Zamontuj pompę ciepła i zaoszczędź na ogrzewaniu budynku wielorodzinnego lub siedziby firmy

Dodano: czwartek, 7.04.2022


Pompy ciepła wymieniane są wśród najbardziej ekonomicznych i przyjaznych środowisku urządzeń grzewczych. Czerpią energię z odnawialnych źródeł, a do działania potrzebują stosunkowo niewielkich ilości prądu. W obliczu rosnących cen za prąd warto więc zastanowić się nad tą alternatywną i pomyśleć o instalacji gazowej czy elektrycznej. Na takim rozwiązaniu najbardziej skorzystać mogą wspólnoty mieszkaniowe oraz firmy, które lada chwila zmierzą się z drastycznymi podwyżkami opłat za gaz i energię.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania z pompą ciepła

Sprawdź pompy ciepła w Onninen

Koszty ogrzewania budynków wielorodzinnych i biurowców za pomocą pomp ciepła

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania dzięki pompie ciepła? Podczas szacowania wydatków związanych z wykorzystaniem pompy ciepła  należy rozróżnić koszty inwestycyjne od eksploatacyjnych. O ile te pierwsze mogą okazać się dużo wyższe od cen innych źródeł ciepła, o tyle te drugie da się zbilansować na przykład poprzez instalację fotowoltaiczną. Co więcej, trzeba pamiętać, że ogromny wpływ na ostateczne kalkulacje ma konkretny rodzaj pompy ciepła. Przyjrzyjmy się więc różnym przypadkom.

Najtańszą inwestycją będzie bez wątpienia powietrzna pompa ciepła. Jej zakup i montaż można wycenić na 30 - 35 tys. zł. Zdecydowanie droższa okaże się gruntowa pompa ciepła, na którą jednorazowo trzeba wydać około 45 – 60 tys. zł. Opłacalność obu rozwiązań zostanie jednak zweryfikowana dopiero w przyszłości. W pierwszym przypadku energia pobierana jest bowiem z mniej stabilnego źródła ciepła, jakim jest powietrze. Do jej przetworzenia potrzeba więc znacznie więcej energii elektrycznej niż przy wykorzystaniu bardziej stabilnej temperatury gruntu.

Pompy ciepła w ofercie Onninen


Powyższe koszty mogą zniechęcić niektórych inwestorów prywatnych, ale to nie powinno budzić żadnych wątpliwości spółdzielni mieszkaniowych czy organizacji biznesowych. Podmioty te zużywają na tyle dużo energii cieplnej, że wydatek związany z zakupem i montażem pompy zwróci się im już po kilku latach. Urządzenie wykorzystuje mianowicie jedynie 20 – 25% prądu, który byłby potrzebny do zasilania systemu ogrzewania elektrycznego. Na tle rosnących cen energii i gazu wydaje się to zatem znikomym wydatkiem, tym bardziej że liczni inwestorzy objęci są zdecydowanie wyższymi stawkami komercyjnymi.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania dzięki pompie ciepła?

W przypadku niektórych podmiotów koszty eksploatacji pomp ciepła mogą zostać dodatkowo zredukowane przez mikroinstalacje fotowoltaiczne. Wiążą się one co prawda ze sporymi wydatkami inwestycyjnymi, ale łatwo można je zminimalizować dzięki rozmaitym programom dofinansowań. W efekcie uzyskuje się darmową energię elektryczną, która na pewno w przyszłości przyda się do zasilania pompy ciepła. Przy spełnieniu określonych warunków budynek stanie się całkowicie samowystarczalny — zarówno pod kątem produkcji energii elektrycznej, jak i energii cieplnej.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła a gaz — porównanie kosztów ogrzewania dla przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych

Dotychczas pompy ciepła były pod kątem opłacalności zestawiane z ogrzewaniem gazowym. Na ich wybór powinni decydować się przede wszystkim inwestorzy nieposiadający przyłącza gazowego. Jego wykonanie bardzo zbliżało koszty instalacji wykorzystywane przy zakupie  i montażu pompy ciepła.  Na chwilę obecną zaczęło się to całkowicie zmieniać.

Wszystko z powodu drastycznie rosnących cen gazu ziemnego. Co więcej, w obliczu ostatnich wydarzeń geopolitycznych należy spodziewać się raczej kolejnych znaczących podwyżek. Z tego względu ogrzewanie gazowe może okazać się już nieopłacalne,  nie tylko pod kątem montażu, ale również późniejszej eksploatacji.

