Zbiorniki na wodę deszczową – jak praktycznie wykorzystać deszczówkę?

Dodano: 2021 3 26, Fri


Okresy suszy z roku na rok stają się coraz dotkliwsze – zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Potwierdzeniem tego faktu jest m.in. program rządowy "Moja woda", w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż systemu magazynowania wody deszczowej przy domu jednorodzinnym. Łącznie na ten cel rządzący przeznaczyli 100 mln zł dofinansowania. Jak gromadzić deszczówkę i w jaki sposób optymalnie ją zagospodarować? Sprawdźmy!

Zbiorniki na wodę deszczową – jak praktycznie wykorzystać deszczówkę_

W tym artykule przeczytasz o tym, że:

gromadzenie wody deszczowej jest obecnie jednym z kluczowych sposobów walki z postępującą suszą w Polsce. Przedstawimy Ci również skuteczne i opłacalne rozwiązania, dzięki którym sprawnie złapiesz i przechowasz deszczówkę.

Czego szukasz?

Dlaczego warto zainwestować w zbiorniki na deszczówkę?

Co roku światowe rezerwy wody pitnej dramatycznie się kurczą. Polska również odczuwa problemy związane z drastycznie postępującą suszą i wysychaniem zbiorników retencyjnych. Obecnie poziom wód retencyjnych w Polsce wynosi zaledwie 4-6%, co stanowi najniższy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Średni poziom wód retencyjnych w pozostałych krajach Wspólnoty oscyluje w granicach 45-55%.

Nie powinniśmy oczekiwać, że w skali kraju problem ten ulegnie szybkiej poprawie. Możemy jednak samodzielnie podjąć się poprawy sytuacji hydrologicznej, inwestując w zbiorniki na deszczówkę. Zbiornik na deszczówkę umożliwi nie tylko sprawne zbieranie i magazynowanie wody deszczowej w okresie suszy, ale także może okazać się doskonałym sposobem na eliminację podtopień i kałuż powstających w obrębie działki w trakcie ulewnych deszczów.

Inwestycja w zbiorniki na deszczówkę może się bardzo szybko zwrócić – zwłaszcza, gdy skorzystasz z rządowych dopłat w ramach programu „Moja woda”. Zbiornik na deszczówkę wraz z całą niezbędną instalacją pozwalającą na automatyzację i transport zgromadzonej wody, nie jest przesadnie drogą inwestycją i jednocześnie pozwala na wygodnie wykorzystywać deszczówkę.

Zbiornik na deszczówkę i jego praktyczne aspekty

Poza tym, gromadząc deszczówkę i nie posiadając odrębnego wodomierza zliczającego wodę użytkowaną na podlewanie ogrodu, możliwe jest ograniczenie opłat pobieranych z tytułu odprowadzania ścieków. Zbiornik na wodę pozwoli uniknąć również podatku od deszczu (o ile dom jest podłączony do zbiorczej kanalizacji burzowej). Warto również wspomnieć o ekologicznym charakterze inwestycji. Zbiornik na wodę deszczową zwiększy ilość dostępnej wody, odciążając skromne zapasy wody retencyjnej.

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę marki Graf w sklepie Onninen

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Zgodnie z aktualnymi badaniami zrealizowanymi przy współpracy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Białostockiej, przechowywanie deszczówki przez okres do 30 dni umożliwia jej późniejsze wykorzystanie w życiu codziennym.

Deszczówkę można z powodzeniem wykorzystać do niemal połowy aktywności, w których standardowo stosujemy wodę wodociągową. Woda opadowa może posłużyć do:

  • podlewania ogrodu,
  • mycia samochodów, podjazdów czy chodników,
  • spłukiwania toalet,
  • mycia talerzy,
  • zasilania basenów oraz oczek wodnych.

Deszczówkę charakteryzuje wyjątkowo niski współczynnik twardości, neutralne PH oraz brak zawartości chloru, wapna, żelaza i innych szkodliwych substancji uzdatniających.

Odmiennym problemem odznaczają się działki położone na gruntach stanowiących kategorie gleb gliniastych i iłów, które cechują się niską przepuszczalnością wód opadowych. Na takich działkach problemem jest brak możliwości skutecznego odprowadzenia wody opadowej przez glebę w trakcie intensywnych deszczów. Wówczas zbiornik na deszczówkę umożliwi skuteczne gromadzenie nadmiaru wody i niedopuszczanie do powstawania nieestetycznego błota, zastoisk wodnych czy lokalnych podtopień.

