Wymiary modułów fotowoltaicznych – jak dostosować je do instalacji?

Dodano: piątek, 19.08.2022


Instalacje fotowoltaiczne wciąż zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Koszty produkcji energii elektrycznej cały czas rosną i nic nie zapowiada prędkich spadków cen. Wręcz przeciwnie – należy spodziewać się, że spalanie węgla i gazu w najbliższych latach będzie wiązało się ze zwiększonymi wydatkami. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu, a tym samym dyktowanych przez nich cen. Warto więc określić zapotrzebowanie swojego gospodarstwa na energię i dopasować do niego moc oraz wymiary paneli słonecznych.

Jak dopasować wymiary paneli fotowoltaicznych do instalacji na dachu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie znaczenie mają wymiary paneli fotowoltaicznych,
  • jakie są rozmiary paneli fotowoltaicznych,
  • jak dostosować wymiary paneli do instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne i ich wymiary

Planując zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, wielu przyszłych prosumentów zastanawia się nad osiąganą przez nie mocą, całkowicie bagatelizując kwestię ich wymiarów. To poważny błąd. Rozmiar modułów będzie miał bowiem ogromny wpływ na ostateczny kształt konstrukcji, sposób montażu, a w efekcie również na bezpieczeństwo całej instalacji.

Sprawdź teraz fotowoltaikę w hurtowni Onninen

Warto zauważyć, że na przestrzeni lat wymiary paneli fotowoltaicznych uległy znaczącej standaryzacji. Jeszcze w latach 90. na rynku można było znaleźć różne warianty modułów, ponieważ to producent decydował o ich rozmiarze, wadze i mocy. Najczęściej panele miały 1,2 x 0,6 m i dysponowały mocą około 90 W. Mimo postępującej minimalizacji współczesne moduły fotowoltaiczne wcale nie uległy zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie – przyjmują zazwyczaj wymiary 1776 x 1050 mm, ale też osiągają zdecydowanie wyższą moc: ok. 380 W.

Choć podane wyżej wymiary paneli fotowoltaicznych można uznać za standardowe, na rynku zdarzają się także odchylenia od tych norm. Coraz popularniejsze stają się moduły o szerszej ramie – na przykład 1722 x 1134 mm czy 1754 x 1096 mm. W przypadku modułów o największych mocach rama może osiągnąć rozmiar nawet 2270 x 1135 mm.

Wielkość paneli fotowoltaicznych należy sprawdzić przede wszystkim ze względu na konieczność obliczenia niezbędnej do montażu powierzchni. Na tym nie koniec. Oprócz wymiaru modułów trzeba także znać ich wagę. Ta wartość odpowie na pytanie o wymaganą nośność dachu. Jeden panel fotowoltaiczny waży zazwyczaj od 18 do nawet 29 kg w przypadku największych modułów. Przeciętne obciążenie wyniesie więc około 20 kg/m2. Na tej podstawie łatwo wyliczyć, jaka powinna być średnia nośność powierzchni dachu. Warto pamiętać, że w obliczeniach należy uwzględnić nie tylko masę modułów, ale także pozostałych elementów instalacji.

Fotowoltaika w Onninen


Jak określić wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Dobór odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych będzie zależał przede wszystkim od docelowej wielkości całej instalacji. Aby ją obliczyć, trzeba znać zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. W tym celu najlepiej sprawdzić roczne zużycie energii elektrycznej i zdecydować, czy fotowoltaika ma pokryć całość tej wartości, czy jedynie część. Zdając sobie sprawę z docelowej mocy instalacji fotowoltaicznej, wystarczy podzielić ją przez przeciętną moc modułu. W ten sposób można dowiedzieć się, z ilu paneli powinien składać się cały system.

Na tym etapie należy zastanowić się, czy wymagana liczba paneli fotowoltaicznych zmieści się na powierzchni dachu. Warto pamiętać, że pod uwagę powinno się brać jedynie miejsca wyeksponowane na silne działanie promieni słonecznych. Moduły montuje się zazwyczaj w kierunku południowym, południowo-wschodnim, południowo-zachodnim lub w układzie wschód – zachód. Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej może się również okazać, że nie całą powierzchnię dachu da się efektywne wykorzystać. Mowa o takich utrudnieniach jak na przykład okna dachowe czy lukarny.

