Dobór, obsługa i konserwacja oświetlenia awaryjnego (ewakuacyjnego) mogą budzić wiele pytań. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.
Sprawdź strefę marki EATON w hurtowni Onninen
Funkcje oświetlenia awaryjnego
Oprawy awaryjne są kluczowe w sytuacjach zagrażających życiu. Mają za zadanie zapewniać odpowiednie oświetlenie i wskazywać drogę do bezpiecznych wyjść, a także pomagać ograniczyć panikę. Ich instalacja i utrzymanie są nie tylko konieczne dla bezpieczeństwa infrastruktury budynków komercyjnych, ale także wymagane prawnie. Eaton, posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie oświetlenia awaryjnego, współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi, aby osiągnąć najwyższe standardy zgodności, bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności.
Gdzie jest wymagane oświetlenie awaryjne?
Wymóg instalacji oświetlenia awaryjnego dotyczy budynków i obiektów budowlanych, przy czy kluczowe są te użyteczności publicznej. Oprócz samej instalacji oprawy ewakuacyjne powinny być regularnie serwisowane i naprawiane, aby zapewnić ich niezawodność. Każde oświetlenie awaryjne powinno posiadać certyfikat CNBOP i spełniać wymagania projektowe zgodnie z normą PN-EN 1838. Odpowiedzialność za to spoczywa na właścicielach tych obiektów (zgodnie z art. 1 Ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej - Dz.U. nr 100, poz. 835 z dnia 8 czerwca 2005 r.). Co do lamp oświetlenia ewakuacyjnego w domu, to ich obecność nie jest uregulowana przepisami.
Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego
W strefach otwartych minimalne natężenie wynosi 0,5 lx. Wzdłuż środkowej linii drogi ewakuacyjnej o szerokości do 2m natężenie powinno wynosić min 1 lx. Na centralnym pasie, obejmującym przynajmniej połowę szerokości drogi, natężenie powinno wynosić co najmniej 50% tej wartości, czyli 0,5 lx. Pomiar natężenia oświetlenia powinien być dokonany maksymalnie 2 cm nad podłogą.
Typy opraw oświetlenia awaryjnego
Jeżeli chodzi o tryb pracy, istnieją dwa rodzaje lamp awaryjnych – jednozadaniowe i dwuzadaniowe. Oprawa dwuzadaniowa, oprócz standardowej funkcji oświetleniowej, posiada również moduł zasilania awaryjnego. Ten moduł zawiera na przykład akumulator, który zasila oprawę w przypadku braku zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki takiej konstrukcji oprawa może działać zarówno podczas normalnej pracy sieciowej, jak i w przypadku zaniku napięcia.
Jak działa awaryjna oprawa LED z własnym zasilaniem?
W przypadku zaniku zasilania sieciowego AC, lampa awaryjna przełącza się na zasilanie z wbudowanego akumulatora, emitując zaprojektowany strumień światła. W zależności od pojemności akumulatora, czas ten może wynosić 1 h, 1,5 h, 3 h, a nawet 8 h. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przestrzeniach publicznych, ponieważ pomaga zapobiec panice i zapewnić bezpieczeństwo.
Podłączanie oprawy awaryjnej LED z akumulatorem
Aby podłączyć awaryjną lampę LED z akumulatorem, należy najpierw wpiąć złączkę od akumulatora do układu zapłonowego (statecznika) znajdującego się wewnątrz oprawy. Następnie należy podłączyć zasilanie sieciowe 230V AC we wskazanym miejscu w oprawie.
Zmiana optyki w lampie awaryjnej
Najczęściej zmiany optyki dokonuje się za pomocą wyraźnie widocznego przełącznika, przycisku lub zworki znajdującej się w oprawie. Przykładowo, oprawy RoundTech od firmy Eaton są wyposażone w taki właśnie przełącznik. Zmiana optyki powoduje modyfikację sposobu rozsyłu światła, co pozwala na lepsze dostosowanie urządzenia do jego funkcji oraz rozmieszczenia w przestrzeni budynkowej.
Co sygnalizuje czerwona dioda w oświetleniu awaryjnym?
Czerwona dioda w oświetleniu awaryjnym wskazuje na problem z działaniem (usterkę) źródła światła oprawy lub na awarię akumulatora.
Przegląd i kontrola oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne należy kontrolować co najmniej raz w roku (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, oraz z rozporządzeniem z 11 stycznia 2019 r. zmieniającym te przepisy). Szczegółowe wytyczne dotyczące częstotliwości i metod kontroli oświetlenia zawiera norma PN-EN 50172.
Autor:
Mariusz Skotnicki, Application Manager