Turbiny wiatrowe to ekologiczne rozwiązanie, wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak wiatr. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem stosować można również na potrzeby domów jednorodzinnych. Jakie przepisy muszą zostać spełnione w przypadku przydomowej turbiny i jak wybrać optymalne miejsce do jej montażu?
Sprawdź turbiny wiatrowe w hurtowni Onninen
Jakie przepisy musi spełniać przydomowa turbina wiatrowa?
Montaż przydomowej turbiny wiatrowej, mimo że pozwala na ekologiczne pozyskanie energii, może zostać zrealizowany tylko w sytuacji, w której spełnione zostaną obowiązujące przepisy prawa. Warto wiedzieć, że ważne są nie tylko regulacje prawa budowlanego, pod uwagę należy wziąć także lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, przepisy energetyczne czy przepisy związane z ochroną środowiska. Turbiny wiatrowe to jeden z coraz częściej wybieranych sposobów, na pozyskiwanie prądu na potrzeby gospodarstw domowych i nie tylko.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, do budowy przydomowej turbiny konieczne jest pozwolenie, wyłącznie w określonych sytuacjach. Wiele zależy od wysokości konstrukcji, a także jej lokalizacji. Przed rozpoczęciem prac należy zorientować się, jakie zapisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego przewidziane zostały dla danego obszaru. Analizując zapisy należy zwrócić szczególną uwagę, czy w wybranej lokalizacji nie ma ograniczeń dotyczących wysokości budynków lub innych obiektów.
Mimo że pozyskiwanie energii dzięki turbinie postrzegane jest jako rozwiązanie ekologiczne i korzystne, to w praktyce zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy wpływu turbiny na środowisko. Istotną kwestią jest poziom generowanego hałasu, który zakłócać może spokój osobom znajdującym się w sąsiedztwie.
Należy pamiętać, że planując budowę przydomowej elektrowni wiatrowej koniecznie trzeba wybrać urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki nim wiadomo, że wiatrak jest rozwiązaniem bezpiecznym.
Mikroinstalacje wiatrowe to inwestycja, która jeśli zostanie odpowiednio zaplanowana i wykonana pozwala obniżyć koszty za prąd zużywane przez właściciela obiektu. Wiatraki i fotowoltaika to rozwiązania, które uzupełniają się i pozwalają na optymalne wykorzystanie wytworzonej i zgromadzonej energii.
Kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej?
W niektórych sytuacjach montaż turbiny wymagał będzie przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskania pozwolenia. Kluczową kwestią jest wysokość planowanej instalacji. Przyjmuje się, że jeśli turbina wiatrowa nie przekracza 3 m wysokości licząc od powierzchni gruntu, wówczas klasyfikowana jest jako element tzw. małej architektury i zgoda na budowę nie jest wymagana. Wszystkie instalacje wyższe niż 3 m wymagają odpowiedniego postępowania i uzyskania stosownych zgód. Wyjątki od tej zasady mogą jednak zostać uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Należy podkreślić, że przepisy dotyczące wysokości konstrukcji i graniczna wysokość 3 m dotyczą tych rozwiązań, które instalowane są bezpośrednio na konstrukcji nośnej budynku, w tym dachu. Budując turbiny na działce, na tzw. osobnym fundamencie trzeba wiedzieć, że w myśl przepisów, jest ona traktowana jako odrębny obiekt. Wymagane zatem jest odpowiednia zgoda, zarówno na budowę, jak i na użytkowanie obiektu.
Jak dobrać odpowiednią lokalizację pod turbinę wiatrową?
Efektywność działania turbiny wiatrowej uzależniona jest od lokalizacji urządzenia. Dlatego też przed rozpoczęciem montażu koniecznie przeprowadzić trzeba analizę warunków. Jednym z kluczowych czynników jest analiza wiatru — średnia prędkość oraz kierunek.
Przydomowe elektrownie wiatrowe zdadzą egzamin, a proces produkcji energii elektrycznej będzie wystarczająco efektywny, jeśli średnia prędkość wiatru będzie nie mniejsza niż 4-5 m/s. Analiza kierunku wiatru pomaga w optymalizacji ustawienia urządzenia.
Planując montaż turbiny wiatrowej trzeba zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Najlepiej jest wybrać miejsce, w którym nie występują żadne przeszkody terenowe. W zależności od lokalizacji mogą to być inne budynki, wzgórza, a nawet drzewa, które mogą osłaniać turbinę, blokując przepływ wiatru lub zakłócać go.
Wysokość instalacji turbiny zależy w dużym stopniu od warunków na danym obszarze. Maszt powinien być na tyle duży, aby zapewnić turbinie optymalne warunki do działania. Należy pamiętać, że prędkość wiatru wzrasta z wysokością. W praktyce oznacza to, że im wyżej zostanie zamontowane urządzenie, tym siła wiatru będzie większa. Przydomowe turbiny wiatrowe zamontowane zbyt nisko nie będą działać efektywnie.
Jak odpowiednio sprawdzić czy dane miejsce jest dobre pod turbinę wiatrową?
Przydomowa elektrownia wiatrowa jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w sytuacji, gdy turbina zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu. Wybór lokalizacji jest zatem kluczowy, bez wiatru proces pozyskiwania energii elektrycznej nie będzie efektywny.
Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie oszacować możliwości, zwracając szczególną uwagę na ukształtowanie terenu oraz zasoby wiatru. Występowanie barier, w postaci innych budynków, drzew, czy wzgórz. Umieszczenie turbiny w dolinie nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ otaczające przeszkody będą utrudniać przepływ powietrza. Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji mają także dane długoterminowe związane z pomiarami prędkości wiatru.
Optymalnie, jeśli możliwe jest wykonywanie pomiarów w miejscu, w którym znajdowała się będzie turbina, jednak zbieranie danych jest czasochłonne. Przyjmuje się, że przygotowanie reprezentatywnych danych, na których można oprzeć wnioskowanie powinno trwać co najmniej rok. Podczas analizy brane są pod uwagę parametry, takie jak średnia prędkość wiatru, rozkład i zmienność. Budowa turbiny pozwala obniżyć koszty i wydatki na energię elektryczną, ale tylko przy odpowiednich warunkach.