Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sygnalizatorze akustycznym

Dodano: wtorek, 23.04.2024


Bezpieczeństwo mienia, ale też ochrona zdrowia i życia są najważniejsze. W instalacji alarmowej ważną rolę odgrywają sygnały akustyczne. Dzięki nim każdy użytkownik ma czas na reakcję. Oczywiście sygnalizacja akustyczna może mieć różny stopień głośności. Warto na temat sygnalizatorów akustycznych dowiedzieć się więcej, by móc wybrać te najlepsze.

Sygnalizator akustyczny systemu alarmowego na suficie w biurze

Sprawdź sygnalizatory akustyczne w hurtowni Onninen

Rodzaje sygnalizatorów akustycznych 

Nie tylko sygnalizacja optyczna jest ważna. Zasadniczo w ochronie przeciwpożarowej zdecydowanie nie wystarcza. Lepiej sprawdzi się sygnalizator akustyczny, który może mieć różne natężenie dźwięku. Za sprawę emitowania sygnałów dźwiękowych informuje użytkowników o wystąpieniu zagrożenia. Sprawdzi się do ochrony zarówno obiektów prywatnych, jak i użytku publicznego. Jego zastosowanie jest więc bardzo szerokie. Sygnalizator akustyczny może też pełnić rolę odstraszania za pomocą intensywnego sygnału dźwiękowego. Wyróżniamy różnego rodzaju sygnalizatory akustyczne.

Przede wszystkim podział obejmuje środowisko pracy, zatem są zewnętrzne - umieszczone na budynkach, które przede wszystkim są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać takie z niezawodnego tworzywa sztucznego. Dostępne są także wewnętrzne, których wyłącznik oraz sygnalizator umieszczone są w budynku. Pamiętajcie, że zewnętrzne muszą mieć szerszy zakres temperatury pracy i wyższy stopień ochrony przed uszkodzeniami. Ich obudowa powinna także być odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Biorąc pod uwagę sposób alarmowania wyróżniamy sygnalizatory pożarowe akustyczne, które mają duże natężenie generowanego dźwięku, np. na poziomie 65 dB. Wyłącznik podłączony jest do sieci.

Szumy tła trwają dłużej niż 30 sekund. Wyróżniamy również sygnalizatory pożarowe akustyczne z komunikatem słownym. Takie sygnalizatory pozwalają na szybkie przekazanie komunikatu. W ten sposób czas reakcji jest krótszy. Muszą pracować zgodnie z sekwencją alarmową i przekazywać jasną instrukcję postępowania. Są też modele pożarowe akustyczne, które działają za pomocą sygnału akustycznego oraz optycznego. Sygnalizatory dźwiękowe mogą być włączane automatycznie. Przestawienie natężenia dźwięku następuje skokowo. Przy użyciu mikroprzełącznika możliwy jest wybór trybu pracy.         

O czym informuje sygnalizator akustyczny? 

Sygnalizator optyczny-akustyczny Cooper RoLP LX ścienny. Element systemu pożarowego (P.POŻ),CooperSygnalizator akustyczny szybko i efektywnie informuje o wykrytym zagrożeniu. Wtedy też dochodzi do emisji sygnału dźwiękowego. Warto zauważyć, że może on informować o wykryciu np. źródła ognia czy też dymu, a także o zagrożeniu zewnętrznym, np. w sytuacji gdy dojdzie do naruszenia prywatności i wejścia na obiekt prywatny. Taki sygnalizator pełni też funkcję odstraszacza. Rzeczywiście jego dźwięk jest naprawdę intensywny, zatem istnieje duża szansa, że np. potencjalny złodziej wycofa się. Zwróćcie jeszcze uwagę, że czasami może dojść do przypadkowego naruszenia, np. terenu prywatnego firmy. Właśnie w takim przypadku sygnalizator będzie pełnił funkcję informacyjną.     

Jak prawidłowo podłączyć sygnalizator akustyczny? 

Aby sygnalizator pracował prawidłowo, trzeba właściwie go podłączyć. Przede wszystkim należy podłączyć zasilanie, najczęściej 12 V do zacisków. Trzeba również sprawdzić wydajność prądową wszystkich wyjść alarmowych, ewentualnie tych zasilanych z centrali. Zwróćcie jeszcze uwagę, że sygnalizatory mogą współpracować z różnego rodzaju instalacjami. Najczęściej należy zamontować je do płaskiego podłoża. W pokrywie sygnalizatora umieszczony jest mikroprzełącznik czteropozycyjny. Dzięki temu urządzenie działa efektywnie. Oczywiście przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z instrukcją obsługi i z jej pomocą trzeba przechodzić przez kolejne kroki. Pamiętajcie jeszcze o tym, jak ważny jest potencjometr, który występuje w postaci pojedynczego elementu. Dzięki niemu można odpowiednio wyprowadzić dzielnik napięcia.             

Sygnalizatory akustyczne w hurtowni Onninen 

W ofercie hurtowni Onninen znajdziecie szeroki wybór sygnalizatorów akustycznych. Warto zdecydować się na sygnalizator optyczno-akustyczny Gazex syrena 105/70dB + lampa LED czerwona, 12V, IP54, wyciszanie przełącznikiem SL-32. Trzeba powiedzieć, że wśród sygnalizatorów ten model cieszy się naprawdę dużą popularnością i szerokim wykorzystaniem. Jest on odpowiedzialny za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Działa w różnym przedziale natężenia decybeli. Jego wymiary są niewielkie, zatem można umieścić go również w ciasnych miejscach. Jego wyłączenie następuje przyciskiem, którym jest specjalny przełącznik. W przypadku zagrożenia emituje naprawdę głośny sygnał dźwiękowy.

Na uwagę zasługuje także sygnalizator optyczny-akustyczny Cooper RoLP LX ścienny. Element systemu pożarowego (P.POŻ),Cooper. Wykorzystuje on technologię LED. Przede wszystkim umieszcza się go jako element systemu przeciwpożarowego. Można zamontować go na ścianie i wystarczy zaledwie jeden punkt montażowy.  Dobrym wyborem będzie ponadto brzęczyk ciągły/przeryw Schneider Electric podś.czerw 24V XB5KS2B4. Ma on zastosowanie przemysłowe. Można wybrać zarówno model metalowy, jak i plastikowy. Każdy z nich posiada naprawdę dużą wydajność operacyjną. Ten przycisk może być częścią inteligentnego systemu ochrony, która wykorzystuje smart rozwiązania.

Sprawdź sygnalizatory akustyczne w hurtowni Onninen