Wybór szafki pod umywalkę - jakie parametry są istotne?

Dodano: wtorek, 28.02.2023


Łazienka niewątpliwie jest ważnym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu. Powinna łączyć walory praktyczne, ale też estetyczne. Oczywiście nie może zabraknąć w niej odpowiednich mebli, gdzie jednym z najważniejszych jest szafka pod umywalkę. Dziś podpowiemy Wam, jak znaleźć najlepszą i czym kierować się przy wyborze.

Nowoczesna łazienka z białymi meblami

Jak dobrać szafkę pod umywalkę? 

Dzięki odpowiednio dobranej szafce pod umywalkę, Wasza łazienka będzie zachwycać nie tylko estetyką, lecz będzie jeszcze bardziej praktyczna. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zarówno do dużych, przestronnych łazienek, jak i tych, których kubatura jest niewielka. Odpowiednio dobrany mebel może być bardzo pojemny i pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Można zdecydować się np. na stojące szafki pod umywalkę, które są bardzo proste w montażu. Mogą być wyposażone w jedną lub dwie szuflady albo drzwiczki. Nie tylko ukrywają przyłącze umywalki, ale i zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania, choćby środków czystości, środków higienicznych czy ręczników. Alternatywą dla tego rozwiązania są szafki pod umywalkę wiszące, które można zawiesić na ścianie. Takie rozwiązanie umożliwia swobodne czyszczenie podłogi. Jednocześnie takie szafki zajmują mniej miejsca i nie zaburzają kubatury bardzo małej łazienki. Są też szafki  sprzedawane w komplecie z umywalką. i w tym przypadku można wybrać zarówno model wiszący, jak i stojący.    

Sprawdź szafki podumywalkowe w hurtowni Onninen

Biała umywalka w drewnianej szafce

Z jakiego materiału powinna być wykonana szafka pod umywalkę? 

Szafka pod umywalkę powinna zachwycać walorami estetycznymi, ale też powinna być praktyczna. Trzeba pamiętać, że w łazience często panuje wilgoć, stąd też należy szukać takich rozwiązań, które będą zapobiegać np. butwieniu materiału, czy jego odkształcaniu się. Dobrze sprawdza się płyta MDF. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, stosunkowo trwała, a przy tym dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Z tego materiału zwykle wykonywane są fronty, natomiast korpusy są z płyty meblowej. Zaletą płyt MDF jest to, że mogą być poddawane obróbce na różne sposoby. Można je fornirować, czyli pokrywać warstwą naturalnego drewna, a potem zabezpieczać lakierem.

Szafka pod umywalkę Ravak SD Formy 1200 białaDoskonale sprawdzą się modele pokryte laminatem. Jest to tworzywo, które szczelnie otacza powierzchnię materiału, zapobiega wnikaniu wody, ale też odkształcaniu się szafki pod umywalkę. Warto nadmienić, że szafki pod umywalkę są oferowane przez producentów umywalek i dzięki temu idealnie dopasowane do wymiarów ceramiki łazienkowej danego producenta.

Szafki łazienkowe mogą być też wykonane z drewna i zabezpieczone lakierobejcą. Tego typu rozwiązanie zazwyczaj jest zdecydowanie droższe i choć drewno zachwyca swoją estetyką, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest tak trwałe jak płyta MDF lub płyta wiórowa wiilgocioodporna, która posiada dodatkowe zabezpieczenia, np. w formie wodoodpornych lakierów z filtrami UV.

Szafki pod umywalkę są często wyposażone w wyfrezowane uchwyty albo system otwierania push to open, co zwiększa komfort użytkowania. Ponadto można zdecydować się na modele z cichym domykiem szafek i szuflad. Takie rozwiązanie zwiększa trwałość szafki, a także jest wygodne dla użytkownika.       

Czarna szafka pod umywalkę 

Szafki pod umywalkę w ofercie hurtowni Onninen 

Szafka pod umywalkę XENO2W ofercie hurtowni Onninen znajdziecie szeroki wybór wysokiej jakości szafek pod umywalki. Dzięki nim łazienka nabierze charakteru i stanie się prawdziwym pokojem kąpielowym. Na uwagę zasługuje choćby szafka pod umywalkę Xeno2 producenta Geberit na wysoki połysk. Została wyposażona w dwie praktyczne szuflady. Można dobrać do niej umywalkę 60 cm. Mechanizm push to open zapewnia w jej przypadku jeszcze większą wygodę. Mebel został pokryty wodoodpornymi lakierami. Dodatkowo producent zastosował płytę wilgocioodporną. Szafka utrzymana jest w klasycznym geometrycznym kształcie. Dzięki temu sprawdzi się do każdej łazienki.

Szafka Geberit TwinsPoza szafkami w kolorze białym na wysoki połysk, można także wybrać modele z serii Twins tego samego producenta, choćby szafka Twins z jedną szufladą 60 cm w kolorze srebrnego grafitu. Takie szafki świetnie sprawdzą się w industrialnie urządzonej łazience, ale też takiej w stylistyce loft.

Oczywiście to nie koniec możliwości, gdyż oferta hurtowni Onninen jest naprawdę bogata. Można wybrać szafkę pod umywalkę w kolorze Szafka podumywalkowa Cersanit Crea 60 dąbczarnym, choćby Geberit Citerro pod umywalkę asymetryczną 120 cm, która sprawdzi się do łazienki w stylu black and white.

Z kolei szafka pod umywalkę CREA 60 dąb pasować będzie do nowoczesnych aranżacji, ale i tych w klasycznym wydaniu. Jest minimalistyczna, a zarazem wprowadza do wnętrza styl i harmonię. Poza klasycznymi, geometrycznymi modelami można też wybrać te o zaoblonych kształtach.     

Sprawdź szafki podumywalkowe w hurtowni Onninen

Oświetlenie łazienki
Szafka pod umywalkę nablatową
Szafka łazienkowa pod umywalkę
Szafka z umywalką 80
Szafka z umywalką 50
Szafka z umywalką 60
Umywalka z szafką