Zbiornik na deszczówkę – podziemny czy naziemny?

Dodano: czwartek, 23.02.2023


Późno, bo późno, ale w końcu uczymy się mniej marnować i oszczędniej używać surowców, w czym pewną rolę odgrywają ich rosnące ceny. Jednym z wyrazów tego trendu są zyskujące na popularności zbiorniki na wodę deszczową.

Zbiornik na wodę deszczową podziemny zakopany w ogrodzie

Najlepsze zbiorniki na deszczówkę

Istnieją dwa zasadnicze typy zbiorników na deszczówkę – naziemne i podziemne. Wykażemy się dyplomatycznym niezdecydowaniem, ale nie wskażemy jednoznacznie, które z nich są najlepsze. Przedstawimy cechy jednego i drugiego rozwiązania, kwestię wyboru pozostawiając otwartą do indywidualnego rozstrzygnięcia. My tymczasem przedstawiamy wybrane modele zbiorników obu typów, pochodzących z asortymentu firmy Graf.

Zbiorniki na deszczówkę naziemne

Zbiornik naziemny z pewnością łatwiej wdrożyć do użytku. Wystarczy postawić go koło domu, doprowadzić rynnę z dachu i jest. Wprawdzie zajmuje miejsce, ale relatywnie niewiele i zawsze jest do niego dostęp – można podejść, pobrać wodę i podlać ulubiony krzew. Naturalnie można go również wyposażyć w pompę i podlewać za pomocą węża ogrodowego. W razie potrzeby da się go przestawić, a system przelewowy ze zbieraczem wody wyposażonym w filtr i opcją zamknięcia zaworu sprawia, że przepełnienie i przelanie nie wchodzi w grę.

Potencjalnym problemem w przypadku zbiorników naziemnych jest nagrzewanie od słońca, sprzyjające rozwojowi flory bakteryjnej i glonów we wnętrzu. Rozwiązaniem są preparaty enzymatyczne i biologiczne z grupy Bio7, służące utrzymaniu świeżości wody. Są one bezpieczne dla zwierząt domowych.

Zbiornik na deszczówkę naziemny Antique Amfora 250 l

Zbiornik na deszczówkę naziemny Antique Amfora 250 lMarzy Ci się odrobina śródziemnomorskiego klimatu w ogrodzie? Ten 250-litrowy zbiornik dwufunkcyjny GRAF naziemny Antique Amfora jest dla Ciebie! Ma nieco ponad metr wysokości i ok. 70 cm średnicy, a „na pusto” waży zaledwie 15 kg, więc miejsca zajmuje niewiele, a kiedy potrzeba go przestawić, można to zrobić z łatwością (aczkolwiek po uprzednim opróżnieniu). U dołu zamontowano kranik do napełniania konewki, natomiast w górnej części znajduje się zintegrowana donica, dzięki której cały zbiornik pełni na co dzień rolę ozdobną bez poświęcania walorów użytkowych.

Zbiornik na deszczówkę naziemny Barrica 260 l

Jeżeli nie antyczna amfora, to może zbiornik na deszczówkę GRAF naziemny Barrica 260 l jako klasyczna beczka drewniana z obręczami? Proszę bardzo! Przy wysokości 93 cm i średnicy 65 cm w najszerszym miejscu ma 260 l pojemności, a pusta waży zaledwie 10 kg. Jest też wersja 420-litrowa, wyższa o 12 cm i szersza o 13, a przy tym o 4 kg cięższa. Jak na beczkę przystało, przykryta jest pokrywą, tyle że po nowoczesnemu wyposażoną w zamknięcie zabezpieczające. Wodę można pobierać przez kranik lub zestaw połączeniowy, albo poprzez czerpanie po uniesieniu pokrywy.

Zbiornik na deszczówkę naziemny Linus 220 l

120 cm „wzrostu”, średnica od 40 do 58 cm, 8 kg masy własnej i 220 l pojemności to podstawowe parametry, jakimi legitymuje się ten dwufunkcyjny zbiornik naziemny na deszczówkę GRAF Linus. Pełni również rolę donicy, a więc jest praktyczny i estetyczny jednocześnie. Jak w przypadku innych modeli, zasilanie wodą odbywa się poprzez podłączenie do rynny, a pobór wody następuje poprzez kranik w dolnej części. Prosto i funkcjonalnie!

Zbiornik na deszczówkę naziemny Natura 2 w 1, 350 l

Zbiornik na deszczówkę naziemny Natura 2 w 1, 350 lZbiornik naziemny na wodę deszczową GRAF Natura 2 w 1, 350 l Natura to jednocześnie ozdobna donica. Jego estetyczny i nowoczesny styl czyni go ponadczasowym. Ma średnicę od 50 cm u podstawy do 62 cm w szczycie, 150 cm wysokości i może oddawać zgromadzoną wodę poprzez kranik lub zestaw połączeniowy. Oferowany jest w czterech stonowanych, dyskretnych kolorach: arctic, beach, sahara i ocean. Dzięki temu łatwo dobrać wariant odpowiedni do własnego gustu i tonacji otoczenia.

Zbiornik na deszczówkę naziemny Stone 2 w 1, 350 l

350-litrowy Zbiornik na deszczówkę naziemny Stone 2 w 1 Stone, jak sama nazwa wskazuje, wygląda jak wykonany z kamienia. Jego dwufunkcyjność polega na byciu równocześnie donicą, dzięki czemu pełni rolę ozdoby ogrodu. Ma średnicę od 50 cm na dole do 62 u góry, wysokość 150 cm i masę netto zaledwie 15 kg. W zbiornikach tego typu montuje się po dwa mosiężne gwinty, a wodę pobiera się poprzez kranik lub zestaw połączeniowy. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne, obie utrzymane w odcieniach szarości.

