Zabezpieczenie silników zasilanych z sieci trójfazowej: Czujnik zaniku faz

Dodano: czwartek, 4.04.2024


Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też trzeba szukać rozwiązań, które je zapewnią. Zabezpieczenie silników zasilanych z sieci trójfazowej odbywa się przy pomocy czujnika zaniku faz. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Technik elektryk sprawdza napięcia w rozdzielnicy z czujnikami zaniku faz

Sprawdź czujniki zaniku faz w hurtowni Onninen

Do czego służy czujnik zaniku fazy? 

W przypadku zaniku napięcia trzeba szukać rozwiązania. Warto wiedzieć, jak ważną rolę odgrywają tutaj czujniki zaniku faz. Są to urządzenia elektryczne, które wykrywają właśnie brak fazy w sieci trójfazowej. W przypadku zaniku fazy może dojść do uszkodzenia silnika, a w konsekwencji konieczności naprawy, która może wiązać się z wysokimi kosztami.

Czujnik zaniku faz F&F CKF-317 styki: 1P, I=10A, próg regulowany:165-180V, 1 modułKażdy czujnik zaniku fazy działa na prostej zasadzie, a mianowicie porównuje amplitudę i fazy sygnałów pochodzących z trzech faz sieci zasilającej. Jeżeli dojdzie do braku fazy, sygnał jednej z faz będzie miał inną amplitudę. W konsekwencji nastąpi wyłączenie silnika. Może też dojść do asymetrii napięć. Trzeba jeszcze wiedzieć, że właśnie odpowiednio dobrany czujnik zabezpieczy silniki elektryczne przed uszkodzeniem czy całkowitym zniszczeniem. Czujnik wysyła sygnał do przekaźnika o nieprawidłowym działaniu.

W konsekwencji przekaźnik może zabezpieczyć silnik przed dalszym uszkodzeniem. Następnie gdy faza wróci, konieczne jest ponowne załączenie. Czujniki kolejności włączają się jeden po drugim. Każdy zanik napięcia jest bardzo szkodliwy dla silnika elektrycznego. Wyłączenie faz następuje np. w wyniku zaniku napięcia, ale też wtedy, gdy dochodzi do pełnej asymetrii.        

Jak podłączyć czujnik zaniku fazy? 

Czujnik zaniku faz F&F CZF-BR styki: 1P, I=10A, próg regulowany:165-180V, 2 modułyCzujnik zaniku fazy można łatwo podłączyć. Dzięki temu zabezpieczy on silnik, gdy dojdzie do zaniku fazy w najmniej jednej fazie. Co istotne, wyłączenie nastąpi także przy wzroście napięcia w dowolnej fazie. Montaż urządzenia jest tak naprawdę bardzo prosty. Należy przede wszystkim sprawdzić prawidłową pracę silnika, weryfikując wartość pomiędzy fazami. Następnie wykręcamy bezpieczniki wszystkich faz i montujemy czujnik przy styczniku. Stosujemy zaciski, które mogą być oznaczone L1, L2, L3. Zaciski przyłączamy do zacisków sieciowych stycznika. Zawsze wykonujemy to od strony bezpieczników. Następnie przewód zasilania obwodu sterowania stycznikiem odłączamy od fazy. Na koniec przyłączamy go do zacisku.       

Czujniki zaniku fazy w hurtowni Onninen 

Warto zdecydować się na czujnik zaniku faz F&F CKF-317 styki: 1P, I=10A, próg regulowany:165-180V, 1 moduł. Ten czujnik pracy rzeczywiście jest niezwykle funkcjonalny i bardzo czuły. Posiada regulowany próg oraz jeden moduł. Zabezpiecza kierunki obrotów silnika. Zwróćcie uwagę, że posiada detekcję zaniku fazy. Rodzaj połączenia, jakie w nim występuje, to połączenie śrubowe.

Czujnik zaniku fazy F&F CZF-310 styki: 1P , I=10A, 1 modułDobrym wyborem będzie także czujnik zaniku fazy F&F CZF-BR styki: 1P, I=10A, próg regulowany:165-180V, 2 moduły producenta F&F. To kolejny model, który cieszy się dużą popularnością. W przeciwieństwie do poprzednika posiada 2 moduły. Jest to czujnik ze stałym progiem asymetrii. Ten model wyróżnia się tym, że zwłoka czasowa przy zaniku zasilania nie jest dłuższa niż 4 sekundy.

Czujnik zaniku faz F&F CZF-310 styki: 1P , I=10A, 1 moduł może być także odpowiednim rozwiązaniem. Ten przekaźnik posiada stały próg asymetrii. Wyposażony jest w kontrolę asymetrii faz. Natomiast nie posiada kontroli kolejności faz. Tutaj również zwłoka czasowa wynosi 4 sekundy.

Sprawdź czujniki zaniku faz w hurtowni Onninen

Czujnik zaniku fazy