Wymiary i montaż pisuaru krok po kroku: Praktyczne porady łazienkowe

Dodano: czwartek, 1.06.2023


Wpisując do świata elegancji i funkcjonalności, pisuary stają się coraz popularniejszym wyborem w łazienkach. Jeśli planujesz zainstalować pisuar w swojej łazience, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe wymiary i proces montażu. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady krok po kroku, które pomogą profesjonalnie zamontować pisuar w łazience.

Pisuary w publicznej toalecie

Sprawdź pisuary w hurtowni Onninen

Jak zamontować pisuar? Poradnik

Krok 1: Wybór odpowiednich wymiarów: Przed rozpoczęciem montażu pisuaru, ważne jest, abyś wybrał odpowiednie wymiary, które pasują do Twojej przestrzeni łazienkowej. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 • Wysokość: Standardowa wysokość montażu pisuaru to zazwyczaj około 55-70 cm od podłogi. Możesz dostosować tę wysokość w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników.
 • Szerokość: Standardowa szerokość pisuaru wynosi zwykle około 30-45 cm. Upewnij się, że masz wystarczającą przestrzeń w łazience, aby pomieścić pisuar bez ograniczeń.
 • Głębokość: Standardowa głębokość pisuaru wynosi zazwyczaj około 30-35 cm. Upewnij się, że masz wystarczającą przestrzeń na ścianie, aby wygodnie zamontować pisuar.

Krok 2: Przygotowanie narzędzi i materiałów: Przed przystąpieniem do montażu pisuaru, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Wymagane mogą być: pisuar, zawór odcinający wody, rura spustowa, śruby montażowe, klucze i poziomica.

Krok 3: Montaż pisuaru: Przejdźmy teraz do procesu montażu pisuaru krok po kroku:

 • Wybór lokalizacji: Wybierz odpowiednie miejsce na montaż pisuaru. Upewnij się, że masz odpowiednią przestrzeń na ścianie oraz dostęp do wody i kanalizacji.
 • Wyłączenie wody: Przed rozpoczęciem montażu, wyłącz dostęp do wody w łazience. Zlokalizuj zawór odcinający i zamknij go, aby uniknąć wycieków podczas montażu.
 • Montaż uchwytów: Wykorzystując poziom, oznacz miejsca na ścianie, gdzie zamocujesz uchwyty pisuaru. Upewnij się, że są one solidnie przymocowane do ściany, aby zapewnić stabilność pisuaru.
 • Połączenie wody: Przejdź do połączenia rurki wodnej z pisuarem. Wykorzystaj zawór odcinający wody i odpowiednie rury, aby zapewnić prawidłowe podłączenie.
 • Montaż spustu: Podłącz rurę spustową do pisuaru, zapewniając prawidłowy odpływ wody.
 • Testowanie: Po zakończeniu montażu, ponownie otwórz zawór odcinający wody i sprawdź, czy pisuar działa poprawnie. Upewnij się, że nie ma wycieków ani problemów z odpływem wody.

Odległość pisuaru od ściany

Jednym z istotnych aspektów montażu pisuaru jest właściwe określenie odległości od ściany. Optymalna odległość pozwoli na wygodne korzystanie z pisuaru oraz zapewni odpowiednią przestrzeń dla użytkownika. Oto kilka wskazówek dotyczących tej kwestii:

 1. Standardowa odległość: Zazwyczaj zaleca się, aby odległość między przednią krawędzią pisuaru a ścianą wynosiła około 40-60 cm. Taka odległość pozwoli na swobodne użytkowanie pisuaru bez nadmiernego skupiania się na bliskości ściany.
 2. Wygoda użytkowania: Warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby użytkowników. Niektórzy mogą preferować większą odległość, aby zapewnić sobie więcej miejsca i komfortu podczas korzystania z pisuaru.
 3. Przestrzeń na boki: Ważne jest również uwzględnienie odpowiedniej przestrzeni po bokach pisuaru. Zapewnienie wolnej przestrzeni pozwoli użytkownikowi na swobodne poruszanie się wokół pisuaru i uniknięcie przypadkowego uderzenia w ścianę.
 4. Prawidłowa instalacja uchwytów: Upewnij się, że uchwyty pisuaru są zamocowane na odpowiedniej odległości od ściany, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość konstrukcji.

Zapewniając odpowiednią odległość pisuaru od ściany, stworzysz ergonomiczne i przyjazne dla użytkownika środowisko w swojej łazience.

Wymiary pisuarów

Wymiary pisuarów mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu i producenta. Poniżej przedstawiam orientacyjne wymiary pisuarów, które często spotykane są na rynku:

 1. Wysokość: Standardowa wysokość pisuaru wynosi zazwyczaj około 45-50 cm, mierzona od podłogi do górnej krawędzi pisuaru. Wysokość ta może być dostosowana do preferencji użytkowników i indywidualnych potrzeb.
 2. Szerokość: Standardowa szerokość pisuaru mieści się zwykle w zakresie od 30 do 45 cm. Szerokość ta może być zmieniana w zależności od konkretnego modelu pisuaru oraz dostępnej przestrzeni w łazience.
 3. Głębokość: Standardowa głębokość pisuaru wynosi zazwyczaj od 25 do 35 cm. Głębokość ta mierzy od przodu do tyłu pisuaru i może się różnić w zależności od stylu i modelu.
 4. Odległość od ściany: Jak wcześniej wspomniano, zalecana odległość między przednią krawędzią pisuaru a ścianą wynosi około 40-60 cm. Ta odległość zapewnia wygodę użytkowania i swobodę poruszania się wokół pisuaru.

Warto pamiętać, że wymiary pisuarów mogą różnić się w zależności od producenta oraz indywidualnych preferencji projektanta łazienki. Przed dokonaniem zakupu pisuaru zawsze warto zapoznać się z konkretnymi wymiarami dostarczanego modelu, aby mieć pewność, że będzie on pasował do Twojej łazienki.

Pamiętaj również, że niektóre modele pisuarów oferują możliwość regulacji niektórych wymiarów, takich jak wysokość czy odległość od ściany, co umożliwia dostosowanie pisuaru do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Montaż pisuaru może być łatwy, jeśli masz odpowiednie narzędzia, materiały i podstawową wiedzę. Wybór odpowiednich wymiarów oraz staranne wykonanie procesu montażu są kluczowe dla osiągnięcia profesjonalnego rezultatu. Postępuj zgodnie z naszymi praktycznymi poradami krok po kroku, a będziesz cieszyć się nowoczesnym i funkcjonalnym pisuarem w swojej łazience.

Pamiętaj, że w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji pisuarów zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym hydraulikiem, który zapewni dokładne dostosowanie do Twojej łazienki.

Sprawdź pisuary w hurtowni Onninen

Zawór do pisuaru
Uchwyt ścienny