Sprawdź teraz fotowoltaikę w hurtowni Onninen

O ile montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym może wymagać szczególnej uwagi ze względu na zaawansowane konstrukcje architektoniczne, moduły można układać dość szczelnie, bezpośrednio obok siebie. Zupełnie innego podejścia wymagają natomiast dachy płaskie, gdzie w związku z szerokością strefy cienia montaż wymaga zachowania większych odległości pomiędzy panelami.

Jak dopasować wymiary paneli fotowoltaicznych do instalacji na dachu, montaż paneli pv

Przed montażem paneli fotowoltaicznych należy upewnić się, że ich wymiary zostały podane wraz z przestrzeniami montażowymi. Warto też rozważyć zastosowanie modułów o większych mocach. Pozwoli to zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni na dachu. W przyszłości będzie można wykorzystać ją na kolejne panele, jeśli zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię wzrośnie.

Bezpośredni wpływ na moc modułu ma z kolei liczba składających się na niego ogniw fotowoltaicznych. To mniejsze jednostki o wymiarach 166 x 166 mm lub 182 x 182 mm, które łączy się ze sobą w celu stworzenia gotowego do użytku panelu solarnego. Na rynku znajdziesz między innymi warianty o 48, 60 i 72 ogniwach pełnych oraz 108, 120 i 144 ogniwach połówkowych. Modele przeznaczone dla gospodarstw domowych mają jednak zazwyczaj 60 ogniw, a te na cele przemysłowe 72 ogniwa.

 Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Znając już wymagane wymiary paneli fotowoltaicznych, możesz przejść do wyboru konkretnych produktów dla instalacji domowych lub przemysłowych. Jako że na rynku znajdziesz bardzo wiele modułów, które są do siebie zbliżone rozmiarami i wagą, w procesie decyzyjnym kieruj się przede wszystkim jakością poszczególnych modeli.

Zwróć uwagę nie tylko na wydajność modułów fotowoltaicznych, ale także na ich wytrzymałość. Od przodu chroni je zazwyczaj szkło hartowane, a od tyłu specjalna folia. Warto zainteresować się także wariantami wyposażonymi w dodatkową warstwę szkła hartowanego z tyłu. Zauważ jednak, że tego typu produkty mogą być cięższe o 3 – 5 kg, co okaże się bardzo istotne w przypadku niektórych dachów.

Jak dopasować wymiary paneli fotowoltaicznych do instalacji na dachu, jakie panele wybrać?

Chcąc zapewnić swoim klientom panele PV jak najwyższej jakości, zapoznaj się z ofertą Onninen. Znajdziesz tu przede wszystkim produkty znanych i cenionych na rynku marek, takich jak JA Solar, Trina Solar, Longi czy LG. W naszym asortymencie nie zabrakło również elementów niezbędnych do montażu modułów. Mowa o takich artykułach jak kompletne systemy konstrukcji oraz akcesoria instalacyjne, zapewniające wysoką estetykę i bezpieczeństwo wykonanego systemu.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

W asortymencie Onninen na zamówienie dostępne są między innymi następujące produkty:

  • Panel fotowoltaiczny JA Solar JAM60S20-390 – monokrystaliczny moduł cechujący się wysoką sprawnością i długim okresem żywotności. Wykonany został w technologii ogniw połówkowych. Dzięki temu odznacza się niższą rezystancją wewnętrzną i znacznie mniejszymi stratami w porównaniu do tradycyjnych paneli.
  • Panel fotowoltaiczny Longi Solar LR4-66HPH-410M– monokrystaliczny moduł wykonany w technologii ogniw połówkowych oraz Low LID Mono PERC, które przekładają się na wolniejszą degradację mocy oraz wyższą wydajność energetyczną przy niższej temperaturze roboczej.
  • Moduł fotowoltaiczny Trina TSM-380DE08M.08(II)– wykonany w technologii half-cut i składający się ze 120 monokrystalicznych ogniw. Umieszczone są one na sztywnym, lekkim podłożu kompozytowym i zabezpieczone wysokiej jakości szkłem hartowanym.

Jak widzisz, w ofercie Onninen z łatwością znajdziesz panele fotowoltaiczne idealnie dopasowane do potrzeb Twoich klientów!

Sprawdź teraz fotowoltaikę w hurtowni Onninen

Panele pv
Moduł fotowoltaiczny
Panele fotowoltaiczne 500 W