Zbiorniki Galmet do kotłów gazowych. Jaki wybrać?

Dodano: 2020 11 27, Fri


Zbiornik z wężownicą, czy bez niej? Jaki rodzaj zbiornika i o jakiej pojemności do danego kotła gazowego? Takie pytania zadają sobie inwestorzy przed zakupem nowego lub przed wymianą starego kotła gazowego. Wyjaśniamy, co trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego zbiornika i które modele najlepiej spełnią swoją funkcję.

Zbiorniki Galmet do kotłów gazowych

Rodzaje kotłów gazowych

Dla prawidłowego doboru zbiornika podstawowe znaczenie ma rodzaj kotła gazowego, którego będziemy używać. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kotłów gazowych – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.

Kotły jednofunkcyjne

To urządzenia, które przede wszystkim zasilają instalację grzewczą w budynku (np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Wodę użytkową mogą podgrzewać dopiero po podłączeniu do nich osobnego ogrzewacza wody. Podgrzewanie następuje poprzez wężownicę spiralną wbudowaną w zbiorniku, do której podłączany jest kocioł gazowy. Ogrzewacze do tego typu kotłów –wymienniki c.w.u. – występują w dwóch wersjach – wiszącej i stojącej. Zbiorniki wiszące mogą mieć pojemności od 80 do 140 l, natomiast stojące aż do 3000 l.
Sprawność przygotowania ciepłej wody użytkowej jest ściśle związana z pojemnością zbiornika – im pojemność większa, tym wydajność wyższa. Większy zbiornik poprawia też komfort użytkowania systemu grzewczego.

Kotły dwufunkcyjne

Również podgrzewają wodę w obiegu centralnego ogrzewania budynku, natomiast woda użytkowa przygotowywana jest przepływowo, tzn. podgrzewana jest od razu w czasie poboru. W tym celu kocioł wyposażany jest w dodatkowy wymiennik płytowy. Pozwala to rozdzielić dwie funkcje grzania: c.o. i c.w.u. W kotłach dwufunkcyjnych wydajność c.w.u. uzależniona jest od mocy kotła. Zazwyczaj aby utrzymać komfort w mieszkaniu czy domu, wymagane jest zastosowanie kotła o mocy 20–24 kW. Wydajność takiej instalacji c.w.u. można zwiększyć, stosując warstwowe zbiorniki c.w.u. – ich pojemność nie przekracza zwykle 100 l.

Zbiornik połączony z kotłem pełni wtedy funkcję zasobnika c.w.u. Ogrzana w kotle gazowym woda gromadzona jest w górnej części zbiornika i stąd też pobierana do instalacji c.w.u. Takie rozwiązanie gwarantuje pobór – praktycznie od razu – ciepłej wody nawet przy kilku punktach poboru oraz niemal brak strat ciepła. Szacowany czas całkowitego nagrzewu pełnego zbiornika wody o Δt=45°C, przy współpracy z kotłem o mocy 24 kW, wynosi tylko 20 min. Zasobnik wody wyposażony jest w 3-stopniową pompę ładującą o regulowanej wydajności, wymuszającą przepływ zimnej wody przez kocioł gazowy i jego uruchomienie. Pompa ładująca zamontowana jest na dopływie zimnej wody (pobór z dolnej części zbiornika) do kotła gazowego, co sprawia, że kocioł uruchamia się na maksymalnej mocy.

Sprawdź zbiorniki SGW(S) Rondo Premium w sklepie Onninen

Zalety i wady układów z kotłami gazowymi

Każdy z opisanych systemów grzewczych zasilanych kotłami gazowymi daje użytkownikom sporo korzyści, ale ma też swoje wady. Koszt zakupu zestawu, składającego się z kotła jednofunkcyjnego oraz wymiennika z wężownicą spiralną, na pewno będzie niższy od ceny zestawu kotła dwufunkcyjnego ze zbiornikiem warstwowym. Jednak należy się liczyć z tym, że taki układ nieco dłużej przygotowuje ciepłą wodę użytkową (do kilkunastu minut). System z kotłem dwufunkcyjnym i zbiornikiem warstwowym, mimo że nieco droższy, ma większą wydajność i pozwala na szybkie przygotowanie c.w.u. (praktycznie od momentu uruchomienia kotła), a ponadto podlega wolniejszemu zużyciu dzięki ograniczeniu liczby włączeń kotła gazowego.

