Wybór odpowiedniego bufora do pompy ciepła. Na co zwrócić uwagę?

Dodano: wtorek, 4.07.2023


Zbiornik buforowy ciepła pełni kluczową funkcję w instalacjach zasilanych pompami ciepła. Zapewnia optymalną pracę całego systemu, magazynuje ciepło, umożliwiając stabilizację pracy pompy ciepła oraz minimalizując jej częstotliwość załączania się.

Instalator z wkrętarką przy pompie ciepła

Sprawdź bufory do pomp ciepła w hurtowni Onninen

Dzięki temu bufor do pomp ciepła eliminuje częste cykle włączania i wyłączania pompy, co przekłada się na zmniejszone zużycie energii oraz wydłużenie żywotności urządzenia. Poza tym bufor ciepła umożliwia przechowywanie nadwyżek ciepła, które mogą być wykorzystane w celu podgrzewania wody użytkowej lub do wspomagania systemu grzewczego w przypadku większego zapotrzebowania.

Sprawność działania zbiornika buforowego i, co za tym idzie, całej instalacji, jest uzależniona od wielu czynników. Kluczowym aspektem jest z całą pewnością dobór odpowiedniego bufora. To zadanie dla inwestorów bez fachowej wiedzy na temat pomp ciepła może być trudne. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów sprawdź ten poradnik!

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać?

Niewłaściwy dobór bufora do pompy ciepła może wiązać się z różnymi konsekwencjami i mieć negatywny wpływ na wydajność i koszty eksploatacji całej instalacji grzewczej. Jeśli bufor jest zbyt mały, może dochodzić do częstego załączania i wyłączania pompy ciepła, co prowadzi do nadmiernego zużycia energii i skrócenia jej żywotności. Niewystarczająca pojemność bufora ogranicza też możliwość magazynowania nadwyżek ciepła, co oznacza utratę potencjalnego źródła energii do podgrzewania wody użytkowej lub wspomagania systemu grzewczego.

Z drugiej strony, zbyt duży bufor do pompy ciepła może skutkować niską efektywnością wykorzystania ciepła, wydłużając czasy nagrzewania się wody oraz powodując duże straty energii. Dlatego instotne jest odpowiednie dopasowanie bufora do pompy ciepła, aby zapewnić stabilną pracę systemu, minimalizować straty energii i maksymalizować efektywność całej instalacji.

Jaki bufor do pompy ciepła z grzejnikami?

Wybór odpowiedniego bufora do pompy ciepła z grzejnikami jest istotny dla efektywności i komfortu systemu grzewczego. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę pojemność bufora, która powinna być na tyle duża, by pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz zapewniać odpowiednią ilość energii do zasilania grzejników. Przyjmuje się, że w przypadku instalacji wykorzystujących grzejniki jej pojemność powinna wynosić 20l/1 kW. Dla systemów pracujących z ogrzewaniem podłogowym wartość ta może być dwukrotnie mniejsza niż w instalacjach z grzejnikami.

Bufor do pompy ciepła 8 kW – jaka pojemność?

Jak widać, pojemność bufora powinna być uzależniona od mocy pompy ciepła oraz rodzaju źródła ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli moc pompy wynosi 8 kW, pojemność bufora powinna kształtować się na poziomie od 80 do 160 litrów – w zależności od tego, czy lokal jest ogrzewany z użyciem grzejników, czy też ogrzewania podłogowego. Jeśli chodzi o pompy ciepła o mocy 9 kW, optymalna pojemność powinna zawrzeć się w zakresie od 90 do 180 kW. Z urządzeniami o mocy 12 kW najlepiej będą zaś współpracować zbiorniki buforowe o pojemności od 120 do 240 kW.

Bufor do pompy ciepła 9 kW – wymagania

Poza samą pojemnością, przy wyborze bufora do pompy ciepła należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Najważniejsze z nich to:

  • skuteczna izolacja bufora, dzięki której możliwa jest minimalizacja strat ciepła ze zbiornika;
  • jakość wykonania bufora i gwarancję producenta - na tej podstawie można ocenić, jak długa i bezproblemowa będzie eksploatacja;
  • możliwość ogrzewania CWU (jeśli to konieczne);
  • obecność wymiennika (znacznie przedłuża on eksploatację urządzenia.

Bufor do pompy ciepła 12 kW – jak wybrać?

Wybór odpowiedniego bufora do pompy ciepła ma ogromny wpływ na efektywność i wydajność całego systemu grzewczego. Odpowiednia pojemność bufora, skuteczna izolacja, jakość wykonania i dostępność funkcji dodatkowych, takich jak wymiennik czy możliwość ogrzewania wody użytkowej to najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Swój wybór warto też skonsultować ze specjalistą – pracownicy hurtowni instalacyjnej udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zbiorników buforowych i innych elementów instalacji.

Sprawdź bufory do pomp ciepła w hurtowni Onninen

Bufor ciepła
Bufor 1000l/ Bufor ciepła 1000l
Bufor 200l
Bufor 300l
Bufor 800l
Bufor 1000l z wężownicą
Bufor z wężownicą