Jedna z najczęstszych przyczyn awarii pomp wody to suchobieg, czyli praca na sucho, bez cieczy. Prowadzi to do utraty chłodzenia, zwiększonego tarcia i przegrzewania, a w ostateczności nawet do całkowitego zatarcia. Jak przedłużyć żywotność pompy i uchronić ją przed uszkodzeniem?
Co to jest suchobieg i jakie są jego konsekwencje?
Suchobieg jest destrukcyjny zarówno dla pomp głębinowych, jak i zanurzeniowych. Zjawisko to może mieć różne przyczyny, w tym spadek poziomu cieczy, zamontowanie pompy zbyt blisko lustra wody albo niedostosowanie parametrów pompy do wymogów danej studni. Nie wszystkie czynniki dają się przewidzieć i dlatego trudno im zapobiegać, ale mimo to istnieją sposoby, by zabezpieczyć pompę przed pracą w szkodliwych dla niej warunkach.
Jak ustrzec się przed suchobiegiem?
Rozwiązaniem są przekaźniki kontroli poziomu cieczy, oferowane przez firmę F&F Filipowski. Czujniki umieszcza się w studni, co pozwala kontrolować minimalny i maksymalny stan wody i wyłączać pompę w razie wykrycia spadku poziomu poniżej wartości wymaganej dla bezpiecznej pracy urządzenia. Kiedy poziom wody w studni się podnosi, pompa zostaje automatycznie włączona z powrotem. Zakres optymalnych poziomów ustala sam użytkownik za pomocą specjalnych regulatorów czułości działania.
Przekaźniki kontroli poziomu cieczy w hurtowni Onninen
Oferta obejmuje kilka modeli przekaźników, które można kupić w hurtowni Onninen. Który wybrać? Opisy poszczególnych produktów pomogą dokonać właściwego wyboru.
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-828 RC
Najprostszy w naszym zestawieniu przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-828 RC. Jest to model jednostanowy, służący do wykrywania obecności cieczy na poziomie zamontowania czujnika zalania (sondy). Można go zatem wykorzystać nie tyle do obsługi pompy i zabezpieczenia jej przed zatarciem, co do ostrzegania przed rosnącym poziomem wody, czyli przed podtopieniem. Sprawdzi się np. w pralni, wykrywając wyciek, jednocześnie wyłączając obwody elektryczne lub włączając sygnalizację alarmową. Sondę można zamontować na powierzchni poziomej.
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-829 RC dwustanowy
Ten przekaźnik to dwustanowy Przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-829 RC dwustanowy. Dwustanowy, czyli ma dwie sondy zalania, osobne dla poziomów minimalnego i maksymalnego. Zakres ustala użytkownik, a czujniki sterują włączaniem i wyłączaniem pompy, utrzymując stan cieczy na wyznaczonym poziomie. Zasada pomiaru opiera się na przewodności prądu elektrycznego, dlatego przekaźnik nadaje się tylko do cieczy przewodzących elektryczność.
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy z sondami PZ-832
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy z sondami PZ-832 jest zasadniczo podobny do modelu powyżej, ale wyposażono go dodatkowo w alarm przepełnienia i opróżnienia zbiornika. Pompa oczywiście wyłącza się i startuje ponownie samoczynnie – sygnał pełni rolę czysto informacyjną. Na pewno zdarzają się sytuacje, w których dobrze jest wiedzieć, że poziom cieczy spadł poniżej minimum i pompa stanęła albo nastąpiło przelanie.
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-831 RC, trzy niezależne poziomy kontroli
Przekaźnik kontroli poziomu cieczy PZ-831 RC, trzy niezależne poziomy kontroli jest przekaźnikiem z trzema niezależnymi poziomami kontroli. To dodaje mu precyzji i niezawodności, a więc model ten polecany jest szczególnie do wymagających zastosowań, tzn. takich, gdzie ciągłość pracy pompy ma szczególne znaczenie.
Zatarcie pompy w wyniku suchobiegu przestało być problemem. Dzięki przekaźnikom kontroli poziomu cieczy można łatwo czuwać np. nad stanem wody w studni, a w razie jego spadku najgorsze, co może się wydarzyć, to spadek ciśnienia, natomiast sama pompa jest chroniona. Warto postawić na takie rozwiązanie, by spać spokojnie z jednym mniej kłopotem na głowie.