Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich

Dodano: piątek, 5.05.2023


W instalacjach rurowych różnego rodzaju stosuje się kolana hamburskie. Jest to proste rozwiązanie, pozwalające na szybką zmianę kierunku rurociągu w łagodny sposób. Dzięki temu instalacje wodne, kanalizacyjne czy odprowadzające płynne czynniki są znacznie wydajniejsze, a ich ułożenie możliwe także w niewielkich pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach. Dziś wyjaśnimy, czym jest kolano hamburskie, jakie są jego główne zastosowania i zalety. Wyjaśnimy również oznaczenia modeli, by ułatwić Ci zakup właściwego elementu w przyszłości. Zapraszamy do lektury!

instalacje rurowe

Sprawdź kolana hamburskie w hurtowni Onninen

Co to jest kolano hamburskie?

Podstawowym elementem instalacji hydraulicznych są rury - ich wadą jest jednak to, że prowadzą tylko w jednym kierunku, przez co nie można z nich ułożyć żadnej, zamkniętej instalacji. W tym celu skorzystać trzeba z kształtek, a wśród z nich z najbardziej popularnej: kolana hamburskiego. Pozwala ono na kształtowanie rurociągu, dopasowaniu go do kształtu pomieszczenia oraz skręcaniu do poszczególnych efektorów.

Cechą charakterystyczną kolana hamburskiego jest jego łagodny kąt wygięcia. Uzyskuje się go w technologicznym procesie rozpęczania rury z jednoczesnym jej wyginaniem. W ten sposób wytworzyć można nawet bardzo małe promienie, zapewniające jednak laminarny przepływ cieczy w środku.

Zastosowanie kolana hamburskiego w instalacjach stalowych

Kolana to kluczowa kształtka wykorzystywana nie tylko w instalacjach domowych, ale przede wszystkim - w przemysłowych. Wynika to z zalet tej konstrukcji:

  • Łagodny kształt nie zaburza przepływu płynów i gazów, co jest pożądane przy wielu procesach.
  • Stalowe instalacje wodne i gazowe są odporne w bardzo agresywnych warunkach środowiskowych. Z tego względu sprawdzają się w przenoszeniu wielu substancji przemysłowych, które łatwo uszkodziłyby instalacje z tworzywa sztucznego.
  • Wykonane z mocnych i wytrzymałych materiałów kolana hamburskie wykazują bardzo dużą trwałość.
  • Duży wybór rozmiarów ułatwia dobranie odpowiedniego elementu do swojej instalacji.

Biorąc pod uwagę w szczególności trwałość i wytrzymałość na agresywne płyny i gazy, rozwiązanie to najczęściej spotkać można w przemyśle. Kolana hamburskie wykorzystywane są przez branżę spożywczą, azotową czy chemiczną w instalacjach przemysłowych. Równie dobrze rurociągi stalowe sprawdzają się do przenoszenia wody czy gazów.

Rodzaje kolan hamburskich

Przyglądając się kolanom hamburskim, można zauważyć kilka istotnych różnic między nimi. Może to być gatunek stali, jaki został wykorzystany do produkcji, kąt gięcia, czy rozmiar (najczęściej podawany w calach). Istnieją też dwa typy kolan: szwowe i bezszwowe.

Hamburskie kolana szwowe stosowane są jedynie w systemach niskociśnieniowych, przez co są spotykane dość rzadko. Łączy się je za pomocą spawania, co może generować nieszczelności rurociągu.

Dużo większą popularnością cieszą się hamburskie kolana bezszwowe lub gładkie. Wykonane są z jednego bloku stali, dzięki czemu o wiele lepiej znoszą zmiany temperatur. Radzą sobie również z wysokim ciśnieniem, co znacząco zwiększa obszar ich używania.

Kolano hamburskie łączy instalacje łagodnym łukiem. Polskie normy, według których najczęściej odbywa się produkcja, przewidują średnicę gięcia równą 2D, 3D oraz 5D, gdzie litera "D" oznacza średnicą nominalną. Jednak modele produkowane za granicą mogą się różnić pod tym względem od rodzimych.

Oznaczenie modeli kolan hamburskich

Myśląc o zakupie kolana hamburskiego, napotkasz się z pewnością z jego oznaczeniem. Jest to ciąg alfanumeryczny, który dokładnie opisuje wszystkie wymiary elementu. Umiejętność rozkodowania takiego oznaczenia w znaczący sposób przyśpiesza wybór właściwego kolana i jego zakup.

  • Oznaczenie zaczyna się od nazwy produktu. W tym przypadku warto już tutaj dokładnie wczytać się w każde słowo - znajdziemy tu wskazanie na rodzaj danego modelu. Kolano hamburskie spawalnicze lub szwowe przeznaczone jest do niskich ciśnień, natomiast gładkie lub bezszwowe - do wysokich.
  • Po nazwie podawany jest kąt, pod jakim skręca kolanko. Najczęściej jest to 90°, jednak spotkać można także modele 45° lub 30°.
  • Na kolejnym miejscu znaleźć można średnicę nominalną, czyli wewnętrzną, czasem poprzedzoną skrótem DN. Podawana jest ona w milimetrach.
  • Po średnicy następuje grubość ścianki kolana. Poprzedzona jest ona znakiem "x", oddzielającą ją od poprzedniej wartości.
  • Średnica rury podawana jest także ponownie w calach, na samym końcu opisu. W naszej ofercie można znaleźć nawet bardzo duże kolana o średnicy 8 cali.

Jeśli nie jesteś pewien, które kolano hamburskie wybrać - zapytaj sprzedawcę lub wyślij do nas wiadomość. Chętnie doradzimy, który model będzie dla Ciebie odpowiedni.

Sprawdź kolana hamburskie w hurtowni Onninen