Wymiana wodomierza - sprawdź co musisz wiedzieć!

Dodano: czwartek, 11.05.2023


Wymiana wodomierzy jest regulowana prawnie. Jest to obowiązek nałożony na każdego właściciela licznika pomiaru zużycia wody. Wymiana wodomierzy może zostać przeprowadzona na dwa sposoby. Poprzez wymianę urządzenia na nowe lub poprzez legalizację. Kiedy należy wymienić wodomierz i jaki jest jego koszt? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

wodomierze

Sprawdź wodomierze w hurtowni Onninen

Kiedy wymienić wodomierz?

Wymiana wodomierza jest konieczna, gdy urządzenie przestaje działać prawidłowo lub nie jest w stanie dokładnie mierzyć zużycia wody. Zwykle wodomierze mają okres gwarancyjny wynoszący od 2 do 5 lat, a ich żywotność szacowana jest na 15 lat. Jednakże istnieją przypadki, w których wymiana wodomierza może równie dobrze odbyć się przed upływem tego czasu. Pamiętaj, że to Ty jako właściciel urządzenia ponosisz odpowiedzialność za jego stan techniczny i dokładność pomiaru zużycia wody.

Wymiana wodomierzy może zostać przeprowadzona na dwa sposoby. Poprzez wymianę urządzenia na nowe lub poprzez legalizację. Podstawą prawną określającą sposób użytkowania wodomierzy oraz warunki ich wymiany jest Prawo o Miarach i Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. Wodomierz jako przyrząd kontrolny stanowi podstawę do naliczania opłat za wykorzystanie wody oraz konieczność ich uiszczenia zgodnie z taryfikatorem. Podczas kontroli metrologicznej określa się sprawność urządzenia i dopuszcza licznik do dalszego użytku lub nakłada obowiązek wymiany. Wodomierze powinny być wymieniane co 5 lat. Jeśli w trakcie użytkowania wodomierz ulegnie zniszczeniu lub nie będzie prawidłowo podawał danych, należy niezwłocznie go wymienić na nowy, z nowym okresem legalizacji. Nawet jeśli czas przydatności poprzedniego licznika jeszcze nie minął.

Jakie są koszty wymiany wodomierza?

Ceny wymiany wodomierzy uzależnione są od wyboru urządzenia i jego rodzaju. Wymiana wodomierza trwa zwykle od 30 minut do godziny i jest przeprowadzona przez wykwalifikowanego hydraulika. Koszt legalizacji urządzenia nie jest duży, zwykle wynosi od 60 do 80 zł. Nieco większym wydatkiem będzie wymiana urządzenia na nowe, wówczas to koszt od 70 do 200 zł. Rozbieżność cenowa wynika ze zróżnicowania wielu modeli wodomierzy na rynku.

Wymiana wodomierza kosztuje nieco więcej niż legalizacja, ale jest to inwestycja o wiele bardziej opłacalna na dłuższą metę. Nowe wodomierze są bardziej precyzyjne i nie wymagają częstej kalibracji, co oznacza mniejsze koszty podczas korzystania z wody. Warto pamiętać, że wymiana wodomierza jest także zalecana w przypadku starych urządzeń, które mogą być już niesprawne i wskazywać nieprawidłowe zużycie wody. Dlatego przed dokonaniem wymiany wodomierza warto skorzystać z usług specjalistów, którzy doradzą, jaki model będzie najlepszy dla nas i zapewnią fachowy montaż. Koszty wymiany wodomierza zwracają się w krótkim czasie i przyczyniają się do oszczędności na rachunkach za wodę.

Brak legalizacji wodomierza w domu - konsekwencje prawne

Prawo określa również konsekwencje niedopełnienia obowiązku legalizacji lub wymiany wodomierza. Sytuacje podlegające karze są wyszczególnione w art.26 ustawy Prawo o Miarach i dotyczą zarówno wspólnot mieszkaniowych, jak i osób prywatnych. Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym jest obowiązkiem jego właściciela lub użytkownika, jeżeli zostało to określone w odrębnej umowie. W przypadku niedotrzymania terminu legalizacji, użytkowania wodomierza niezgodnie z przeznaczeniem, fałszowania odczytów lub braku wymiany urządzenia, mimo wykrytej usterki, ustawodawca przewiduje kary w postaci aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 10 000 zł.

Polecane wodomierze do zakupu w hurtowni hydraulicznej Onninen

Wodomierz Bmeters przystosowany do montażu modułu radiowego

Wodomierz BmetersWodomierz produkowany jest wg. dyrektywy 2004/22/WE. Występuje w zakresie pomiarowym R160-H lub R100-H i R50-V (MID) zarówno do wody zimnej (30°C) jak również do wody ciepłej (90°C) w średnicach 12 i 34. Model GSD8 zgodnie z Atestem Higienicznym jest dopuszczony do pomiaru zużycia wody przeznaczonej do spożycia.
Wodomierz jest dostępny w dwóch wersjach:

  • standardowy wodomierz
  • wodomierz wyposażony w moduł radiowy Wireless M-BUS lub przewodowy MBUS

Wodomierz do wody ciepłej marki Apator

Wodomierz do ciepłej wody ApatorWodomierz do pomiaru przepływu i objętości wody o temperaturze do 30°C lub 50°C lub wody ciepłej o temperaturze do 90°C przez instalację zamkniętą o pełnym przepływie strumienia, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym do 16 bar (PN16). Zabudowa w przewodach (rurociągach) poziomych z liczydłem skierowanym ku górze (H) oraz pionowych lub poziomych z liczydłem skierowanym w bok (V).

Pamiętaj, że poprawna praca wodomierza to gwarancja precyzyjnego pomiaru zużycia wody i oszczędność na rachunkach za wodę. Dlatego zawsze bądź czujny i wymieniaj urządzenie na nowe lub dokonaj legalizacji, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w jego pracy.

Sprawdź wodomierze w hurtowni Onninen

Wodomierz radiowy
Wodomierz 3/4
Wodomierz 1/2
Wodomierz 1 cal
Wodomierz elektroniczny
Wodomierz Apator
Wodomierz dn20
Wodomierz BMeters
Plomba do wodomierzy
Wodomierz Powogaz
Wodomierz dn15
Wodomierz dn25
Wodomierz skrzydełkowy