To, jak poważne będą zniszczenia domu w wyniku powodzi, w dużym stopniu zależy od tego, jak szybko podejmie się działania po opadnięciu wody. By jak najbardziej ograniczyć skalę zniszczeń, warto rozpocząć prace tak szybko, jak to tylko możliwe. Oczywiście starania przyniosą odpowiednie skutki tylko, jeśli do sprzątania oraz remontu przystąpi się z odpowiednim sprzętem i, co najważniejsze, wiedzą. W nowym poradniku wyjaśniamy, jak wyremontować budynek po powodzi oraz jakie narzędzia będą w tym celu potrzebne.
Sprawdź osuszacze powietrza w hurtowni Onninen
Co należy sprawdzić po opadnięciu wody?
Zgodnie z zaleceniami GIS-u, dom, który był dotkliwie zalany, nie powinien być nadal użytkowany aż do remontu. Zagrożenie dla jego mieszkańców wynika z osłabienia konstrukcji przez wilgoć i napór wody oraz ze zwiększonego ryzyka rozwoju chorobotwórczych grzybów lub drobnoustrojów. Woda mogła także nanieść niebezpieczne zanieczyszczenia, takie jak nawozy i środki ochrony roślin.
Zaraz po opadnięciu wody należy więc przystąpić do dokładnych oględzin budynku, które pozwolą zaplanować remont. Szczególnej uwagi wymagają te elementy konstrukcji, które wpływają na stabilność budynku. Chodzi o:
- fundamenty: należy upewnić się, czy nie są uszkodzone;
- grunt przy fundamentach: jeśli woda odsłoniła fundamenty, konieczne będzie uzupełnienie ubytków i wykonanie nowej hydroizolacji;
- ściany: najbardziej niebezpieczne są pionowe rysy i odkształcenia;
- belki i stropy: oględziny tych elementów powinny skupiać się na znalezieniu ewentualnych przemieszczeń i odspojeń. W przypadku belek warto też sprawdzić, czy nie są przegniłe.
Odłączenie prądu i przygotowanie sprzętu
Dzięki dokładnym oględzinom, można szczegółowo zaplanować cały remont zalanego domu. Poza sporządzeniem listy czynności do wykonania, przygotowania powinny obejmować również inne czynności:
- odłączenie prądu: woda jest dobrym przewodnikiem elektrycznym, więc w zalanych i zawilgoconych wnętrzach ryzyko porażenia jest duże. Zniszczeniu mogła też ulec instalacja i aparatura elektryczna. Dlatego należy odłączyć dom od prądu za pomocą głównego bezpiecznika (zamontowany przed licznikiem);
- wypompowanie wody: jeśli woda nadal zalega w budynku, konieczne jest jej wypompowanie. Należy użyć do tego pompy do wody brudnej, upewniając się jednak, że obniżył się już poziom wód gruntowych. Jeżeli nadal jest on wysoki, szybkie odpompowanie wody może grozić uszkodzeniem fundamentów;
- ocena zagrożeń: jeśli stan budynku wskazuje na możliwość zawalenia, należy zastosować podpory pionujące (do ścian) i/lub stropowe;
- udokumentowanie zniszczeń: zdjęcia ukazujące rozmiary i rodzaj zniszczeń ułatwią uzyskanie odszkodowania;
- przygotowanie środków ochrony: wspomniane już zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne oraz środki do dezynfekcji czynią pracę przy remoncie zalanego domu niebezpieczną dla zdrowia. Prace warto więc wykonywać ze środkami ochrony indywidualnej (maska z filtrem powietrza i goglami, wodoodporne rękawice robocze, kombinezon i kask).
Usunięcie elementów przegniłych i czyszczenie domu
Remont domu po powodzi powinien zacząć się od wyniesienia z wnętrza wszystkich materiałów i przedmiotów, które łatwo nasiąkają wodą. Niezbędne jest usunięcie tynków, wykładzin, paneli podłogowych czy mebli z płyt drewnopochodnych. Dokładnej inspekcji wymagają drewniane elementy konstrukcyjnym. Jeśli są przegniłe, je również należy wymienić.
