Zabezpieczenie gruntu do podbudowy: geowłóknina

Dodano: poniedziałek, 29.01.2024


Geowłóknina jest innowacyjnym materiałem geosyntetycznym, wykonywanym z włókien polipropylenowych (geowłóknina polipropylenowa) lub z włókien poliestrowych (geowłóknina poliestrowa). W procesie produkcji włókna łączone są mechanicznie metodą igłowania lub przeszywania albo termicznie poprzez zgrzewanie. Wykorzystanie włókien syntetycznych decyduje o wyjątkowych właściwościach fizykochemicznych materiału. Dokładne zastosowanie geowłókniny zależy od jej rodzaju. Istnieje kilka głównych grup produktu, różniących się parametrami i właściwościami. Dobór geowłókniny powinien uwzględniać wymagania konkretnego projektu.

Budowlaniec układa geowłókninę na ziemi budowy

Sprawdź geowłókniny w hurtowni Onninen

W jakich miejscach warto postawić na geowłókninę?

Geowłóknina to produkt niesamowicie wszechstronny. Włókna materiału sprawiają, że nadaje się on do filtracji, separacji, wzmacniania, drenażu i ochrony. Geowłókniny zapewniają stabilizację i wzmocnienie gruntu. Pozwalają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Służą do oddzielania kruszyw o zróżnicowanej grubości. Zabezpieczają wały wodne i brzegi rzek. Chronią geomembrany przed uszkodzeniem. Tworzą warstwę odporną na przebicia przez rosnące korzenie i rośliny. Z geowłókniną możemy spotkać się obecnie w wielu miejscach.

Geowłóknina filtracyjna Kaczmarek 150g/m2, rolka 2x10mNajszerszą grupę produktową stanowią geowłókniny filtracyjno–separacyjne. Zapobiegają one mieszaniu się różnych warstw podłoża, co pozwala zredukować grubość warstwy nośnej w konstrukcji podbudowy oraz wydłużyć jej trwałość. Właściwości filtracyjne materiału przyspieszają konsolidację gruntu. Geowłóknina tego typu jest odporna na przebicie przez korzenie i chwasty. Jednocześnie zapewnia przepuszczalność wody. Znajduje zastosowanie w budowie dróg, lotnisk, torowisk, parkingów, boisk, zbiorników na wodę czy oczyszczalni ścieków.

Innym wariantem jest geowłóknina filtracyjna. Jej główne zadanie to filtracja, czyli zatrzymanie cząsteczek gruntu. Jednocześnie gwarantuje ona swobodny przepływ wody między dwoma warstwami gruntów. Owinięte geowłókniną filtracyjną są rury drenarskie, co zapobiega erozji.

Kolejny typ to geowłóknina do drenażu (inaczej geowłóknina drenażowa). Chroni ona system drenażowy przed zatykaniem rur i zamuleniem. Posiada bardzo dobre właściwości filtracyjne i jest odporna na rozciąganie. Wzmacnia słabe podłoże. Pozwala na skuteczne odprowadzanie wody. Jednocześnie nie przepuszcza kamieni, żwiru ani piasku. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie wodnym, ale również w ogrodnictwie, gdzie służy m.in. do oddzielania warstw podłoża i jego stabilizacji.

Jak prawidłowo układać geowłókninę w drenażu?

Geowłóknina GRAF NAPTEX rolka 1x25m do oczyszczalni drenażowej

Odpowiednio dobrana pod względem gramatury i prawidłowo położona geowłóknina drenażowa pozwala uzyskać w pełni efektywny system drenarski. Rodzaj materiału oraz sposób układania należy dopasować do konkretnego projektu, np. wykonania drenażu francuskiego, zabezpieczenia rur drenarskich czy poprawienia cech mechanicznych podłoża.

Jeśli nie wiesz, jaka geowłóknina drenażowa będzie najlepsza do planowanej aplikacji, możesz skontaktować się z zespołem doradców technicznych Onninen.

Czym różni się geowłóknina od agrowłókniny?

Pasjonaci ogrodnictwa często mają dylemat, jaki materiał wybrać – geowłókninę czy agrowłókninę. Obydwa produkty to nowoczesne materiały, które świetnie sprawdzają się w pracach ogrodowych. Agrowłóknina wytwarzana jest z polipropylenu. Charakteryzuje się nieregularnym splotem i niewielką gramaturą. Idealnie nadaje się do ochrony roślin i zwiększania efektowności upraw. Natomiast z geowłókniny w ogrodnictwie najczęściej korzysta się w celu oddzielenia i ustabilizowania materiałów sypkich. Stosuje się ją także przy budowie oczek wodnych, gdzie zabezpiecza folię przed uszkodzeniem. Wybór rozwiązania zależy więc od prac, jakie planujesz wykonać.

Geowłóknina w hurtowni Onninen

Geowłóknina AQT Water rolka dł. 40m, szer. 0.50mW hurtowni Onninen na klientów detalicznych i odbiorców hurtowych czeka obszerny wybór geowłóknin, dostosowanych do różnorodnych prac budowlanych i ogrodniczych. Oferujemy materiały najwyższej jakości, pochodzące wyłącznie od renomowanych firm i marek, jak Kaczmarek, Aqt Water czy Graf.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze gramatury geowłókniny, długości rolki lub rodzaju włókna? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy!

Sprawdź geowłókniny w hurtowni Onninen