Wylewka na ogrzewanie podłogowe - co zastosować?

Dodano: czwartek, 22.06.2023


Ogrzewanie podłogowe to bardzo funkcjonalna i coraz bardziej ceniona alternatywa dla klasycznych grzejników. Jaką wylewkę należy zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w stanie surowym

Sprawdź ogrzewanie podłogowe w systemie Onnline w hurtowni Onninen

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Decyzję o wykonaniu ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie możliwości popularnej podłogówki. Ułożenie systemu ogrzewania wymaga podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykonania instalacji, wyboru odpowiednich elementów systemu, a także wariantu wylewki, która szczelnie pokryje ogrzewanie podłogowe. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ powstanie wolnych przestrzeni zmniejsza efektywność ogrzewania. Powstają wówczas tzw. mosty cieplne. Najlepiej sprawdzi się wylewka o płynnej konsystencji. Jest łatwa w aplikacji i dokładnie pokryje całą powierzchnię.

Gdy materiał jest jednocześnie trwały i elastyczny, to zapewnia instalacji grzewczej maksymalną ochronę, zabezpieczając rurki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szukając optymalnego rozwiązania na ogrzewanie podłogowe należy zwrócić, aby materiał, z jakiego zostanie wykonana wylewka miał odpowiednie parametry pozwalające na przewodnictwo ciepła. Ma to o tyle istotne znaczenie, że podłoga będzie się szybciej nagrzewała i dłużej utrzymywała będzie temperaturę. Cecha ta pozwoli obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Przewodnictwo cieplne oznaczane jest współczynnikiem lambda, a im większa jego wartość, tym wyższy stopień przewodzenia ciepła.

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są wylewki betonowe lub anhydrytowe. O tym, który z wariantów zostanie wykorzystany należy pomyśleć już na etapie projektowania, ponieważ w zależności od materiału planowane jest wykonanie instalacji grzewczej i dobierane są materiały.

Ile wylewki na ogrzewanie podłogowe?

Grubość warstwy wylewki uzależnionaDodatek do betonu BETOKAN Kan-therm Plus - 10l /1opk/ jest od wybranego wariantu. Warstwa nie może być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Producenci w większości wskazują, że maksymalna grubość nie powinna być większa niż 6,5 cm, przy czym im grubsza, tym przewodnictwo cieplne zmniejsza się. Określając optymalną grubość pod uwagę bierze się nie tylko wydajność ogrzewania, ale również nośność i potencjalne ryzyko pęknięcia. Do wylewek betonowych można zakupić specjalny dodatek do betonu, który pozwoli uzyskać odpowiedniej jakości beton.

Finalna grubość wylewki w dużym stopniu zależy od wykorzystanych materiałów. W przypadku jastrychu najczęściej grubość wynosiła będzie 6,5 cm, chociaż należy pamiętać, że finalna grubość zależy też od tego, jaką maksymalną temperaturę osiągać może podłogówka. Parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest też nośność posadzki.

Wylewka anhydrowa na ogrzewanie podłogowe

Obecnie najpopularniejszą metodą wykonania wylewki na ogrzewaniu podłogowym jest wylewka anhydrowa. To specjalne rozwiązanie, które zostało opracowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ogrzewania podłogowego. Wylewka anhydrowa, nazywana także wylewką samopoziomującą dostępna jest w postaci płynnej, dzięki czemu ściśle wypełnia przestrzeń pomiędzy rurami instalacji grzewczej. W takim wariancie podłoga będzie szybciej nagrzewać się, co jest ważne w aspekcie oszczędności w ogrzewaniu. Dużą zaletą jest też łatwość nakładania.

W przypadku wylewki samopoziomującej można zredukować jej grubość, bez ryzyka, że zacznie pękać. Redukuje to ryzyko potencjalnych uszkodzeń instalacji. Wykorzystanie mniejszej ilość materiału sprawia, że takie rozwiązanie sprawdzi się np. w sytuacji, gdy wylewka na ogrzewanie podłogowe ma zostać wykonana na wyższej kondygnacji. Pozwala to zmniejszyć obciążenie dla konstrukcji budynku. Wylewka anhydrowa cechuje się doskonałymi właściwościami przewodnictwa cieplnego.

Wylewka betonowa na ogrzewanie podłogowe

Wylewka na ogrzewanie podłogowe może być wykonana również z cementu. Beton charakteryzuje się jednak słabszymi parametrami niż wylewka samopoziomująca. Przede wszystkim jest to materiał, który zdecydowanie gorzej się aplikuje. Trzeba bardzo uważać, aby nie powstały mostki cieplne. Dużą zaletą betonu jest jednak jego wytrzymałość. W sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki betonowe, chociaż można też samodzielnie przygotować materiał - należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby komponenty wymieszać we właściwej proporcji, bo tylko wtedy całość będzie wytrzymała. W przypadku wylewki betonowej należy pamiętać, żeby wykorzystać elementy zbrojeniowe o właściwościach przeciwskurczowych, tzw. włókna mikrozbrojenia.

Wykorzystując wylewkę betonową na ogrzewanie podłogowe należy pamiętać, że jej grubość powinna wynosić min, 6,5 cm, ponieważ taka warstwa zapewnia optymalny rozkład ciepła na podłodze, jednocześnie zapewniając odpowiednią wytrzymałość.

Sprawdź ogrzewanie podłogowe w systemie Onnline w hurtowni Onninen

Podłogówka
Rury PEX
Rura pex 20
Centralne ogrzewanie