Zabezpieczenie placu budowy dzięki oznakowaniu: Tablice ostrzegawcze

Dodano: wtorek, 23.04.2024


Warto wiedzieć, że do największej ilości wypadków dochodzi na terenie budowy. Nie oznacza to jednak, że nie można wprowadzić odpowiednich zabezpieczeń, które zmniejszą ryzyko. Dziś podpowiemy Wam, jak zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dowiecie się również, jak ważną rolę odgrywają tablice ostrzegawcze.

Znaki na placu budowy na tle budynku

Sprawdź tablice ostrzegawcze w hurtowni Onninen

Rodzaje tablic BHP na budowie 

Teren placu budowy powinien być właściwie oznaczony. Praca kierownika budowy nie obejmuje tylko nadzoru nad pracownikami, ale też dbanie o najwyższe standardy BHP. Trzeba wiedzieć, że kierownik budowy jest zobligowany do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kluczowe znaczenie mają tutaj tablice i znaki informacyjne. Powinny znaleźć się na każdej budowie. Dotyczy to także informacji na temat dojazdu oraz rozbiórki czy prac na wysokościach. Wyróżniamy różnego rodzaju tablice BHP.

Budowlana tablica ostrzegawcza Trytyt PRZEJŚCIA NIE MA BTO-8Wśród nich znajdują się przede wszystkim tablice ostrzegawcze, czyli oznaczenia, które muszą znaleźć się w miejscu rozpoczęcia każdej inwestycji. Ich celem jest nie tylko zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa, ale też zminimalizowanie sytuacji, które potencjalnie zagrażają zdrowiu i życiu. Rzecz jasna muszą one informować o istniejących na terenie budowy rodzajach zagrożenia. Ich zadaniem jest ostrzeganie nie tylko pracowników, ale również osób postronnych przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Na terenie budowy muszą znaleźć się znaki zakazu, które pełnią rolę informacyjną, a więc informują o czynnościach zakazanych na terenie budowy. Ważne są również znaki BHP nakazu, które odnoszą się do nakazanych czynności, np. konieczności noszenia obuwia ochronnego czy odzieży ochronnej. Oczywiście powinny się tam znaleźć także znaki informacyjne typu pierwsza pomoc. Na placu powinny znaleźć również znaki ochrony przeciwpożarowej oraz znaki ewakuacyjne.      

Jak odpowiednio zabezpieczyć plac budowy tablicami ostrzegawczymi? 

Plac budowy musi być właściwie zabezpieczony tablicami ostrzegawczymi. Tutaj zastosowanie ma rozporządzenie Ministra Infrastruktury, a mianowicie takie tablice muszą znaleźć się na każdym placu budowy w miejscu widocznym, najlepiej od strony wejścia, a także prowadzenia prac. Jednocześnie tablice muszą znaleźć się także na płocie czy ogrodzeniu, które powinno mieć wysokość co najmniej 1,5 m. Materiał budowlany nie może być składowany bliżej niż w odległości 0,75 m od ogrodzenia.

Teren budowy trzeba oznakować za pomocą tablic ostrzegawczych, które powinny być widoczne także w ciemności. Dla bezpiecznej pracy i ochrony zdrowia na terenie inwestycji powinny znaleźć się znaki prostokątne z żółtym tłem, np. Uwaga! Roboty na wysokościach. Niezbędne jest także oznakowanie granic terenu budowy właśnie za pomocą tablic ostrzegawczych. Można wybrać takie, które są fluorescencyjne. Tablica informacyjna musi znaleźć się od strony drogi publicznej. Należy na niej umieścić rodzaj robót budowlanych. Wszystkie znaki BHP powinny spełniać określone normy bezpieczeństwa.     

Jak powinny wyglądać tablice ostrzegawcze na placu budowy? 

Tablice ostrzegawcze są niezbędne dla zachowania BHP na terenie budowy. Takie oznaczenia dotyczące zagrożeń powinny być widoczne z każdej strony budowy. Znaki ostrzegawcze wskazują na różnego typu niebezpieczeństwa, które mogą skutkować zarówno wypadkiem, jak i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Mają one kształt trójkąta równobocznego z żółtym tłem oraz czarnym obramowaniem.

Budowlana tablica ostrzegawcza Trytyt UWAGA ROBOTY NA DACHU BTO-5

Wewnątrz umieszczony jest odpowiedni piktogram, który informuje o rodzaju zagrożenia. Tablica ostrzegawcza powinna zawierać konkretne informacje o zagrożeniach, przy czym zwróćcie uwagę na sposób montażu. Otóż musi znaleźć się na wysokości, która umożliwia jej łatwe odczytanie. Ogólny znak ostrzegawczy to taki, w którym w centralnej części znajduje się wykrzyknik. Trzeba wiedzieć, że oznacza on, że na terenie prowadzonych robót znajdują się różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Taki znak musi znaleźć się na każdym terenie budowy. Kolejnym istotnym jest ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem potknięcia się. Jeżeli na terenie budowy pracują urządzenia do transportu poziomego, to również taki znak jest niezbędny. Wśród najpopularniejszych znaków ostrzegawczych znajdują się takie będące ostrzeżeniem przed wiszącymi przedmiotami, przed zgnieceniem bocznym czy też zgnieceniem dłoni między prasą a stopą. Zwróćcie jeszcze uwagę, że tablice muszą być zrozumiałe oraz intuicyjne. Rolą inwestora oraz kierownika jest zapewnienie wszelkiego rodzaju tablic bezpieczeństwa, podobnie jak dopilnowanie czy pracownicy posiadają określone pozwolenia, np. na pracę na wysokości.           

