Wykonaj samodzielnie system nawadniania ogrodu!

Dodano: wtorek, 14.03.2023


Marzysz o intensywnie zielonym trawniku i bujnie kwitnących roślinach? Zadbaj o właściwe nawadnianie ogrodu. Optymalna wilgotność podłoża to jeden z najważniejszych elementów wpływających na wygląd i kondycję roślin. Aby skutecznie podlewać swoje rośliny, warto skorzystać z profesjonalnych urządzeń i stworzyć w ogrodzie własny system nawadniający. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wykonać go samodzielnie.

Nawadnianie ogrodu

Sprawdź produkty do nawadninia ogrodu w hurtowni Onninen

System nawadniania ogrodu

By cieszyć się pięknym ogrodem, niezbędne jest regularne dostarczanie roślinom ogrodowym odpowiedniej dawki wody. Nawadnianie ogrodu może odbywać się na różne sposoby: ręcznie, za pomocą węży ogrodowych lub w sposób całkowicie zautomatyzowany – przy użyciu systemu automatycznego nawadniania. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest m.in. od: wielkości i aranżacji ogrodu, zapotrzebowania roślin na wodę, zasobów finansowych i możliwości czasowych.

W większych ogrodach podlewanie roślin w sposób manualny jest zwykle mało efektywne, a na dodatek bardzo pracochłonne. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się automatyczne systemy nawadniania ogrodu. Nawet prosta instalacja nawadniająca znacznie ułatwia zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności. Dzięki niej podlewanie roślin może odbywać się o ściśle wyznaczonych porach, w sposób całkowicie bezobsługowy. Nawadnianie ogrodu nie stwarza więc problemu nawet w przypadku dłuższej nieobecności w domu, np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Systemy automatycznego nawadniania pozwalają również ograniczyć straty wody w ogrodzie. Dostarczają wodę do głębszych warstw ziemi i bezpośrednio do strefy korzeniowej, dzięki czemu rośliny mogą ją efektywnie wykorzystać. Dodatkowo bardziej zaawansowane systemy wyposażone są w czujniki deszczu, które wyłączają podlewanie, gdy podłoże jest wilgotne. Systemy nawadniania do ogrodu można również połączyć ze zbiornikami na deszczówkę, co pozwala w ekologiczny sposób nawadniać swój ogród.

Nawadnianie ogrodu

Jak zrobić samodzielnie system nawadniania ogrodu?

Zbudowanie systemu nawadniania w ogrodzie wbrew pozorom nie jest trudne i nie wymaga wynajmowania fachowców ani używania profesjonalnego sprzętu. Większość prac można wykonać samodzielnie, przy użyciu prostych narzędzi. Od czego jednak zacząć?

Kluczem do wykonania skutecznego systemu nawadniającego jest stworzenie projektu instalacji. Należy uwzględnić w nim umiejscowienie przyłącza wody i zraszaczy, przebieg i długość przewodów doprowadzających oraz nawadnianą powierzchnię. Trzeba tak zaplanować przebieg instalacji, by zraszacze obejmowały swoim zasięgiem jak największą powierzchnię rabat oraz trawnika, a poszczególne elementy systemu nie kolidowały z innymi instalacjami ogrodowymi.

Gdy masz już wszystkie niezbędne elementy do nawadniania ogrodu, możesz przystąpić do ich montażu. Pracę należy rozpocząć od wykopania rowków na rury. Wykop powinieneś wykonać na głębokości ok. 20-30 cm. Po rozłożeniu przewodów należy umocować je w gruncie, połączyć za pomocą łączników, a następnie zainstalować zraszacze ogrodowe. Jeśli chcesz, by instalacja działała w sposób automatyczny, musisz też połączyć system nawadniania ze sterownikiem, elektrozaworami i czujnikami wilgotności oraz odpowiednio zaprogramować ich działanie. Na zakończenie należy zasypać rowki, uzupełnić powstałe ubytki podłoża i gotowe – możesz cieszyć się własnym systemem nawadniania ogrodu.

Zraszanie trawnika

Produkty niezbędne do nawadniania ogrodu

Sterownik do nawadniania ogroduAby zaplanować efektywne nawadnianie ogrodu, należy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Do budowy systemu nawadniającego przydatne będą m.in.:

  • sterownik do nawadniania z osprzętem – umożliwia zaprogramowanie optymalnych pór i czasu nawadniania. Można wygodnie zamontować go na ścianie, wewnątrz budynku. Jest kompatybilny z Wi-Fi. Może pracować w trybie ręcznym lub w pełni automatycznym.
  • zraszacz rotacyjny – polecany do nawadniania trawników. Dzięki technologii kurtyny wodnej zapewnia równomierne nawodnienie całej powierzchni murawy.
  • Wąż nawadniającywąż nawadniający – przeznaczony do montażu pod ziemią lub na powierzchni. Umożliwia skuteczne nawadnianie ogrodu przy niskim zużyciu wody, nawet przy niewielkim ciśnieniu. Świetnie sprawdza się przy nawadnianiu roślin rosnących w skupiskach – na rabatach, w postaci żywopłotów lub w warzywniku.
  • pompa hydroforowa – zapewnia zasilanie systemu nawadniającego. Dzięki regulacji prędkości utrzymuje odpowiednie ciśnienie wody w systemie jej poboru. Pompa samozasysająca umożliwia również tłoczenie wody ze studni czy zbiornika na deszczówkę
  • linia kroplująca – do stosowania w ramach systemu mikrozraszania podziemnego. Umożliwia dostarczenie wody bezpośrednio do korzeni traw, krzewów i roślin okrywowych.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się też w inne elementy do nawadniania ogrodu m.in.: dysze, głowice deszczujące, zawory, pistolety zraszające, szybkozłącza, łączniki, trójniki, elektrozawory, czujniki opadów.

Sprawdź produkty do nawadninia ogrodu w hurtowni Onninen

Dysza spryskiwacza