Zakup kotła gazowego to około 5 – 10 tys. zł. W przypadku braku przyłącza jego wykonanie to kolejny wydatek rzędu nawet 15 tys. zł. Już w tym momencie koszty bardzo zbliżają się do wartości inwestycji w powietrzną pompę ciepła. A to dopiero początek, ponieważ ceny gazu, które rok temu mogłyby się wydawać atrakcyjne, dziś są już dwa razy wyższe. W tym momencie nagromadzenie podwyżek dla wielu spółdzielni mieszkaniowych wpłynie na konieczność podnoszenia czynszów lokatorom. Bez wątpienia będzie do dla nich mniej korzystne i spotkać się może z ich gwałtownym sprzeciwem.

Zastąpienie ogrzewania gazowego pompą ciepła powinni rozważyć nie tylko właściciele nowo powstających budynków, ale także osoby zarządzające istniejącymi już wspólnotami mieszkaniowymi. Przekonanie lokatorów do takiej jednorazowej inwestycji może okazać się zdecydowanie łatwiejsze niż drastyczna podwyżka czynszów.

Ogrzewanie pompą ciepła a gaz - porównanie

Pompy ciepła a ogrzewanie elektryczne w budynku wielorodzinnym lub w firmie — porównanie kosztów

Grzewcza instalacja elektryczna przetwarza energię elektryczną na ciepło w stosunku 1:1, a pompa ciepła w stosunku 1:4. Przy aktualnych (i wciąż rosnących) cenach prądu możemy więc uznać eksploatację kotła elektrycznego za całkowicie nieopłacalną.

Nie można przy tym pominąć kosztów inwestycyjnych. Sam kocioł elektryczny i specjalny akumulator ciepła to wydatek rzędu 8 tys. zł. Do tego dojdą oczywiście inne elementy instalacji c.o. i c.w.u., ale ich ceny będą dokładne takie same jak w pozostałych systemach grzewczych. Po raz kolejny podkreślmy fakt, że nie można jednoznacznie oszacować kosztów ogrzewania obiektu. Wydajność elektrycznego źródła ciepła również będzie zależała od typu budownictwa, jakości izolacji, a nawet od osobistych preferencji lokatorów. Zatem należy posłużyć się danymi technicznymi konkretnych urządzeń grzewczych i zestawić je ze specyfiką danego obiektu.

Koszty ogrzewania pompą ciepła na tle innych systemów grzewczych w blokach i obiektach komercyjnych

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania dzięki pompie ciepła?Obecnie nie jest łatwo oszacować takie koszty ogrzewania pomieszczeń paliwami stałymi. Wszystko zależy od jakości opału oraz warunków panujących w budynku. Niemniej jednak warto odnotować, że eksploatacja kotła na pellet to wydatek nawet o 20 – 30% większy, aniżeli spalanie węgla.

Koszty zakupu i montażu instalacji będą oczywiście niższe niż w przypadku powietrznych pomp ciepła oraz gazowego ogrzewania budynku. Ceny kotłów zaczynają się od 6000 do 8000 tys. zł, choć mogą przekroczyć też 10 tys. zł. Na pewno warto brać pod uwagę także inne kwestie związane z kotłami na paliwa stałe. Są one coraz mniej popularne, a to przede wszystkim ze względu na wprowadzanie restrykcyjnych norm ekologicznych. Zanieczyszczanie środowiska staje się po prostu nieopłacalne także z finansowego punktu widzenia. Można zatem spodziewać się dalszego wypierania tradycyjnych systemów grzewczych z rynku. Bez wątpienia w dużej mierze zastąpią je odnawialne źródła energii również w postaci pomp ciepła.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompa ciepła w bloku lub w firmie? Zaopatrz się w hurtowni Onninen!

Bazując na aktualnych cenach energii elektrycznej i najpowszechniejszych paliw, czyli gazu, węgla, biomasy oraz oleju, można oszacować jednostkowe koszty ogrzewania budynku różnymi sposobami. 1 kWh ciepła kosztuje:

  • 0,165 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła (koszt energii elektrycznej),
  • 0,196 zł w przypadku powietrznej pompy ciepła (koszt energii elektrycznej),
  • 0,292 zł w przypadku pieca na gaz ziemny (koszt gazu),
  • 0,314 zł w przypadku kotła na węgiel (koszt węgla),
  • 0,365 zł w przypadku kotła na pellet (koszt biomasy),
  • 0,453 zł w przypadku kotła olejowego (koszt oleju),
  • 0,667 zł w przypadku pieca elektrycznego (koszt energii elektrycznej w taryfie G11).

Łatwo więc obliczyć, jakie oszczędności gwarantuje pompa ciepła i po jakim czasie zwrócą się związane z nią wydatki. Jeśli zarządzasz firmą lub wspólnotą mieszkaniową, nie trać czasu i przygotuj się na rosnące koszty ogrzewania! Zapoznaj się z asortymentem naszej hurtowni internetowej, w której znajdziesz zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai