Zasuwa burzowa - sposób na bezpieczną instalację kanalizacyjną

Dodano: poniedziałek, 4.10.2021


W przypadku bardzo intensywnych opadów może dojść do tzw. przepływu zwrotnego, wskutek którego spiętrzone w kanalizacji woda i ścieki cofają się i zalewają budynek. Narażone są nie tylko gospodarcze pomieszczenia zlokalizowane w piwnicy czy suterenie, ale również te znajdujące się na poziomie gruntu. Aby temu zapobiec, należy zamontować zasuwę burzową, czyli rodzaj zaworu zwrotnego, który gwarantuje zachowanie tylko jednego kierunku przepływu w kanalizacji. Jakie rozwiązania warto polecać klientom?

Karmat instalacja kanalizacyjna

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są zasuwy burzowe,
  • jak działa zasuwa burzowa,
  • jak poprawnie zamontować zasuwę burzową,
  • jakie zasuwy burzowe stosować.

Czym jest zasuwa burzowa?

Zasuwa burzowa to dość prosta konstrukcja, składająca się z klapy zawieszonej luźno w korpusie i wyposażonej w uszczelkę. W zależności od przeznaczenia zawory zwrotne mogą przyjmować postać:

  • zasuw burzowych jednoklapowych lub dwuklapowych,
  • zasuw burzowych do kanalizacji z fekaliami bądź bez fekaliów.

Są to elementy bezobsługowe, niewymagające żadnego sterowania czy regulowania pozycji klapy z zewnątrz. Mimo to podczas montażu należy zapewnić wygodny dostęp do nich, ponieważ urządzenia te powinny podlegać regularnym przeglądom. Konieczna może się też okazać sporadyczna wymiana uszczelki lub udrożnienie rurociągu.

Mimo prostej budowy wszystkie zasuwy burzowe muszą spełniać wymagania normy EN-13564 (Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach). Przed montażem warto więc zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada znak CE (zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej).

Sprawdź strefę marki Karmat w hurtowni Onninen

Jak działa zasuwa burzowa?

Jak działa zasuwa burzowa?

Prosta konstrukcja zasuwy burzowej oznacza nieskomplikowaną zasadę działania. Klapa swobodnie otwiera się pod naporem ścieków przepływających przez rury. W żaden sposób nie blokuje więc ich odprowadzania. Swoją właściwą funkcję zaczyna pełnić dopiero w chwili, gdy na przykład pod wpływem intensywnych opadów dochodzi do przepływu zwrotnego. Wówczas cofające się ścieki dociskają klapę zasuwy do jej korpusu, zamykając sobie drogę do wnętrza budynku.

Zasuwa burzowa zabezpiecza więc obiekt przed zalaniem w sposób całkowicie automatyczny. Do sterowania urządzeniem nie jest potrzebny żaden inteligentny system ani obsługa manualna. Tego typu zawory zwrotne występują w różnych wariantach, lecz zasada ich działania pozostaje niezmienna.

Jak poprawnie zamontować zawór zwrotny?

Jak poprawnie zamontować zawór zwrotny?

Do montażu zasuwy burzowej przydają się między innymi rury z kielichami i bosymi końcami. Wybrany wariant instalacji powinien zależeć od indywidualnych wymagań, technicznych warunków budynku, ale i od dostępnego budżetu. Bez względu na umiejscowienie zaworu, musi on zostać zamontowany poza strefą przemarzania.

Miejsce instalacji zasuwy oraz jej średnica zależą od tego, ile obiektów ma zabezpieczać zawór. Montaż zewnętrzny przy jednym budynku wymaga najczęściej zaworu o przekroju 160 mm, ponieważ właśnie taki rozmiar mają przewody instalacji kanalizacyjnej. Urządzenie mocuje się wówczas w studzience rewizyjnej na przykanaliku. Jeśli zasuwa burzowa ma chronić kilka obiektów, powinna cechować się średnicą min. 200 mm i znaleźć się w studzience zbiorczej.

