Rury trzonowe, zwane także rurami wznoszącymi, są bardzo ważnymi elementami konstrukcyjnymi wielu studzienek kanalizacyjnych i drenarskich. Zapewniają połączenie nawierzchni z podstawą oraz zwiększają trwałość zbudowanych na ich bazie studzienek. Co wyróżnia rurę trzonową? Czym charakteryzuje się rura trzonowa karbowana? I jaki produkt wybrać do planowanej aplikacji? Eksperci Onninen odpowiadają na najczęstsze pytania klientów.
Sprawdź rury trzonowe w hurtowni Onninen
Czym się wyróżnia rura trzonowa?
Istnieją dwa główne rodzaje rur trzonowych:
- rury trzonowe gładkie,
- rury trzonowe karbowane - o nich przeczytasz więcej w następnym akapicie.
Rura trzonowa gładka wchodzi w skład kanalizacji zewnętrznej. Stanowi element studni kanalizacyjnej tworzywowej. Wykonywana jest z PVC (polichlorku winylu). Wyróżnia ją gładka powierzchnia i brak kielicha. Często posiada intensywną barwę, np. jaskrawo pomarańczową, ułatwiając identyfikację. Średnica zewnętrzna rury standardowo wynosi 400 mm.
Rury trzonowe umożliwiają ich dostosowywanie do indywidualnych potrzeb. Dają się łatwo przyciąć do wymaganej długości przy użyciu piły ręcznej lub mechanicznej. Miejsce cięcia wymaga gratowania.
Czym charakteryzuje się karbowana rura trzonowa?
Popularniejszym rozwiązaniem są rury trzonowe karbowane. Do ich produkcji używany jest polipropylen (PP) – nowoczesne, niezwykle wytrzymałe, a przy tym elastyczne tworzywo sztuczne. Posiadają one charakterystyczną, pofałdowaną (karbowaną) powierzchnię zewnętrzną. Występują głównie w kolorze czarnym i pomarańczowym. Rura trzonowa karbowana znajduje zastosowanie w studniach drenarskich, przelotowych, zbiorczych i kontrolnych.
Rury trzonowe karbowane wykazują zwiększoną odporność na naprężenia, uderzenia, skrajne temperatury oraz różne związki chemiczne. Nie zagrażają im nawet znaczne obciążenia związane m.in. z ruchem drogowym. Elastycznie dopasowują się do zmieniających się warunków terenowych. Są też bardzo proste w montażu. Między rurą trzonową a kinetą, w głębokim rowku znajduje się uszczelka gwarantująca niezawodność połączenia. Dzięki temu do podłoża nie przedostają się ścieki, a do kanalizacji nie trafiają wody gruntowe. Trwałość materiału PP szacuje się nawet na 100 lat.
Dobór odpowiedniej średnicy rury trzonowej
Rury trzonowe występują w kilku średnicach nominalnych: 315 mm, 425 mm, 600 mm oraz 1000 mm. Średnicę należy dostosować do parametrów studzienki, która może się składać z pokrywy, rury trzonowej, uszczelki oraz kinety przelotowej lub zbiorczej. Średnica wewnętrzna rury trzonowej musi odpowiadać średnicy wewnętrznej kinety, np. 315 mm / 315 mm.
Rury trzonowe w hurtowni Onninen
W hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen znajdziesz rury trzonowe karbowane i gładkie w kilkudziesięciu wariantach, wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Do wyboru pozostają różne rozmiary i konfiguracje. W asortymencie posiadamy pojedyncze rozwiązania i kompletne studnie kanalizacyjne firmy Kaczmarek Malewo, która jest jednym z czołowych, polskich producentów systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych.
Polecamy studnie kanalizacyjne Kaczmarek, przeznaczone do budowy grawitacyjnych sieci kanalizacyjnych i drenażu. Współpracujemy również z Wavin Polska – cenionym dostawcą systemów rur i innowacyjnych rozwiązań dla branży budowlanej. Wszystkie oferowane rury trzonowe charakteryzują się maksymalnie solidną konstrukcją, odporną na korozję, działanie agresywnych ścieków i trudne czynniki atmosferyczne. Ich jakość przekłada się na niezawodne, długoletnie działanie kanalizacji nawet w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych.
Nadal nie wiesz, jaka rura trzonowa najlepiej sprawdzi się w realizowanym projekcie przyłącza kanalizacji? A może potrzebujesz produktu o konkretnych parametrach, np. średnicy, długości czy wysokości? Skontaktuj się z nami! Doradcy Onninen służą rzetelną pomocą przy doborze odpowiednich rozwiązań z hurtowni. Wykonujesz instalacje wodno-kanalizacyjne, prowadzisz sklep z artykułami hydraulicznymi lub prowadzisz firmę budowlaną? Zapytaj o ofertę specjalną dla profesjonalistów.