Hexonic wprowadził do swojej oferty asymetryczne płytowe lutowane wymienniki ciepła. Inżynierowie firmy zaprojektowali mniejszy wymiennik z zachowaniem dotychczasowej mocy urządzenia. Podstawowym zastosowaniem wymiennika LA21AS są aplikacje grzewcze – mieszkaniowe węzły cieplne oraz kotły gazowe.
Asymetryczne płytowe lutowane wymienniki ciepła zostały zaprojektowane przede wszystkim do zastosowań grzewczych – mieszkaniowych węzłów cieplnych oraz kotłów gazowych. Specjalny układ kanałów zapewnia maksymalną wydajność wymiany ciepła po stronie z wyższym natężeniem przepływu, przy minimalnym spadku ciśnienia w obiegu wtórnym. Największą zaletą asymetrycznych wymienników ciepła jest ich kompaktowy rozmiar oraz możliwość zastosowania pomp o mniejszej
mocy w instalacjach grzewczych. W wielu przypadkach wydajność asymetrycznych wymienników ciepła może być nawet o 18% wyższa w porównaniu ze standardowymi płytowymi lutowanymi wymiennikami ciepła.
Sprawdź ofertę marki Hexonic w hurtowni Onninen
Nowoczesna konstrukcja płyty w wymiennikach asymetrycznych
Asymetryczna konstrukcja płyty umożliwia niezależną optymalizację przepływu obu płynów w celu uzyskania oszczędności oraz maksymalnej wydajności cieplnej.
Unikatowy design płyty pozwala na pracę w warunkach, w których jeden z czynników ma znacznie większy strumień przepływu.
Główne zalety wymiennika asymetrycznego:
- Kompaktowy rozmiar
- Nawet o 18% wyższa wydajność
- Większa pojemność
- Mniejsze zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy
- Większa efektywność wymiany ciepła
- Możliwość stosowania pomp o mniejszej mocy
- Niski ślad węglowy
Główne zalety asymetrycznej płyty wymiennika:
- Karbowana płyta osłonowa – dodatkowy kanał grzewczy
- Mniejsze spadki ciśnienia wody – strona wtórna
- Zwiększony maksymalny przepływ wody – strona wtórna
- Większa turbulencja przepływu – strona pierwotna
Asymetryczny wymiennik ciepła wyróżnia przede wszystkim kompaktowy rozmiar oraz możliwość zastosowania pomp o mniejszej mocy w instalacjach centralnego ogrzewania. Mniejszy rozmiar urządzeń z płytami asymetrycznymi pozwala na ich szerokie zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie nie ma na to zbyt dużo miejsca.
W porównaniu ze standardowymi płytowymi lutowanymi wymiennikami ciepła wydajność wymienników asymetrycznych może być wyższa nawet o 18% – mówi Wojciech Miciak, szef Działu Badań i Rozwoju Hexonic. - Konstrukcja asymetrycznej płyty umożliwia niezależną optymalizację przepływu obu płynów, dzięki czemu użytkownicy mogą się cieszyć maksymalną wydajnością cieplną i docelowo sporo oszczędzają na ogrzewaniu. Asymetryczna konstrukcja płyty umożliwia też pracę w warunkach, w których jedno z mediów ma znacznie większe natężenie przepływu. Specjalny układ kanałów wymiennika zapewnia wysoką wydajność po stronie czynnika chłodniczego przy minimalnym spadku ciśnienia w obiegu wtórnym. Dlatego zakładamy, że podstawowym przeznaczeniem wymiennika LA21AS będą kotły gazowe i mieszkaniowe węzły cieplne – dodaje Wojciech Miciak.
Gdzie znajdują zastosowanie wymienniki asymetryczne?
Mieszkaniowy węzeł cieplny
Węzeł mieszkaniowy, nazywany także mini węzłem, stacją mieszkaniową czy logotermą, jest kompaktowym urządzeniem zapewniającym obsługę cieplną w pojedynczym lokalu mieszkalnym. Przekazuje on ciepło z lokalnej kotłowni lub z węzła cieplnego zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej do lokalu. Takie rozwiązanie daje mieszkańcom budynków wielorodzinnych indywidualną kontrolę nad sposobem korzystania z ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Proces wymiany ciepła w mini węzłach cieplnych zachodzi za pomocą płytowych lutowanych wymienników ciepła. W aplikacji tej znajdują zastosowanie asymetryczne płytowe lutowane wymienniki z serii L.
Kotły gazowe
Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, które charakteryzują się wysoką efektywnością
i wydajnością. Rozróżniamy kilka rodzajów kotłów.
Kotły gazowe dwufunkcyjne
Zostały zaprojektowane tak, aby jedna jednostka mogła
ogrzewać budynek i zapewnić ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) podgrzewaną w systemie przepływowym. W przypadku zapotrzebowania na ciepłą wodę kocioł przełączy się na tryb podgrzewania wody czerpanej z punktu poboru, po chwili wracając do ogrzewania wody centralnego ogrzewania (c.o.).
Kotły gazowe jednofunkcyjne
Podstawowym zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest ogrzewanie wody w instalacji
c.o. Aby wykorzystać ten rodzaj kotła do podgrzewania c.w.u., należy wyposażyć
go w podgrzewacz pojemnościowy. Znajdująca się w podgrzewaczu wężownica,
zasilana gorącą wodą z kotła, utrzymuje zadaną temperaturę wody.
Oba rodzaje kotłów mogą być wyposażone w funkcję odzysku ciepła ze spalin, co obniża koszty eksploatacji. Zjawisko to nazywane jest kondensacją, a kotły noszą nazwę kotłów kondensacyjnych.
Działanie kotła możliwe jest dzięki umieszczonemu wewnątrz kompaktowemu wymiennikowi ciepła. Jest to najczęściej wymiennik asymetryczny płytowy lutowany. Zapewnia on wysoki komfort użytkowania i znakomitą wydajność całego systemu. Jego kompaktowe rozmiary umożliwiają ograniczenie wymiarów całego kotła.