Wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu awaryjnym

Dodano: piątek, 9.08.2024


Dobór, obsługa i konserwacja oświetlenia awaryjnego (ewakuacyjnego) mogą budzić wiele pytań. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Kobieta z walizką na lotnisku z oświetlonym znakiem wyjścia ewakuacyjnego

Sprawdź strefę marki EATON w hurtowni Onninen

Funkcje oświetlenia awaryjnego

Oprawy awaryjne są kluczowe w sytuacjach zagrażających życiu. Mają za zadanie zapewniać odpowiednie oświetlenie i wskazywać drogę do bezpiecznych wyjść, a także pomagać ograniczyć panikę. Ich instalacja i utrzymanie są nie tylko konieczne dla bezpieczeństwa infrastruktury budynków komercyjnych, ale także wymagane prawnie. Eaton, posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie oświetlenia awaryjnego, współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi, aby osiągnąć najwyższe standardy zgodności, bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności.

Oświetlony znak wyjścia ewakuacyjnego EATON Matric CGLine+

Gdzie jest wymagane oświetlenie awaryjne? 

Wymóg instalacji oświetlenia awaryjnego dotyczy budynków i obiektów budowlanych, przy czy kluczowe są te użyteczności publicznej. Oprócz samej instalacji oprawy ewakuacyjne powinny być regularnie serwisowane i naprawiane, aby zapewnić ich niezawodność. Każde oświetlenie awaryjne powinno posiadać certyfikat CNBOP i spełniać wymagania projektowe zgodnie z normą PN-EN 1838. Odpowiedzialność za to spoczywa na właścicielach tych obiektów (zgodnie z art. 1 Ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej - Dz.U. nr 100, poz. 835 z dnia 8 czerwca 2005 r.). Co do lamp oświetlenia ewakuacyjnego w domu, to ich obecność nie jest uregulowana przepisami. 

Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego 

Oprawa awaryjna LED EATON RoundTech dwuzadaniowa 200lm 1h, eFocus, IP65 RT2RSEO200STF1HIPW strefach otwartych minimalne natężenie wynosi 0,5 lx. Wzdłuż środkowej linii drogi ewakuacyjnej o szerokości do 2m natężenie powinno wynosić min 1 lx. Na centralnym pasie, obejmującym przynajmniej połowę szerokości drogi, natężenie powinno wynosić co najmniej 50% tej wartości, czyli 0,5 lx. Pomiar natężenia oświetlenia powinien być dokonany maksymalnie 2 cm nad podłogą.

Typy opraw oświetlenia awaryjnego

Jeżeli chodzi o tryb pracy, istnieją dwa rodzaje lamp awaryjnych  – jednozadaniowe i dwuzadaniowe. Oprawa dwuzadaniowa, oprócz standardowej funkcji oświetleniowej, posiada również moduł zasilania awaryjnego. Ten moduł zawiera na przykład akumulator, który zasila oprawę w przypadku braku zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki takiej konstrukcji oprawa może działać zarówno podczas normalnej pracy sieciowej, jak i w przypadku zaniku napięcia.

Jak działa awaryjna oprawa LED z własnym zasilaniem? 

WOprawa awaryjna LED EATON Safelife dwufunkcyjna 2,5-3,8W 150lm 3h, IP65 SL2MNM65E3C3A przypadku zaniku zasilania sieciowego AC, lampa awaryjna przełącza się na zasilanie z wbudowanego akumulatora, emitując zaprojektowany strumień światła. W zależności od pojemności akumulatora, czas ten może wynosić 1 h, 1,5 h, 3 h, a nawet 8 h. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przestrzeniach publicznych, ponieważ pomaga zapobiec panice i zapewnić bezpieczeństwo. 

Podłączanie oprawy awaryjnej LED z akumulatorem 

Aby podłączyć awaryjną lampę LED z akumulatorem, należy najpierw wpiąć złączkę od akumulatora do układu zapłonowego (statecznika) znajdującego się wewnątrz oprawy. Następnie należy podłączyć zasilanie sieciowe 230V AC we wskazanym miejscu w oprawie.

Zmiana optyki w lampie awaryjnej

Najczęściej zmiany optyki dokonuje się za pomocą wyraźnie widocznego przełącznika, przycisku lub zworki znajdującej się w oprawie. Przykładowo, oprawy RoundTech od firmy Eaton są wyposażone w taki właśnie przełącznik. Zmiana optyki powoduje modyfikację sposobu rozsyłu światła, co pozwala na lepsze dostosowanie urządzenia do jego funkcji oraz rozmieszczenia w przestrzeni budynkowej.

Oprawa awaryjna LED, RoundTech dwuzadaniowa Schemat podświetlenia

Co sygnalizuje czerwona dioda w oświetleniu awaryjnym? 

Czerwona dioda w oświetleniu awaryjnym wskazuje na problem z działaniem (usterkę) źródła światła oprawy lub na awarię akumulatora.

Przegląd i kontrola oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne należy kontrolować co najmniej raz w roku (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, oraz z rozporządzeniem z 11 stycznia 2019 r. zmieniającym te przepisy). Szczegółowe wytyczne dotyczące częstotliwości i metod kontroli oświetlenia zawiera norma PN-EN 50172.

Autor: 

Mariusz Skotnicki, Application Manager 

Sprawdź strefę marki EATON w hurtowni Onninen