Zawór zwrotny można zamontować także wewnątrz budynku. W takim przypadku będzie on zabezpieczał albo cały obiekt, albo jedno wybrane urządzenie sanitarne. Pierwsza sytuacja wymaga nieco bardziej zaawansowanych metod, ponieważ zasuwa burzowa musi zostać zamocowana na końcu głównego przewodu kanalizacyjnego - na rurze poziomej lub pionowej. Zazwyczaj ma ona średnicę 110 mm. Prościej zainstalować zawór chroniący tylko jedno urządzenie - na przykład umywalkę. W takim przypadku potrzebna jest klapa o przekroju 50 mm, łącząca się bezpośrednio z syfonem i końcówką instalacji kanalizacyjnej.

Sprawdź zasuwy burzowe od marki Karmat


Jakie zasuwy burzowe stosować?

Jakie zasuwy burzowe stosować?Zasuwy burzowe występują w wielu wariantach, przeznaczonych do montażu w różnych miejscach. Wyróżnić możemy przede wszystkim 6 typów zaworów zwrotnych, spośród których najważniejsze są poniższe 3:

  • Typ 1 - podstawowy rodzaj zasuw służących do montażu w przewodach poziomych. Wyposażone są w mechanizmy automatycznego oraz awaryjnego zamykania.
  • Typ 2 - zasuwy burzowe przeznaczone do instalacji w przewodach poziomych, posiadające dwa mechanizmy automatycznego zamknięcia i jeden mechanizm zamknięcia awaryjnego.
  • Typ 3 - rodzaj zasuw, które montuje się w przewodach poziomych i które posiadają mechanizm automatycznego zamknięcia uruchamiany pod wpływem energii zewnętrznej. Oprócz tego wyposażone są także w mechanizm zamknięcia awaryjnego.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Co ciekawe, poza zasuwami burzowymi montowanymi w poziomych przewodach kanalizacyjnych, na rynku dostępne są także warianty przeznaczone do instalacji w pionie. Przydają się one wtedy, gdy rura pionowa jest jedynym możliwym miejscem zamocowania tego urządzenia.

Obok tradycyjnych zaworów zwrotnych, warto zainteresować się także drenarskimi zasuwami burzowymi. Montuje się je bezpośrednio na rurze karbowanej, która odprowadza wodę nagromadzoną w odwodnieniu wokół budynku. Ich dodatkową funkcją jest zapobieganie przedostawaniu się gryzoni do wnętrza.

Zasuwy burzowe mogą różnić się także liczbą klap zwrotnych. Modele wyposażone w dwie klapy okażą się jeszcze bardziej skuteczne niż ich standardowe odpowiedniki. Co ciekawe, elementy te mogą nie tylko reagować na zmianę kierunku przepływu ścieków, ale także bazować na komunikacji siłownika z sondą umieszczoną w klapie. Wówczas w sytuacji, gdy dochodzi np. do 80% wypełnienia rury, klapy zostają automatycznie zamknięte. Warto pamiętać, że zasuwa burzowa bywa również wyposażona w ręczną dźwignię. Możliwość manualnego zamykania klap przydaje się choćby wtedy, gdy budynek na dłuższy czas pozostaje pusty.

Wybór odpowiedniego typu zasuwy oraz jej dodatkowych funkcji zależy więc od specyfiki każdego obiektu i warunków, w jakich będzie montowany zawór. Obowiązek stosowania takiego urządzenia określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na zalanie wskutek cofających się ścieków narażone są przede wszystkim:

  • pomieszczenia zlokalizowane pod maksymalnym poziomem studzienek,
  • obiekty wyposażone w zbiorniki bezodpływowe zintegrowane z instalacją wewnętrzną,
  • budynki w strefie zalewania.

Zasuwy burzowe dostępne w onninen.pl

W asortymencie onninen.pl znajdziesz szeroki wybór urządzeń przeciwzalewowych, zabezpieczających budynek przed wstecznym przepływem oraz nieprzyjemnymi zapachami przenikającymi z instalacji kanalizacyjnej. Bogaty wybór zaworów zwrotnych w hurtowni instalacyjnej sprawia, że z łatwością dopasujesz zasuwę burzową do warunków technicznych obiektu, przy którym pracujesz. W ofercie czekają między innymi produkty renomowanych marek Karmat i HL, takie jak:

Dobieraj zasuwy burzowe do potrzeb Twoich klientów i zapewniaj im bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania instalacji kanalizacyjnej!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Rura kanalizacyjna
Obudowa teleskopowa do zasuw
Zasuwa do wody
Zasuwa do wody fi 32
Zasuwa do wody 40
Zasuwa do wody 110
Klapa zwrotna