Wymień grzejnik bez usuwania wody, sprawdź zamrażarki do rur!

Dodano: wtorek, 25.04.2023


Wymiana grzejnika bez usuwania wody jest możliwa. Wystarczy tylko zdecydować się na zamrażarkę do rur. To innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia wygodę, a przy tym znacząco przyspiesza pracę.

grzejnik imitujący zamarzanie

Jak działa zamrażarka do rur?

Zamrażarka do rur to urządzenie, które sprawdza się w starych instalacjach grzewczych, gdzie nie występują zawory z kulkami spustowymi pod pionami, a armatura uległa awarii. Działanie zamrażarki do rur opiera się na wytworzeniu wewnątrz rury czopa lodowego. Jest on jak korek, gdyż hamuje przepływ wody. Taka blokada wytrzymuje duże ciśnienie. Warto wiedzieć, że zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i czop zostaje dociśnięty do powierzchni rury. W tym czasie może odbywać się wymiana uszkodzonego elementu, bo przepływ wody zostaje zablokowany. 

Sprawdź zamrażarki do rur w hurtowni Onninen

Wyróżniamy dwa rodzaje zamrażarek do rur:

  • zamrażarki elektryczne - ich zasada działania opiera się na parowaniu i skraplaniu podobnie jak w przypadku lodówki. Czynnikiem chłodzącym w takich urządzeniach jest dedykowany płyn. Parownik jest zaciskiem mrożącym rurę albo jest z nim bezpośrednio połączony. Czynnik chłodzący osiąga temperaturę wynoszącą około minus 40 stopni. Aby przyspieszyć mrożenie często stosuje się specjalne opaski izolacyjne z tworzyw sztucznych. Można też wybrać środki przewodzące, czyli np. pasty.
  • zamrażarki gazowe - są to urządzenia, które składają się z głowic mrożących. Są one podłączone do butli z CO2. Wykorzystują bardzo niską temperaturę do parowania dwutlenku węgla, która wynosi minus 79 stopni Celsjusza. Warto zauważyć, iż dwutlenek węgla wypływa z butli i ulega rozprężeniu. Następnie dochodzi do uchwytu mrożącego. Następuje wtedy bardzo szybkie schłodzenie rury, czego efektem jest pojawienie się czopu lodowego, który często określa się mianem suchego lodu.

Demontaż grzejnika bez spuszczania wody

Zamrażarka do rur ROFROST suchy lódDemontaż grzejnika wydaje się czasochłonny, szczególnie gdy trzeba spuścić wodę z całego pionu. Na szczęście można zdecydować się na inne rozwiązanie jakim jest demontaż bez spuszczania wody. W nowych instalacjach montowane są zawory, co ułatwia wymianę. Wystarczy tylko zakręcić zawór doprowadzający wodę. Należy również zakręcić zawór, przez który woda wydostaje się z grzejnika. Wtedy można już przejść do następnego etapu jakim jest użycie zamrażarki do rur. Trzeba tutaj pamiętać, że rury zamraża się w tzw. gałązkach, a więc na długości 5 cm. Podobnie rzecz wygląda w starych instalacjach, przy czym, chcąc zamrażać stare rury należy wcześniej oczyścić je z resztek farb. Jeszcze nieco inaczej wygląda zamrażanie rury zimą. W tym przypadku należy zachować 5 cm odległość od pionu. Dzięki temu woda nadal będzie krążyć w instalacji, a przy tym nie dojdzie do zalania. Po zamrożeniu rur należy je przeciąć. Do tego celu najlepiej sprawdzi się piła do metalu. Alternatywą dla niej może być szlifierka kątowa. Cięcie trzeba wykonać bardzo precyzyjnie, najlepiej w odległości około 10 cm od mrożenia. Zachowanie takiej odległości pozwala na wykonanie nowego gwintowania. Jeśli będziecie montować nowy grzejnik po starym grzejniku, to wcześniej zainstalujcie zawory odcinające, a dopiero potem urządzenie grzewcze. Jeżeli natomiast zamierzacie całkowicie zlikwidować grzejnik, to użyjcie korków zamykających.

Zamrażarka do rur dla profesjonalistów

Zamrażarki do rur dla profesjonalistów powinny być najwyższej jakości i oczywiście zapewniać efektywną pracę. Poznajcie top 3 modele.

  • Zamrażarka do rur ROFROST Turbo Zamrażarka do rur ROFROST Turbo R290 1 1/4" + 6 redukcji, 230V to zaawansowane technologicznie urządzenie, które posiada ekologiczny czynnik chłodniczy jakim jest R290. Zapewnia bezpieczne zamrażanie. Urządzenie wyposażone jest we wkładki redukcyjne. Dzięki temu można dopasować je do różnych średnic rur. Dzięki elastycznym wężom, a także prostemu systemowi mocowania dociera nawet w trudno dostępne miejsca.
  •  Zamrażarka elektryczna do rurZamrażarka elektryczna do rur-2" Virax to urządzenie dzięki któremu można wymienić grzejniki bez opróżniania układu wody grzejnej. Zamrażarka jest kompaktowa i łatwa w transporcie. Została wyposażona w termostat, dzięki któremu można śledzić proces zamrażania. Czas zamrażania jest bardzo krótki. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że do jej podłączenia nie potrzeba butli gazowej.
  • Zamrażarka do rur ROFROST suchy lód zapewnia naprawdę szybki proces mrożenia. Jest przy tym łatwa w obsłudze. Gwarantuje maksymalną efektywność pracy. Warto zauważyć, że posiada termometr na uchwytach. Dzięki temu od razu wiadomo, kiedy rura jest całkowicie zamrożona.

Sprawdź zamrażarki do rur w hurtowni Onninen

Zamrażarka do rur
Środek poślizgowy do rur