Zasilanie awaryjne dla infrastruktury IT: Co musisz wiedzieć?

Dodano: środa, 25.09.2024


Infrastruktura IT to nie tylko komputery, ale też serwery, oprogramowanie, dane, na których pracują użytkownicy. Nagła awaria prądu lub niestabilne napięcie mogą doprowadzić do uszkodzenia oraz utraty danych i informacji. W jaki sposób można ochronić firmę przed trudnościami?

Serwery IT w kali magazynowej z zabezpieczoną infrastrukturą

Sprawdź zasilacze awaryjne UPS w hurtowni Onninen

Jak zasilanie gwarantowane UPS wpływa na bezpieczeństwo infrastruktury IT?

Zasilacz UPS, czyli Uninterruptible Power Supply, to zasilacz awaryjny, nazywany również bezprzerwowym, którego zadaniem jest zapewnienie zasilania, niezbędnego do pracy urządzeń. W kontekście infrastruktury IT, czyli głównie komputerów, ale też serwerów i innych urządzeń, nagła przerwa w dostawie prądu doprowadzić może do poważnych problemów. Najczęściej mówi się o utracie danych, szczególnie jeśli pracownicy wykorzystują komputery stacjonarne. W przypadku laptopów problem ten nie jest tak duży, gdyż bateria umożliwia co najmniej zapisanie wszystkich niezbędnych plików i dokumentów.

Moduł Bateryjny do UPS Serii SPECLINE Ever W/MBSPCATO0020307/00Ryzyko związane jest także ze sprzętem, ponieważ częste zaniki prądu działają na urządzenia niekorzystnie. W konsekwencji dojść może nawet do uszkodzenia sprzętu lub poszczególnych komponentów. Szczególnie narażone na awarię są serwery. Utrata zasilania może całkowicie uszkodzić sprzęt lub skrócić jego żywotność.

Kolejnym problemem są wahania napięcia. Występowanie przepięć może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, natomiast jeśli obserwuje się częste spadki napięcia, to w konsekwencji prowadzą one do niestabilnej pracy urządzeń. Jest to dużym zagrożeniem dla serwerów i systemów informatycznych, ponieważ wyraźne spadki napięcia mają negatywny wpływ na wydajność działania oraz bezpieczeństwo. Zasilacze UPS pozwalają na stabilizację napięcia, utrzymując je na stałym poziomie. Dzięki temu można wyeliminować lub istotnie ograniczyć ryzyko awarii, chroniąc przed przepięciami, jak i niestabilnością.

Ilość energii, jaka dostępna jest w zasilaczu UPS, jest wystarczająca, aby w czasie awarii móc zadbać o bezpieczne wyłączenie urządzeń i serwerów. Jest to prosty sposób, aby zadbać o bezpieczeństwo danych i urządzeń. W obiektach, w których znajduje się agregat prądotwórczy, zasilacze podtrzymujące pozwalają na płynne przełączenie zasilania obiektu z sieciowego, na generator.

Czym jest Monitoring UPS i jak zwiększy bezpieczeństwo infrastruktury IT?

Zasilacz awaryjny UPS pozwala na skuteczną ochronę nie tylko serwerowni, ale też urządzeń i komputerów działających w sieci. Zabezpiecza również oprogramowanie oraz dane, z jakimi pracuje użytkownik. Dla prawidłowego działania systemu warto zainwestować nie tylko w zasilacze awaryjne UPS, doskonałym wyborem są systemy zasilania awaryjnego, w tym Monitoring UPS. Jest to specjalna funkcja, umożliwiająca zdalną kontrolę — śledzenie i zarządzanie — systemu, w celu zapewnienia jeszcze lepszej ochrony.

Zasilacz awaryjny Volt SINUS PRO 2000 E 12/230V (1250/2000W) 3SP092012EW systemach zasilania awaryjnego monitoring polega w szczególności na obserwacji i analizie danych, kluczowe są parametry takie jak: stan baterii, napięcie wyjściowe i wejściowe, obciążenie, temperatura i inne istotne dla układu wartości.

Ciekawym rozwiązaniem, jakie wykorzystują systemy Monitoringu UPS, jest synchronizacja alarmów i powiadomień. Funkcje te mają na celu poinformować o występujących problemach, dobrym rozwiązaniem jest konfiguracja powiadamiania o niskim naładowaniu baterii zasilacza, czy przeciążeniach.

Monitorowanie, dzięki zdalnej obsłudze oraz zapisywaniu historii zdarzeń, pozwala uzyskać bardzo szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania systemów IT i bezpieczeństwa działających w nich urządzeń. Obserwacja i analiza parametrów umożliwia wczesne wykrywanie problemów, wspiera optymalizację zarządzania energią, poprawia bezpieczeństwo danych i zapewnia ich ciągłość, zapobiega przeciążeniom sieci.

Dobór zasilacza UPS do zapotrzebowania Infrastruktury IT

Aby zasilanie awaryjne UPS działało prawidłowo i właściwie spełniało swoją rolę, ważne jest stosowanie rozwiązań o odpowiednich parametrach, dopasowanych do potrzeb danego systemu.

Zasilacz awaryjny SINUS UPS 500 + 40Ah (300/500W) 3SR500WA40Wybierając odpowiedni zasilacz awaryjny UPS, należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:

  • określenie zapotrzebowania na moc (w zależności od ilości i rodzaju urządzeń);
  • ustalenie niezbędnej mocy wyjściowej;
  • określenie czasu podtrzymania, tj. czasu, w jakim zasilacz awaryjny ma zapewnić energię podłączonym urządzeniom;
  • rodzaju zasilacza;
  • miejsca, w którym urządzenie zostanie zainstalowane.

Zasilacze awaryjne charakteryzują się różną pojemnością baterii i mocą, ale niektóre z dostępnych obecnie modeli wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak zaawansowane zarządzanie zasilaniem, czy automatyczne powiadomienia. Dlatego też szukając odpowiedniego rozwiązania, koniecznie należy przeanalizować indywidualne potrzeby.

Sprawdź zasilacze awaryjne UPS w hurtowni Onninen