Kiedy musi być żółta tablica informacyjna i tablica BIOZ na placu budowy? 

Plac budowy musi być właściwie oznakowany. Powinny znaleźć się na nim różnego rodzaju znaki informacyjne, a także dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony bezpieczeństwa pracy. Wszelkiego rodzaju informacje powinny być przekazane w sposób jasny i czytelny. Bardzo ważna jest żółta tablica informacyjna. Zgodnie z prawem przed rozpoczęciem prac kierownik umieszcza w widocznym miejscy tablicę informacyjną oraz ogłoszenie dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, czyli tablicę BIOZ.

Ta ostatnia jest konieczna w przypadku budowy, na której przewiduje się prowadzenie prac, które trwają dłużej niż 30 dni roboczych. Jednocześnie podczas tych prac zatrudnionych jest przynajmniej 20 pracowników. Dotyczy to także sytuacji, gdy przewidywany zakres robót budowlanych przekracza 500 osobodni. Przepisów nie trzeba przestrzegać jeżeli budowa jest wolnostojąca i nie przekracza 70 m2, jednocześnie obszar oddziaływania mieści się tylko i wyłącznie na działce prywatnej, zaś budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Tablicy BIOZ nie trzeba stosować na obiektach służących obronności i bezpieczeństwu państwa, a także w przypadku obiektów liniowych. Żółta tablica informacyjna musi znajdować się na każdym terenie budowy, na którym prowadzone są prace wymagające uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to zarówno budowy domów jednorodzinnych, jak i inwestycji komercyjnych.       

Jaka jest kara za brak tablicy informacyjnej na budowie? 

Tablica ostrzegawcza Onnline samoprzylepna TZO 105x148(Nie dotykać urządzenie elektryczne) NO2-NDUEBrak tablicy informacyjnej na placach budowy zagrożony jest karą finansową. Jest to traktowane jako wykroczenie. Jednocześnie odpowiedzialny jest za nią kierownik budowy. Może on zostać ukarany przez Inspektora Nadzoru Budowlanego, ewentualnie upoważnionego pracownika Inspektoratu. Kierownik budowy może otrzymać mandat, ale też może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.

Oczywiście kara może zostać nałożona również w sytuacji, gdy tablica informacyjna jest źle wypełniona. Trzeba pamiętać, że tablice BHP, które znajdują się na terenie robót budowlanych informują o prowadzeniu prac, ale też muszą być zgodne z przepisami RODO. Pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy, informacje na tablicy muszą zostać naniesione drukowanymi literami. Najlepiej do tego celu sprawdzi się wodoodporny marker.   

Tablice ostrzegawcze w hurtowni Onninen 

Tablice ostrzegawcze stosowane na placu budowy dostępne są w hurtowni Onninen. Można zdecydować się choćby na produkt jakim jest budowlana tablica ostrzegawcza PRZEJŚCIA NIE MA BTO-8 Trytyt. Jest ona bardzo dobrze widoczna, nawet z dalszej odległości. Stanowi więc skuteczną formę nie tylko ostrzegawczą, ale i informacyjną. Oczywiście jest zgodna z aktualnymi przepisami. Zwróćcie uwagę, że napis został naniesiony za pomocą sitodruku, a więc nie ściera się nawet pod wpływem wilgoci czy deszczu. Tablica jest wykonana z PCV. Dzięki temu jest lekka, za to niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne czy potencjalne zniszczenia.

Na terenie budowy może sprawdzić się także budowlana tablica ostrzegawcza UWAGA ROBOTY NA DACHU BTO-5. Wszędzie tam, gdzie prowadzone są roboty na dachu musi znaleźć się taka tablica. Ma ona rolę informacyjną oraz ostrzegawczą. Otóż każdy pracownik budowy zobligowany jest do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Musi też uważać, gdyż ryzyko upadku przedmiotu z dachu jest możliwe.

Odpowiednim wyborem może być także tablica ostrzegawcza samoprzylepna TZO 105x148. Zagrożenie porażeniem prądem na każdej budowie jest bardzo duże, szczególnie gdy korzysta się z agregatów. Dlatego też niezbędna jest właśnie taka tablica. Jest ona samoprzylepna, zatem wyróżnia ją szybki i łatwy montaż. Warto zwrócić uwagę, że klej jest mocny i odporny nawet na działanie wilgoci. 

Sprawdź tablice ostrzegawcze w hurtowni Onninen