Zalety zbiorników SGW(S) Rondo Premium: Budowa zbiornika SGWS Premium

 • Klasa energetyczna A
 • Dedykowane do kotłów jednofunkcyjnych
 • Optymalna pojemność 120 lub 140 l.
 • Wygodny montaż i serwis - wszystkie wyjścia w górnej dennicy
 • Oszczędność gazu – szybsze nagrzewanie wody dzięki wężownicy spiralnej o bardzo dużej powierzchni
 • Współpraca z każdym typem kotła: gazowym, węglowym, olejowym, itd.
 • Możliwość montażu kompletu elektrycznego GE
 • Najwyższej jakości emalia ceramiczna EXTRA GLASS®
 • Dodatkowe zabezpieczenie anodą magnezową
 • Termometr w standardzie

Najlepsze zbiorniki do kotłów gazowych

Najlepsze efekty współpracy z jednofunkcyjnymi kotłami gazowymi zapewniają zbiorniki GALMET typu SGW(S) Rondo Premium – A klasa (poj. 120 i 140 l). Mogą one pracować także ze wszystkimi innymi rodzajami kotłów c.o. Powiększona o ponad 25% wężownica spiralna o powierzchni aż 1,2 m2 zapewnia szybkie ogrzewanie wody, a wysoka klasa energetyczna A gwarantuje ekonomiczną pracę układu i oszczędność gazu. Straty postojowe wynoszą tylko 38 W. Zbiorniki Rondo Premium ocieplone są pianką poliuretanową i zabezpieczone metalową obudową. Wewnątrz zbiornik pokryty jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność.

Do gazowych kotłów dwufunkcyjnych przeznaczone są zbiorniki SG(S) Fusion (poj. 100 l). Są to zbiorniki warstwowe służące do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki warstwowemu układaniu się podgrzewanej wody w zbiorniku małe pobory wody nie uruchamiają kotła zbyt często, co wydłuża jego żywotność i skutecznie pozwala oszczędzać gaz. SG(S) Fusion również ocieplone są pianką poliuretanową i zabezpieczone metalową obudową. Wewnątrz zbiornik pokryty jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność. Zbiornik warstwowy o wysokości tylko 90 cm bez problemu można zainstalować pod kotłem gazowym. Wszystkie przyłącza w zbiorniku Fusion znajdują się w górnej pokrywie, co znacznie upraszcza instalację i zwiększa komfort użytkowania zbiornika. 

Zalety zbiorników SG(S) Fusion: Budowa zbiornika typu SG(S) Fusion

 • Dedykowane do kotłów dwufunkcyjnych
 • Skrócony czas podgrzewania wody
 • Ekonomiczna praca układu – brak strat wody.
 • Optymalna pojemność 100 l.
 • Maksymalne wykorzystanie warstwowego układania się wody
 • Ograniczenie zużycia gazu przy małych poborach wody
 • Trzystopniowa pompa obiegowa o regulowanej wydajności (zabudowana w zbiorniku)
 • Możliwość montażu kompletu elektrycznego GE
 • Najwyższej jakości emalia ceramiczna EXTRA GLASS®
 •  Dodatkowe zabezpieczenie anodą magnezową
 • Termometr w standardzie

Sprawdź zbiorniki SG(S) Fusion w sklepie Onninen

Pomoc i porady – bezpłatnie

Dodatkowych informacji i porad na temat zbiorników do kotłów gazowych można zasięgnąć u ekspertów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Pomagają oni również w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury. Eksperci GALMET są dostępni pod nr telefonu 77 403 45 60 lub adresem e-mail zbiorniki@galmet.com.pl