Szlam i inne zanieczyszczenia z pozostałych przedmiotów można zaś usunąć, wykorzystując szufelki, szpadle i łopaty. Jako że woda może być skażona, po skończonej pracy narzędzia trzeba dokładnie umyć silnym detergentem. Odsłonięte powierzchnie muszą też być dokładnie sprawdzone pod kątem zawilgocenia i zagrzybienia.
Sprawdź osuszacze powietrza w hurtowni Onninen
Dezynfekcja i dezynsekcja budynków po powodzi
Woda z rzek i kanałów niemal na pewno zawiera bakterie, wirusy i niebezpieczne substancje. Dezynfekcja zalanego domu umożliwia likwidację tych zagrożeń. Przystąpić do niej można tylko, jeśli cała woda została usunięta.
Duże znaczenie ma dobór odpowiednich środków dezynfekcyjnych. Powinny one skutecznie zabijać bakterie i wirusy. W tej roli sprawdzą się przede wszystkim preparaty na bazie chloru (np. 10-proc. roztwór zwykłego wybielacza), które wykazują się dużą skutecznością w zwalczaniu bakterii i grzybów. Niezbędne będą też środki grzybobójcze.
W ramach przygotowań do dezynfekcji należy zabezpieczyć przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z chlorem. Środki dezynfekcyjne muszą być naniesione na wszystkie powierzchnie, które miały kontakt z wodą. Powinno się pozostawić je na czas zgodny z zaleceniami producenta. Po zakończeniu dezynfekcji konieczne jest spłukanie powierzchnie czystą wodą – tak, aby usunąć resztki chemikaliów.
Ważne jest także sprawdzenie wszystkich pomieszczeń pod kątem obecności owadów, gryzoni i innych szkodników. Szkodniki często gromadzą się w wilgotnych miejscach, więc to na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Oprócz środków do zwalczania insektów, warto też użyć pułapek z przynętami, które pozwolą skutecznie pozbyć się gryzoni.
Osuszanie budynków po powodzi
W zalanych wnętrzach najlepiej jest ustawić przemysłowy osuszacz powietrza, który szybko i skutecznie usunie nadmiar wilgoci. Osuszanie domu po powodzi należy zacząć od wyboru odpowiedniego urządzenia. Ze względu na sposób działania, te dzielą się na dwie grupy:
- adsorpcyjne: dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach i pomieszczeniach o dużym zawilgoceniu. Ich działanie opiera się na zastosowaniu substancji wiążących wilgoć z zasysanego powietrza;
- kondensacyjne (sprężarkowe): działają najlepiej w wyższych temperaturach. Działają poprzez zasysanie powietrza z pomieszczeń i skroplenie wody poprzez schłodzenie do wartości poniżej punktu rosy.
Dla sprawności osuszania duże znaczenie ma ustawienie urządzenia. Osuszacze powinny być umieszczone w centralnych punktach pomieszczeń – tam wilgoć jest największa – z dala od ścian oraz innych przeszkód. Należy zapewnić swobodny przepływ powietrza. Kiedy pracują, okna powinny być zamknięte. Przez cały czas konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności za pomocą higrometru. Jego optymalna wartość oscyluje między 30, a 50 proc. wilgotności względnej. Jeśli osuszacze nie są podłączone do systemu odprowadzania wody, nie można też zapominać o regularnym opróżnianiu zbiorników.
Remont domu po powodzi – najważniejsze jest przygotowanie
Po dramatycznych przeżyciach związanych z powodzią, remont domu może wydawać się przytłaczający. Warto jednak pamiętać, że szybkie metodyczne działania pozwolą zminimalizować skalę strat. Odpowiednie przygotowanie do remontu poprawi zaś efektywność prac.
Stosując się do naszych wskazówek, można szybko przywrócić budynek do stanu sprzed powodzi, minimalizując przy okazji ryzyko przyszłych problemów z wilgocią czy zagrzybieniem. Po katastrofie najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie prace należy wykonywać przy użyciu odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej.