Zasady działania i obliczenia kryzy pomiarowej

Dodano: wtorek, 18.07.2023


Kryza pomiarowa stanowi bardzo ważne narzędzie, używane do pomiaru przepływu płynów, jak gaz, ciecze czy różne mieszanki. Nie ma przypadku w tym, że stosowane jest powszechnie w różnych gałęziach przemysłu. Jaka jest jej zasada działania i jak można ją obliczyć?

Hydraulik sprawdza rury hydrauliczne

Sprawdź kryzy pomiarowe w hurtowni Onninen

Jak działa kryza pomiarowa?

Najprościej rzecz ujmując, kryza pomiarowa to urządzenie wykorzystujące różnice ciśnień, aby określić, jaki jest przepływ substancji przez rurę. Dzięki swojej niezawodności, ale i dość prostej obsłudze, używa się ją w praktycznie każdej branży - spożywczej, energetycznej, chemicznej, ale i petrochemicznej. Podstawą działania kryzy pomiarowej jest zasada Bernoulliego, mówiąca o tym, że w miejscu zwężenia przepływu zachodzą dwa kluczowe zjawiska - wzrasta prędkość przy jednoczesnym malejącym ciśnieniu. Ta zależność sprawia, że za sprawą kryzy pomiarowej można zmierzyć występującą tu różnicę po obu stronach zwężenia. I na tej podstawie określić, jak szybki jest przepływ substancji. 

Kryza pomiarowa ma dość prostą budowę. Składa się z rurki zamontowanej w linii przepływu. Wewnątrz niej znajduje się zwężenie, co sprawia, że prędkość w tym miejscu ulega zwiększeniu. Z jednej, jak i drugiej strony zwężenia są otwory pomiarowe, które pozwalają na zmierzenie ciśnień. Przeważnie też używa się dodatkowych otworów ciśnieniowych występujących na końcach rurki, gdyż w ten sposób można też zmierzyć ciśnienie atmosferyczne.

Jak tylko substancja przepływa przez kryzę, wytwarza się różnica ciśnień po obu stronach zwężenia. Wyższe mierzy się przed zwężeniem, niższe zaś za zwężeniem. Tego rodzaju różnica ciśnień mówi o tym, jaka jest jego wartość. Jeśli różnica ciśnień jest wysoka, to oznacza, że przepływ jest duży. I na odwrót - jak różnica nie jest zbyt znacząca, przepływ jest niski. 

Jak obliczyć wyniki z kryzy pomiarowej?

Kryza pomiarowa IMI-TA do pomiaru przepływu Dn-20 kv-6 MD F0Żeby uzyskać miarodajne wyniki, trzeba je obliczyć. Nie jest to zadanie trudne, należy znać podstawowe zasady. Biorąc pod uwagę wspomnianą w poprzednim akapicie różnice ciśnień, wykorzystuje się równanie Bernoulliego, uwzględniając odpowiednie korekty. W wielu przypadkach, gdy warunki pomiarowe są bardzo sprzyjające, a przepływ jest laminarny, można uzyskać dokładne wyniki, bez żadnych zakłóceń i innych problematycznych zdarzeń. Czasem jednak one się niestety zdarzają, co ma negatywny wpływ na dokładność pomiarów. Zaliczyć można tutaj takie incydenty jak turbulencje w przepływie, warunki instalacyjne dalekie od ideału czy obecność zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest więc zawsze to, aby wykonać kalibrację kryzy pomiarowej, co pozwoli dostosować wyniki do rzeczywistych warunków pracy, uzyskując tym samym adekwatne wyniki. 

Kryzy do pomiarów przepływu w hurtowni Onninen

Hurtownia hydrauliczna Onninen oferuje szeroki wybór kryz pomiarowych. Wszystkie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając niezawodne pomiary w różnych warunkach pracy. Oferta hurtowni to kryzy różnych rozmiarów i materiałów konstrukcyjnych typu stal nierdzewna i wytrzymałe tworzywa sztuczne. Są niezawodne, bo produkowane przez sprawdzone firmy, jak IMI TA.

Marka zapewnia dostęp do najlepszych kryz pomiarowych do pomiaru przepływu z samouszczelniającymi króćcami pomiarowymi. Ich główną cechą są szybkie i dokładnie pomiary podczas równoważenia hydraulicznego. Wytrzymałe, solidnie zaprojektowane gwarantują długi czas użytkowania. Zastosowanie jest bardzo szerokie - do instalacji grzewczych/chłodniczych i do instalacji ciepłej wody użytkowej oraz do wody pitnej. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, zawsze powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania. Nim ją zainstalujemy, należy sprawdzić, czy kryza jest czysta i niezniszczona. Również ważne jest to, aby odcinek prostej rury przed i za kryzą pomiarową był odpowiednio długi. 

Podsumowując, kryza pomiarowa to niezwykle pomocne i efektywne narzędzie do pomiaru przepływu płynów i gazów. Mierzy różnicę ciśnień w miejscu zwężenia, dzięki czemu można precyzyjne obliczyć przepływ substancji. Nieprzypadkowo kryzę stosuje się w wielu obszarach, gdzie najważniejsze jest uzyskanie dokładnych pomiarów. 

Sprawdź kryzy pomiarowe w hurtowni Onninen

Kryza pomiarowa