Zalety stosowania siłowników ESBE w nowoczesnych systemach HVAC

Dodano: wtorek, 24.12.2024


Przeprowadzanie prac instalatorskich w systemach HVAC wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi i podzespołów. W każdej instalacji grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej kluczowe są nie tylko zawory mieszające, ale także inne elementy, np. siłowniki sterujące. W tym przypadku doskonale sprawdzają się produkty marki ESBE. Zobacz, jak w praktyce wykorzystać zawór mieszający trójgłowy i inne wersje takich podzespołów.

Siłownik hydrauliczny w obwodzie wodociągowym w instalacji grzewczej wody

Sprawdź asortyment ESBE w hurtowni Onninen

Rola siłowników w automatyzacji systemów HVAC

ESBE VZC162 zawory przełączające z siłownikiem 2-P 230V G1 20-6,0 43060700Nowoczesne siłowniki w systemach grzewczych podnoszą ogólny komfort użytkowania instalacji, np. pompy ciepła, klimatyzacji czy nawet rekuperacji. W branży HVAC liczy się przede wszystkim pełna automatyzacja działań i nienaganna sprawność przygotowywanych systemów. A zatem siłowniki producent ESBE będą doskonałym wyborem.

Kluczowe zadania siłowników w automatyzacji systemów HVAC to:

  • ręczne dostosowywanie temperatury panującej w budynkach – w tym przypadku temperaturę ustawia się poprzez siłowniki i termostaty mechaniczne lub elektroniczne;
  • automatyczne sterowanie temperaturą w systemie ogrzewania pompy ciepła – tutaj system automatycznie utrzymuje żądaną temperaturę poprzez wykorzystywanie systemów smart home oraz pełnej automatyki zarządzanej przez zaawansowane sterowniki;
  • poprawa wydajności pracy instalacji grzewczej, klimatyzacji oraz wentylacji – dużą rolę odgrywają tu termostatyczne zawory mieszające (szczególnie w systemach ogrzewania podłogowego).

W praktyce systemy z siłownikami ESBE sprawdzą się też w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa instalacji ciepłej wody, grzewczej, chłodniczej czy nawet wentylacyjnej. Siłowniki, zawory termostatyczne, sterowniki i elementy przeznaczone do podłączenia rur instalacyjnych powinny być jak najwyższej jakości. Wtedy masz pewność, że wykonana instalacja będzie sprawnie działać przez długi czas.

Przegląd siłowników ESBE – funkcje i specyfikacje

Co jest potrzebne, aby ogrzewanie, chłodzenie oraz system grzewczy do ciepłej wody działały sprawnie i wydajnie? Kluczowe są wysokiej jakości produkty, czyli elementy konstrukcyjne dla takich instalacji. 

ESBE VZD162 zawory przełączające z siłownikiem 2-P 230V G1 20-6,0 43080400Firma ESBE oferuje zaawansowane siłowniki serii ARA, VZC oraz VZD, które znajdują szerokie zastosowanie w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC). Zobacz trzy popularne rozwiązania proponowane przez producenta ESBE.

Siłownik ESBE ARA

Siłownik ESBE ARA 600 to kompaktowe urządzenie przeznaczone do sterowania zaworami mieszającymi o kącie obrotu 90°. Charakteryzują się elastycznością zastosowań dzięki różnym rodzajom sygnałów sterujących (2-punktowe, 3-punktowe, proporcjonalne) oraz cichą i niezawodną pracą. Doskonale sprawdzają się w systemach grzewczych i chłodniczych.

Siłownik ESBE VZC

Seria VZC to siłowniki współpracujące z zaworami przełączającymi, idealne do szybkiej zmiany kierunku przepływu w instalacjach HVAC. Siłownik ESBE VZC zapewnia wysoką szczelność (0% przecieku) i energooszczędną pracę. Prosta instalacja i funkcja automatycznego ruchu zapobiegającego zacięciom gwarantują długą żywotność.

Siłownik ESBE VZD

Solidny element instalacji zintegrowany z zaworami przełączającymi. Siłownik ESBE VZD jest dedykowany do systemów grzewczych i chłodzących. Dzięki szybkiemu czasowi przełączania (3 sekundy) oraz niezawodności w standardowych warunkach eksploatacji zapewniają precyzyjną kontrolę przepływu. Obudowa o klasie IP40 zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Korzyści z integracji siłowników ESBE z systemami zarządzania budynkiem

Siłownik ESBE ARA661, 3-punktowy, 230V,6Nm, 120s, 12101300Integracja siłowników ESBE z systemami zarządzania budynkiem (BMS) przynosi szereg korzyści, które znacząco wpływają na efektywność energetyczną oraz komfort użytkowania obiektów.

Najistotniejsze zalety siłowników ESBE to:

  • precyzyjna kontrola parametrów pracy systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;
  • realne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej i wody;
  • możliwość automatyzacji procesów;
  • poprawa komfortu użytkowania systemów przemysłowych i domowych;
  • prosta instalacja i konserwacja.

Warto też zaznaczyć, że rozwiązania marki ESBE są z jednej strony wyjątkowo wytrzymałe i niezawodne, a z drugiej dostępne w przystępnych cenach. To ogromny atut, który przekłada się na bezawaryjne użytkowanie stworzonych systemów przez wiele lat.

Wskazówki dotyczące instalacji i konfiguracji siłowników ESBE

Siłowniki ESBE są kluczowymi komponentami w systemach HVAC, umożliwiającymi precyzyjną regulację przepływu medium w instalacjach grzewczych i chłodzących. Ich zasada działania opiera się na sterowaniu pozycją zaworu, która pozwala na kontrolę parametrów pracy systemu, np. temperatury lub ciśnienia.

Przystępując do montażu, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Ustaw zawór w położeniu środkowym przed montażem siłownika.
  2. Zamontuj siłownik na zaworze zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.
  3. Po zamontowaniu, podłącz źródło zasilania do siłownika i sprawdź poprawność działania.

W trakcie konfiguracji układu chłodzenia lub ogrzewania budynku istotne jest ustawienie odpowiedniego kierunku i sposobu działania przełącznika. W niektórych sytuacjach może zajść konieczność wykorzystania dodatkowych siłowników i zastosowania odrębnego sterownika na zaworze, np. w zaawansowanych systemach przemysłowych.

Sprawdź asortyment ESBE w hurtowni Onninen