Sprawdź ofertę zbiorników na deszczówkę naziemnych

Zbiorniki na deszczówkę podziemne

Zbiorniki podziemne po pierwsze mają znacznie większe pojemności, ponieważ pod ziemią można sobie pozwolić na zajmowanie przestrzeni bez szpecenia krajobrazu. Może krety albo dżdżownice miałyby inne zdanie, ale trudno. Po drugie, po przepełnieniu rozsączają one wodę w swoim otoczeniu, nawadniając glebę „od środka”. Oczywiście również do nich można podłączyć pompę z wężem dla wygody podlewania, a całość jest rozwiązaniem eleganckim, ukrytym przed wzrokiem. Wady? Konieczność wykonania wykopu oraz brak możliwości rewizji zbiornika, w którym z czasem zaczną się gromadzić zanieczyszczenia spływające z wodą z dachu. Z drugiej strony, woda ma stałą temperaturę, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość. Coś za coś, trzeba zważyć plusy i minusy.

Jest jeszcze jedno wyzwanie: dobranie optymalnej pojemności zbiornika podziemnego. Nie chcemy, żeby w połowie podlewania ogródka zabrakło wody, ale też nie ma sensu trzymać pod ziemią strategicznego magazynu H2O. Co zatem pozostaje? Odpowiednie parametry łatwo obliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowej firmy Graf.

Zbiornik na deszczówkę Flat M 5000 l podziemny

Zbiornik na deszczówkę Flat M 5000 l podziemnyKto powiedział, że wykop na podziemny zbiornik na deszczówkę musi być wykonany przez profesjonalną firmę? Modele z serii Flat, o pojemności od 1500 do 5000 l, przeznaczono do samodzielnego wkopania. Wszystko dzięki temu, że – mimo znacznej pojemności – są płaskie, więc wystarczają im płytkie wykopy, do wykonania ręcznego, bez użycia maszyn. W zestawie zbiornika na deszczówkę GRAF Flat M 5000 l  dostarczana jest obrotowa nadbudowa, z pokrywą wyposażoną w zabezpieczenie przed otwarciem przez dzieci.

Zbiornik na deszczówkę Carat 2700 l podziemny, z nadbudową MAX

Carat to zbiornik, w przypadku którego gromadzenie wody deszczowej to tylko jedno z możliwych zastosowań – nadaje się on również jako zbiornik na ścieki w systemie przydomowej oczyszczalni ścieków. Pojemność ma bardzo konkretną – od 2700 do 6500 l (plus 8500 i 10000 l na zamówienie) – ale nie warto zachłystywać się liczbami i z miejsca kupować największego. Lepiej skorzystać ze wspomnianego już kalkulatora pojemności zbiornika na deszczówkę GRAF Carat 2700 l i dobrać wariant realnie dopasowany do potrzeb.

Zbiornik na deszczówkę Cristall 1600 l z pokrywą DN 600

Zbiornik na deszczówkę GRAF Cristall 1600 l z pokrywą DN 600Zbiornik na deszczówkę GRAF Cristall 1600 l z pokrywą DN 600. Podobnie jak w przypadku Carata, także Cristall to zbiornik, który może również magazynować ścieki, zależnie od zastosowania. Oferowane pojemności to 1600 i 2650 l, ale istnieją także warianty Duo, Trio i Quatro (zestawy połączonych zbiorników pojedynczych), zdolne zgromadzić odpowiednio 5300, 7950 i 10600 l wody deszczowej. Na ten ostatni trzeba wykopać dół tak wielki, że przy dobrej pogodzie widać go z orbity okołoziemskiej. To oczywiście nieprawda, ale bez ciężkiej maszynerii radzimy się nie brać za instalację takiego zbiornika.

Zbiornik na deszczówkę Platin 1500 l podziemny płaski, bez nadbudowy i pokrywy

Mowa jest srebrem, milczenie złotem, a ten zbiornik na wodę deszczową jest Platinem. I choć mieści od 1500, przez 7500, 10 i 15 tys. do maksymalnie 65 tys. l, ten żart jest tak suchy, że żadna ilość deszczówki nie pomoże. Jak Carat i Cristall, także ten model może służyć do gromadzenia ścieków.

Do wybranych modeli zbiorników, takich jak Carat czy Cristall, dostępny jest kompletny pakiet Ogród Komfort, który zawiera zatapialną pompę automatyczną (włącza się i wyłącza samoczynnie razem z otwarciem i zamknięciem zaworu lub wylewki) oraz punkt poboru z szybkozłączkami do węży ogrodowych. Producent zaleca dokupienie filtra zewnętrznego z przelewem awaryjnym do rozsączania nadmiaru wody.

Postępujące ocieplenie powoduje, że w szczytach sezonu letniego coraz powszechniejszym zjawiskiem są zakazy podlewania ogrodów wodą sieciową. Zbiornik na deszczówkę z czasem stanie się z pewnością stałym bywalcem polskich podwórek, zapobiegając zamienianiu się zielonych trawników w pożółkłe stepy. Cóż, taki mamy klimat.

Sprawdź ofertę zbiorników na deszczówkę podziemnych

Zbiornik na deszczówkę 1000l
Zbiornik na deszczówkę 3000l
Zbiornik na deszczówkę 5000l
Zbiornik na deszczówkę 500l
Kranik do zbiornika na deszczówkę
Zbieracz wody deszczowej
Zbiornik na deszczówkę 2000l
Zbiornik na wodę deszczową