Jak działają zasilacze UPS i gdzie je stosować?

Dodano: poniedziałek, 26.10.2020


Zadaniem zasilacza UPS jest zapewnienie ciągłego zasilania podłączonemu urządzeniu, nawet gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci lub pojawią się jego duże wahania. Na rynku można znaleźć różne rodzaje takich zasilaczy, dzięki czemu można bez problemu dobrać jego model do parametrów i potrzeb zasilanego urządzenia.

Zasilacze UPS - zasada działania, zastosowanieUPS to skrót od angielskiego wyrażenia Uninterruptible Power Supply, co oznacza po prostu nieprzerwaną dostawę energii. To właśnie główne zadanie zasilaczy UPS (np. zasilacz UPS Eaton UPS 5E 650i DIN). W zależności od pojemności dołączonego akumulatora zasilacz może dostarczać napięcie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Jak działa zasilacz UPS?

Budowa zasilaczy UPS jest podobna bez względu na model. Każdy z nich składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:

 • prostownik (wejściowa przetwornica napięcia stałego) – ładuje baterie i zasila falownik;
 • falownik (wyjściowa przetwornica napięcia przemiennego) – zasila odbiornik;
 • akumulator;
 • by-pass (układ obejścia).

Zobacz zasilacze UPS w hurtowni Onninen

Aby opisać zasadę działania zasilacza UPS, należy najpierw podkreślić, że takie urządzenie czerpie zasilanie z dwóch różnych źródeł:

 • sieć energetyczna/agregat prądotwórczy (zasilanie podstawowe);
 • akumulator (zasilanie awaryjne).

Gdy zanika zasilanie z sieci energetycznej lub jego parametry nie są odpowiednie, zasilacz przełącza się w tryb awaryjny. To oznacza, że falownik zaczyna pobierać energię z akumulatora. Natomiast gdy powróci zasilanie z sieci, układ znowu zaczyna czerpać z niej energię. Zazwyczaj takie przełączanie między źródłami zasilania jest błyskawiczne (liczone w milisekundach), co nie zakłóca pracy podłączonego urządzenia. Najpopularniejsze modele zasilaczy UPS dostarczają napięcia jednofazowego 230 V (np. Zasilacz UPS Eaton UPS 5E 850i USB DIN), natomiast rzadko zdarzają się zasilacze trójfazowe (400 V). Na rynku znajdziemy modele UPS-ów z wbudowanymi akumulatorami lub zasilane z zewnętrznej baterii (akumulator), którą często trzeba dokupić osobno (np. Zasilacz UPS Ever Specline W/SPECTO-001K00/00).

Typy zasilaczy UPS

Na rynku dostępne są różne typy zasilaczy UPS:

 • Online – oddzielony układ zasilania od napięcia wejściowego. Napięcie zmienne z sieci zamieniane jest na stałe w prostowniku, które falownik znowu zamienia na przemienne. Dzięki temu na wyjściu pojawia się napięcie bardzo stabilne i odporne na zakłócenia. Niestety, taki zasilacz jest z reguły większy i cięższy, a także wymaga dodatkowego chłodzenia.
 • Offline – tym razem urządzenie podłączone do zasilacza czerpie zasilanie bezpośrednio z sieci, natomiast akumulatory UPS-a są przez cały czas doładowywane prądem o niewielkiej wartości, dzięki czemu są w stałej gotowości do użycia. Gdy dostępne jest zasilanie z sieci, w zasilaczu pracuje tylko układ sterowania. W momencie, gdy takiego napięcia zabraknie, układ przełącza się w tryb pracy akumulatorowej. Taki typ zasilacza charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji, niższą temperaturą i większą niezawodnością. Wada mogą być zakłócenia, które pojawiają się na wyjściu w chwili przełączenia z jednego trybu pracy na drugi.
 • Line-interactive – ulepszona wersja typu Offline, która wykorzystuje falownik do pracy sieciowej i akumulatorowej. Napięcie wyjściowe jest stabilizowane.

Gdzie można zastosować zasilacz UPS?

Zasilacze UPS mogą być stosowane do nieprzerwanego dostarczania energii do wielu różnych urządzeń elektrycznych. Tak naprawdę ich wykorzystanie jest wręcz nieograniczone. Należy tylko dobrać odpowiednie parametry zasilacza do potrzeb danego urządzenia i do ewentualnego czasu awaryjnego zasilania, jakie chcemy zapewnić podłączonemu urządzeniu. Za pomocą UPS-ów zasila się najczęściej:

 • komputer w domu lub biurze – awaryjne zasilanie umożliwia bezpieczne zapisanie wszystkich danych na jednostkach centralnych, a także umożliwia jeszcze pracę na komputerze przez pewien czas;
 • urządzenia wchodzące w skład systemu monitoringu w zakładach przemysłowych, biurach, sklepach i domach;
 • pompy centralnego ogrzewania, kotły i piece – dzięki temu awaria sieci nie powoduje przerwania ogrzewania (np. zasilacz VOLT Polska 3SP100012W);
 • urządzenia i aparaty medyczne w szpitalach – ich wyłączenie mogłoby zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów;
 • różnego rodzaju urządzenia biurowe, a także serwery itp.

Marki zasilaczy awaryjnych UPS w Onninen to m.in.:

Eaton     Ever     Volt

Zasilacze UPS to często małe, kompaktowe urządzenia, które można wykorzystać z powodzeniem nie tylko w biurze, zakładzie pracy, ale także w domu. Dzięki takiemu wsparciu nie musimy się obawiać, że ważne urządzenia stracą zasilanie.

Zobacz zasilacze UPS w hurtowni Onninen

Zasilacz awaryjny UPS