalacji.

Rozdzielnica natynkowa Karwasz UNI SYSTEM 750-1450-250 LMontaż rozdzielnicy metalowej natynkowej jest stosunkowo prostym procesem. Należy tylko upewnić się, że rozdzielnica jest zamocowana stabilnie i bezpiecznie, a wszystkie przewody są prawidłowo podłączone. W przypadku rozdzielnicy podtynkowej proces montażu może być bardziej skomplikowany. Rozdzielnia jest montowana w ścianie, co wymaga odpowiedniego przygotowania otworu pod nią.

Wejścia zasilania w rozdzielnicach mogą przybierać różne formy. W większości aktualnie dostępnych na rynku modeli są to przepusty. By przeprowadzić przez nie przewody, należy wyłamać zaślepki. Poszczególne urządzenia są instalowane na szynie DIN TS35. Dzięki temu ich mocowanie jest bezproblemowe – wystarczy przyłożyć do szyny górną krawędź obudowy urządzenia, a następnie docisnąć dolną.

Co warto zamontować w rozdzielnicy?

Rozdzielnice elektryczne to zaawansowane elementy, przystosowane do potrzeb nowoczesnych instalacji. Pod uwagę warto wziąć różnorodność urządzeń, do których montażu są przeznacznone. Mogą być to między innymi:

  • wyłączniki nadprądowe: to podstawowe elementy ochrony przed przeciążeniami i zwarciem w instalacji elektrycznej. W zależności od potrzeb konstruktora i użytkowników, mogą być stosowane na różnych poziomach, od poszczególnych obwodów po główne wyłączniki dla całej instalacji;
  • ochronniki przeciwprzepięciowe: ich przeznaczenie to ochrona przed przepięciami. Chronią urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku nagłych zmian napięcia;
  • wyłączniki różnicoprądowe: zapewniają ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym i wykrywają niewłaściwą pracę instalacji elektrycznej;
  • przekształtniki napięcia: używane do dostosowania napięcia zgodnie z potrzebami konkretnej instalacji;
  • moduły automatyki: pozwalają na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi, w które wyposażone są budynki. Pamiętajmy, że przyszłości ich liczba w domach i obiektach komercyjnych będzie stale rosnąć;
  • gniazda bezpiecznikowe na wkładki topikowe;
  • komponenty pomiarowe: liczniki zużycia energii, amperomierze czy woltomierze, które pozwalają na monitorowanie i kontrolowanie parametrów instalacji.

Rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Dobór odpowiedniej rozdzielnicy w znacznym stopniu wpływa na wygodę eksploatacji instalacji elektrycznej, jej wydajność oraz bezpieczeństwo. Należy więc wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości. Takie rozdzielnie znajdziecie w hurtowni elektrycznej Onninen. Korzystając z naszej oferty możecie kupić m.in. szafę Rozdzielnica zewnętrzna Sabaj Street Box RACK 18U RAL 7035 IP65. Dzięki dociepleniu matą izolacyjną i wysokim stopniu IP 65 może być bez obaw stosowana na zewnątrz budynków, a duże rozmiary (600x600x940 mm) i nośność do 800 kg pozwalają umieścić w niej dużą liczbę urządzeń.

Rozdzielnica podtynkowa metalowa Legrand XL3 S 160 6X36Rozdzielnica natynkowa Karwasz UNI SYSTEM 750-1450-250 L to rozdzielnica wyposażona w 2 euroszyny TH-35 i mogąca pomieścić do 72 zabezpieczeń typu S. Pełne drzwiczki zamykane na zamek patentowy gwarantują doskonałą ochronę przed niepowołanym dostępem, a stopień ochrony IP 30 zapewnia szczelność wystarczającą w użytku wewnętrznym.

Rozdzielnica podtynkowa metalowa Legrand XL3 S 160 6X36 oferuje miejsce na 216 modułów w pięciu rzędach Umożliwia ponadto rozbudowę, co ma duże znaczenie w instalacjach elektrycznych wymagających większej liczby zabezpieczeń i rozbudowy jej o kolejne funkcje. Stopień ochrony IP30 gwarantuje wystarczający poziom bezpieczeństwa.

Montaż rozdzielnicy elektrycznej to ważny etap w procesie budowy lub modernizacji instalacji elektrycznej w budynku. Wybór odpowiedniej lokalizacji, typu rozdzielnicy i urządzeń w niej zamontowanych ma duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności dostaw energii. Nie należy więc stosować modeli o niesprawdzonej jakości lub niedostosowanych do danej aplikacji.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen