Spulchnienie gleby, usunięcie chwastów i martwych części roślin, przygotowanie gruntu do wysiewu czy efektywne mieszanie gleby z nawozami – to tylko niektóre z zastosowań glebogryzarki w ogrodnictwie. Urządzenia tego typu cechuje łatwość obsługi i efektywność pracy, a ich użycie nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Warto więc przyjrzeć im się bliżej i dowiedzieć się, jakie zastosowanie mogą znaleźć w przypadku waszego ogrodu.
Sprawdź glebogryzarki w hurtowni Onninen
Jak odpowiednio przeprowadzić rekultywację podłożą z glebogryzarką?
Glebogryzarki są powszechnie wykorzystywane do spulchniania gleby i jej szeroko pojętej rekultywacji. Pracę należy rozpocząć od ustawienia glebogryzarki na najniższą prędkość – zwłaszcza jeśli gleba jest twarda i zbita. Wprowadzenie maszyny w glebę powinno odbywać się powoli – tak, by noże mogły stopniowo wnikać i rozdrabniać strukturę podłoża. Poruszajcie się równomiernie po całym terenie, by zapewnić jednolite spulchnienie. Na dużych powierzchniach warto podzielić obszar na mniejsze części. Dzięki temu łatwiej będzie wam zachować precyzję. Jeśli gleba jest regularnie uprawiana, prędkość obrotową noży można zwiększyć, co przyspieszy rekultywację i poprawi jej efektywność.
Efektywne odchwaszczanie z glebogryzarką
W przeciwieństwie do np. kosiarki, glebogryzarka jest jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi, za pomocą których kompleksowo zadbacie o swój ogród. Chcąc dobrze zadbać o swój ogród, poza spulchnieniem gleby, możecie użyć jej także do usunięcia chwastów. Odchwaszczanie za pomocą glebogryzarki to skuteczna metoda na pozbycie się jednorocznych chwastów i przygotowanie gleby pod nowe uprawy. Aby efektywnie odchwaszczać, należy wybrać model glebogryzarki wyposażony w system tnący, który zapewni głęboką penetrację gleby.
Przed rozpoczęciem pracy powinniście usunąć większe kamienie i inne przeszkody, które mogłyby uszkodzić noże. Podczas odchwaszczania glebogryzarkę należy ustawić na średnią prędkość obrotową. W ten sposób noże będą mogły dokładnie przemieszać glebę i wyrwać korzenie chwastów. Pracujcie równomiernie, wykonując nakładające się przejazdy, aby nie pozostawić żadnych nieobrobionych miejsc. Na gęsto zarośniętych obszarach konieczne może być kilkakrotne przejechanie tego samego miejsca.
Jak przygotować ziemię z glebogryzarką pod położenie nowego trawnika?
Założenie nowego trawnika to prosty i skuteczny sposób na to, by odmienić wygląd otoczenia domu. Przygotowanie gleby pod nowy trawnik z użyciem tej maszyny jest łatwe, szybkie i wygodne. Cały proces sprowadza się do kilku kroków. W pierwszej kolejności powinniście usunąć rosnące rośliny, i starą darń z obszaru, który zamierzacie przekształcić w trawnik. Możecie zrobić to ręcznie lub za pomocą chemicznych środków chwastobójczych. Mocno zarośnięty obszar może wymagać wstępnego koszenia – w tym celu możecie wykorzystać np. kosę spalinową. Jeśli gleba jest bardzo sucha, warto podlać ją kilka dni przed planowaną pracą. Ułatwi to pracę glebogryzarki i zapewni lepsze rozdrobnienie gleby.
Samą glebogryzarkę należy ustawić na średnią głębokość pracy, by skutecznie rozluźnić i napowietrzyć glebę. Przeprowadźcie ją równomiernie po całym obszarze, wykonując nakładające się przejazdy. Po pierwszym z nich, rozprowadźcie na powierzchni nawozy organiczne lub kompost. Następnie ponownie przeprowadź glebogryzarkę po całym obszarze, aby wymieszać z glebą nawozy do trawy i zapewnić jej szybki wzrost.
Sprawdź glebogryzarki w hurtowni Onninen
Jak dobrać szerokość roboczą i inne parametry glebogryzarki?
