Zawór kulowy z dławikiem czy bez – który sprawdzi się najlepiej?

Dodano: czwartek, 22.08.2024


Projektując i wykonując instalację, koniecznie należy zwrócić uwagę na szereg czynników, zabezpieczających system przed wyciekiem. W jakich sytuacjach należy stosować zawór kulowy z dławikiem, a kiedy bez?

Zawór kulowy z dławikiem w instalacji hydraulicznej z rurami stalowymi

Sprawdź zawory kulowe w hurtowni Onninen

Czym jest zawór kulowy z dławikiem?

Zawór kulowy z dławikiem, jest szczególnym rozwiązaniem, w którym połączone zostały funkcjonalności zaworu kulowego, z zamontowanym dławikiem, pełniącym funkcję regulacji przepływu cieczy. Model ten znajduje zastosowanie w instalacjach, w których poza tradycyjnym otwieraniem i zamykaniem przepływu konieczna jest także regulacja ciśnienia cieczy lub jej ilości przepływającej przez instalację.

Zawór kulowy niklowany standard z dławikiem Onnline PN16, 1/2 cala PN16Zawory instalacyjne wyposażone w dławik cechują się specyficzną budową. W wykonanym z odpornego na uszkodzenia metalu korpusie znajduje się kula z przewodem przelotowym. Kula, obracając się o kąt 90 stopni, otwiera lub zamyka zawór. W modelach wyposażonych w dławik dodatkowo występuje element regulujący, który w zależności od wariantu mechanizmu może przyjmować kształt iglicy lub zwężki. Taka konstrukcja pozwala zredukować średnicę przepływu oraz kontrolować siłę oraz ciśnienie cieczy. Wewnątrz dławika znajdują się dodatkowe uszczelki, redukujące ryzyko wycieków, tym samym poprawiające precyzję działania dławika w zaworze kulowym.

Dławik jest funkcjonalnym elementem, który umożliwia łatwą regulację ciśnienia i przepływu. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach, wymagających kontroli i wysokiej precyzji działania. Dużym atutem tego rozwiązania jest też prosta konstrukcja oraz niezawodność elementu.

Gdzie warto zastosować zawór kulowy bez dławika?

Mimo doskonałych właściwości i możliwości precyzyjnej kontroli działania instalacji zawór kulowy z dławikiem nie jest wykorzystywany w każdej sytuacji. Ważnym elementem jest dokładna analiza potrzeb oraz lokalizacja danego zaworu. Wariantu z dławikiem nie stosuje się w przypadku głównych zaworów odcinających danej instalacji, w miejscach, w których liczy się przede wszystkim skuteczne i szybkie działanie oraz natychmiastowe odcięcie wody lub gazu. Poza głównymi zaworami odcinającymi instalacji, zawór bez dławika sprawdzi się również w systemach nawadniających, głównie w ogrodach lub na obszarach rolniczych.

Zawór kulowy Valvex do gazu niklowany z dźwignią aluminiową (DAI)Zawory kulowe stosuje się także w instalacjach gazowych i grzewczych. W instalacjach przemysłowych klasyczne zawory kulowe montowane są w przemysłowych liniach produkcyjnych i rurociągach, gdzie niezbędne są funkcjonalne i bezawaryjne rozwiązania. Dzięki nim można szybko i bez trudności zamknąć dopływ cieczy, gazu lub oleju do elementów układu, np. w przypadku awarii lub planowanych konserwacji urządzeń.

W systemach pneumatycznych zawory kulowe bez dławika umożliwiają kontrolę przepływu sprężonego powietrza. Odpowiednio rozlokowane pozwalają na natychmiastowe odcięcie przepływu do określonych urządzeń lub fragmentów instalacji.

Zastosowanie zaworów kulowych sprawdza się nie tylko w warunkach przemysłowych, ale również w instalacjach domowych, w tym instalacjach wodociągowych czy centralnego ogrzewania. Często są one montowane w obiektach, w których występuje ogrzewanie podłogowe. Zawory kulowe sprawiają, że w przypadku awarii można bardzo szybko odciąć dopływ wody do określonych obwodów.

Co lepiej wybrać: Zawór kulowy z dławikiem czy bez?

Jaki wariat zaworu będzie lepszy? Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, bo wiele zależy od indywidualnych potrzeb danej instalacji i jej specyfiki. Każde z rozwiązań posiada określone wady i zalety.

Zawór kulowy bez dławika to prosta konstrukcja. Przystosowany jest do otwarcia przepływu mediów ciekłych i szybkiego ich zamknięcia, dlatego jest łatwy w obsłudze. Jest też prosty w obsłudze i odporny na uszkodzenia i awarie. Koszt zakupu i montażu jest niższy, niż modeli z dławikiem. Zawory stosowane są zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. W miejscach, w których nie jest potrzebne szybkie niż niezawodne zamknięcie przepływu cieczy. Model ten sprawdzi się zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i gazowych, grzecznych i pneumatycznych. Dostępne w różnych rozmiarach, np. zawór kulowy ¾ czy zawór kulowy 1 cal. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować rozmiar do instalacji.

Zawór kulowy Valvex do gazu niklowany z motylkiem aluminiowym (MAI) (wersja N-W) ORION 1/2 cala 3412150Zawory kulowe z dławikiem cechuje duża wszechstronność. Pozwalają nie tylko na szybkie odcięcie przepływu, ale regulują też maksymalne ciśnienie robocze, zapobiegając awariom. Znajdujący się wewnątrz korpusu dławik umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie, a uszczelka zapobiega ewentualnemu wyciekowi płynu. Najczęstsze zastosowania zaworu z dławikiem związane są z przemysłem chemicznym, ale też w związku z instalacjami grzewczymi, klimatyzacyjnymi i wentylacją. Stosowane w nich medium wymaga właściwego zabezpieczenia. W obiegu można określić maksymalne ciśnienie robocze, przy którym system będzie działał prawidłowo.

Zwykły zawór kulowy sprawdzi się, jeśli w układzie prosta konstrukcja pozwalająca na otwarcie i zamknięcie układu, jest wystarczająca. Model ten jest wystarczającym rozwiązaniem w wielu instalacjach, z kolei zawory z dławikiem, posiadające funkcje regulacyjne wykorzystywane będą w przemyśle, w układach, w których warunkiem prawidłowego działania jest stała kontrola i regulacja ciśnienia.

Zawory kulowe w hurtowni Onninen

Technika instalacyjna to kategoria, w której znaleźć różne warianty zaworów, nakrętki i inne elementy instalacyjne. Zawory stosowane w instalacjach, takie jak zawór kulowy do gazu niklowany wyposażony w dźwignię aluminiową marki Valvex to rozwiązanie przygotowane z obowiązującymi standardami, przystosowane do pracy w klasie temperatury od -40 do + 60 stopni oraz podwyższonej klasie ciśnieniowej. W zaworach zastosowana jest wzmocniona, stalowa dźwignia.

Alternatywnym rozwiązaniem pomagającym uszczelnić instalację i zamknąć dopływ wody czy gazu jest zawór kulowy do gazu niklowany z motylkiem aluminiowym. W modelu tym klasyczna rączka zastąpiona została motylkiem. Stosowane są tam, gdzie układ musi zostać zabezpieczony, a przeciek czynników z instalacji wiązałby się z poważnymi awariami.

Sprawdź zawory kulowe w hurtowni Onninen