Grzejniki elektryczne w łazience to dobre rozwiązanie, bardzo funkcjonalne i łatwe w instalacji, które może szybko zapewnić przyjemnie ciepło. Dlatego też sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniu, gdzie nie występuje centralne ogrzewanie, ale też jako dodatkowe źródło ogrzewania, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Mimo tych zalet, warto jednak pamiętać również o wadach, jak koszty eksploatacji czy potencjalne zagrożenia związane z wilgocią. Nim więc postawimy na to rozwiązanie, poznajmy jego mocne i słabe strony!
Sprawdź grzejniki elektryczne w hurtowni Onninen
Kiedy grzejniki elektryczne sprawdzą się w łazience?
Nikt nie ma wątpliwości, że łazienka to miejsce, w którym ciepła nigdy za wiele. Nie chodzi tylko o komfort, ale też o eliminację wilgoci. Potrafi być ona tutaj prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza jak pomieszczenie nie jest wystarczająco ogrzewane. Grzejniki łazienkowe stanowią więc tu nierzadko optymalne rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma w tym wnętrzu podłączenia do centralnego ogrzewania.
Grzejnik elektryczny łazienkowy jest jednak też dobrą opcją, jeśli chcemy szybko dogrzać to pomieszczenie. Zdają one egzamin praktycznie wszędzie, a już zwłaszcza w małych i średnich łazienkach. Zakup grzejnika powinni też rozważyć właściciele domów letniskowych, czyli w miejscach, gdzie korzystanie z tradycyjnych instalacji grzewczych jest albo nieopłacalne, albo technicznie niemożliwe.
Ogromną zaletą grzejników jest ich łatwa instalacja, jeśli w ogóle tak to można nazwać, bo w większości przypadków wystarcza dostęp do gniazdka elektrycznego. Grzejniki są też wygodne za sprawą funkcji programowania, które pozwalają ustawić ogrzewanie na określone godziny. Są dostępne z termostatem, więc bez problemu utrzymują pożądaną przez nas temperaturę.
Oferowane są też różne modele pod względem wyglądu, dlatego też pasują do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Decydując się na grzejnik elektryczny, powinniśmy zastanowić się nad specyfiką swojej łazienki, gdyż w pomieszczeniach o dużej wilgotności, warto postawić na grzejnik z odpowiednimi klasami ochrony, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
Czy grzejnik elektryczny w łazience do dobry pomysł?
Grzejnik łazienkowy nowoczesny to rozwiązanie, o którym myśli wiele osób, zastanawiając się jednakże, czy to dobry pomysł? Jak wiadomo, występują tu wady i zalety, więc taka decyzja zależy od wielu czynników, zwłaszcza od sposobu użytkowania pomieszczenia, jego wielkości, jak również potrzeb domowników.
Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze, jest niezależność od centralnego ogrzewania, gdyż grzejnik łazienkowy można włączyć w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku czy temperatury na zewnątrz. To szczególnie praktyczne w tak zwanych okresach przejściowych, gdy instalacje CO nie są jeszcze uruchomione.
Nowoczesne grzejniki elektryczne umożliwiają precyzyjną regulację temperatury, dzięki czemu korzystanie z łazienki staje się bardziej komfortowe. Są też niebywale wygodne, wyposażone w termostaty, timery, a nawet zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Mocną stroną są też różne rodzaje grzejników elektrycznych, dostępne są bowiem między innymi grzejniki elektryczne konwekcyjne, energooszczędne grzejniki elektryczne czy grzejniki olejowe.
Nie można jednocześnie zapominać, że wady grzejników elektrycznych również występują i mogą zrazić wiele osób. W małych łazienkach taki sprzęt może zajmować cenną przestrzeń, w której każdy centymetr jest na wagę złota. W takiej sytuacji można ewentualnie postawić na grzejnik elektryczny ścienny, który jest praktycznym rozwiązaniem do niedużych przestrzeni. Największą bolączką tego sprzętu jest jednak to, że może być nieekonomiczny w eksploatacji, o czym więcej napiszemy w kolejnym akapicie.
Grzejnik elektryczny w łazience a koszty ogrzewania
Truizmem jest stwierdzenie, że koszty ogrzewania nie należą do najniższych, a rachunki za prąd mogą przyprawić o szybsze bicie serca. To dla wielu osób decydujący czynnik, aby nie decydować się na grzejnik elektryczny. Tłumaczą oni sobie to tym, że co z tego, że takie urządzenie oferuje wygodę i niezależność od systemu centralnego ogrzewania, jak koszty eksploatacji mogą przerazić. Nie zawsze tak to oczywiście wygląda, dlatego też kluczowe, aby dokładnie przeanalizować wszelkie koszty, które może generować grzejnik.
Tym bardziej że nowoczesne modele grzejników łazienkowych są projektowane w ten sposób, aby zapewniać coraz większą energooszczędność. Wyposażone w termostaty i funkcje programowania pozwalają na precyzyjne dopasowanie pracy urządzenia do rzeczywistych potrzeb.
Dzięki temu, że możemy ustawić niższą temperaturę w nocy lub automatyczne wyłączenie po osiągnięciu odpowiedniego poziomu, możemy efektywnie obniżyć koszty instalacji. Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być też grzejniki z funkcją podtrzymywania ciepła, zapewniając większą ekonomiczność w użytkowaniu. Na pewno też należy pamiętać, że taki grzejnik powinien służyć tylko jako ogrzewanie uzupełniające, nie główne.
Zagrożenia, jakie niosą grzejniki elektryczne w łazience
Z jednej strony grzejniki elektryczne zasługują na miano wygodnych i efektywnych rozwiązań, z drugiej zaś ich stosowanie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Trzeba je wziąć pod uwagę, by mieć pewność bezpieczeństwa podczas użytkowania. Główne ryzyko dotyczy wysokiego poziomu wilgoci panującej w łazience, a jak wiadomo połączenie wody i urządzeń elektrycznych może przynieść niebezpieczeństwo pod postacią zwarć, porażeń prądem czy uszkodzeń sprzętu.
Żeby zminimalizować to zagrożenie, wybierajmy grzejniki zaprojektowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Powinny one posiadać klasę ochrony IP 24 lub wyższą. Należy także zatroszczyć się o odpowiednie zamontowanie tego urządzenia. Oznacza to, że grzejnik musi znajdować się w bezpiecznej odległości od źródeł wody, takich jak wanna czy prysznic.