By glebogryzarka była łatwa w obsłudze i serwisowaniu, a codzienna praca tą maszyną nie sprawiała problemów, powinniście starannie przemyśleć wybór konkretnego modelu. Na rynku znajdziecie jednak mnóstwo tego typu produktów. Jak wśród nich wybrać sprzęt, który zapewni wystarczająco dużą moc i sprawdzi się przy pielęgnacji trawnika bądź ogrodów?
Jednym z najważniejszych parametrów tego narzędzia jest szerokość robocza. Jej dobór zależy od kilku czynników – przede wszystkim wielkości terenu do uprawy, rodzaju gleby oraz planowanych zastosowań. Jeśli pracujecie na małych działkach najlepszym wyborem będą modele wyposażone w system tnący o małej szerokości roboczej – od 20 do 30 centymetrów. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne manewrowanie między roślinami i w ciasnych przestrzeniach. Na średnich działkach rekomendowana szerokość robocza wynosi zaś około 50 centymetrów. Do pracy na dużych polach, plantacjach lub przy zakładaniu trawnika na dużych powierzchniach efektywną pracę zapewnią zaś glebogryzarki o szerokości roboczej od 80 do 100 centymetrów.
Znaczenie ma też rodzaj napędu. Glebogryzarka ręczna to kultywator. Narzędzie tego typu zapewni podstawową funkcjonalność, pozwalając np. na spulchnienie gleby na małych powierzchniach. Jeśli jednak potrzebne są wam większe możliwości, lepszym rozwiązaniem będzie glebogryzarka elektryczna lub spalinowa. Ta pierwsza jest przyjazna dla środowiska naturalnego i pracuje ciszej niż spalinowa. W Onninen oferujemy m.in. glebogryzarkę glebogryzarka Greenworks GR27087. Czteroostrzowy system tnący napędzany silnikiem szczotkowym zapewnia wydajną pracę. Szerokość robocza 25 centymetrów zapewnia wygodną uprawę niewielkich grządek. Czas pracy wynosi do 20 minut, co w zupełności wystarczy do prac w małym i średnim ogrodzie.
Wariant wyposażony w silnik spalinowy jest głośniejszy i emituje spaliny, ale umożliwia uprawę tam, gdzie nie ma możliwości ładowania akumulatora.
Wybierając glebogryzarkę do trawnika, uwagę zwróćcie też na to, czy części zamienne do danego modelu są łatwo dostępne – zwłaszcza, jeśli chodzi o elementy zużywające się w toku normalnej eksploatacji. Możliwość szybkiego zamówienia podzespołów znacznie ułatwi serwisowanie maszyny i pozwoli uniknąć przestojów. Zakup glebogryzarki uznanego producenta z dobrą dystrybucją w Polsce to gwarancja bezproblemowej eksploatacji przez wiele lat.
Rodzaje i przeznaczenia systemów tnących glebogryzarek
System tnący w glebogryzarce odpowiada za rozdrabnianie, spulchnianie i mieszanie gleby. Jego najważniejsze elementy to noże lub łopaty, które obracając się, wnikają w ziemię, tnąc ją lub przekopując. W zależności od modelu, mogą mieć różne kształty i wielkości. Łopaty lub noże osadzone są na obracającym się bębnie tnącym. W ruch napędza je mechanizm obrotowy: napędzany bezpośrednio przez silnik lub za pomocą przekładni.
Glebogryzarka może być wyposażona może być wyposażona w jeden z dwóch najważniejszych typów systemów tnących. W tradycyjnym systemie jednokierunkowym noże obracają się w jednym kierunku, zazwyczaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jest to najczęściej spotykany rodzaj, stosowany powszechnie w większości glebogryzarek. Active Rotary System (ARS) to z kolei system przeciwbieżny, stosowany w maszynach Hondy. Noże zewnętrzne obracają się w kierunku przeciwnym do noży wewnętrznych. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze rozdrobnienie i wymieszanie gleby. Glebogryzarki ARS rekomendowane są zwłaszcza do użytku na ciężkich, ubitych glebach.
Glebogryzarka to jedna z tych maszyn rolniczych, które przydadzą się w każdym domu z ogrodem – tak jak np. kosiarka. Wachlarz jej zastosowań jest naprawdę szeroki. Z powodzeniem użyjecie jej do rekultywacji gleby, nawożenia przed założeniem uprawy lub odchwaszczania. Wybór urządzenia wysokiej jakości, dostosowanego do waszych potrzeb, zapewni długotrwałą, bezproblemową eksploatację.