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę marki Graf w sklepie Onninen

Zbiorniki na wodę deszczową GRAF

Rynkowa oferta produktów, którą tworzą zbiorniki na deszczówkę, jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu każdy znajdzie zbiornik dostosowany do własnych potrzeb rozmiaru działki czy liczby mieszkańców. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze kategorie produktowe oferowane przez firmę GRAF.

Wśród dostępnych produktów należy wymienić niewielkie zbiorniki naziemne i szczelne zbiorniki podziemne, a także zbiorniki podziemne podłączone do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rozbudowaną ofertę zbiorników na deszczówkę zapewnia producent GRAF.

Zbiorniki serii Ogród Eco, Ogród Komfort i Dom Premium oraz Herkules i Carat

Zestaw ogród ECO

Zestaw Ogród Eco to praktyczne rozwiązanie do magazynowania oraz wykorzystywania deszczówki w ogrodzie. Składa się on ze zbiornika z nadbudową teleskopową D600 H470-950, dwuściennej pokrywy, filtra zewnętrznego D400, przenośnej pompy naziemnej, punktu poboru wody z dwiema szybkozłączkami z zaworkami oraz węża łączącego punkt poboru z pompą. W zestawie Ogród Eco można połączyć ze sobą cztery zbiorniki.

Zestaw ogród COMFORT

Zestaw Ogród Komfort dedykowany jest osobom ceniącym komfort oraz możliwość praktycznego wykorzystania deszczówki. Podstawą tego zestawu jest zbiornik z nadbudową teleskopową D600 H470-950, dwuścienna pokrywa i automatyczna pompa zatapialna ze zintegrowanym sterownikiem. W skład tego zestawu wchodzi także filtr zewnętrzny umieszczony w studzience D400, punkt poboru wody z dwiema szybkozłączkami z zaworkami odcinającymi oraz wąż ciśnieniowy o długości 10m. W zestawie Ogród Komfort można połączyć cztery zbiorniki.

Seria Dom Premium

Produkty serii Dom Premium to kompleksowe, bezobsługowe systemy przeznaczone do wydajnego i komfortowego gromadzenia oraz wykorzystywania deszczówki w domowej instalacji wod.-kan. oraz w ogrodzie. Na zestaw składają się: zbiornik z nadbudową teleskopową D600 H470-950, dwuścienna pokrywa, filtr zewnętrzny umieszczony w studzience, centrala kontrolująca pobór oraz uzupełnianie wody, a także wąż ssawany z pływakiem pobierającym najczystszą wodę tuż spod powierzchni jej zwierciadła oraz szczelne przejście przez ścianę DN 100 . Zbiornik na deszczówkę w zestawie Dom Premium charakteryzuje się pojemnością 2800 l i również w tym przypadku można połączyć cztery zbiorniki. Produkty należące do zestawu Dom Premium umożliwiają oszczędzanie wody użytkowej przez cały rok. Jedyną czynnością konserwacyjną, którą należy przy nich wykonać, jest cykliczne czyszczenie filtra.

Nasz sklep zapewnia również dostępność zbiorników Herkules i Carat. Są to profesjonalne i popularne zbiorniki wyposażone w rozbudowany zestaw akcesoriów pozwalających na komfortowe gromadzenie i użytkowanie wody opadowej.

Zbiornik Herkules

Zbiornik Herkules charakteryzuje się tym, iż może on zostać podłączony do rury spustowej lub zainstalowany pod ziemią. Jego konstrukcja umożliwia także montaż w piwnicy. Dwie połówki, z których składa się jeden zbiornik, z łatwością zmieszczą się w drzwiach o szerokości 80 cm. Połówki łączone są ze sobą przy pomocy opatentowanych szybkozłączek.

Zbiornik Carat

Zbiornik Carat stanowi podstawę trwałej instalacji do zbierania wody deszczowej. Dzięki nadbudowie, która może być obracana o 360°, możliwe jest proste dopasowanie do rur połączeniowych. Idealna czystość to zasługa bogatej gamy filtrów. Teleskopowa i nachylana pokrywa ułatwia wyrównanie do poziomu gruntu.

Zbiorniki serii Flat i Platin

Firma GRAF posiada również w ofercie nowoczesne płaskie zbiorniki Flat oraz Platin. W obu przypadkach montaż jest wyjątkowo prosty i szybki. Zarówno zbiorniki na deszczówkę Flat, jak i Platin nie zajmują wiele miejsca, zapewniając jednocześnie odpowiednio dużą pojemność. Płaska konstrukcja obu tych wariantów zbiorników ogranicza koszty montażu i głębokość wykopu.

Zbiornik serii Flat

Zbiorniki Flat oraz Platin to nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Zbiorniki charakteryzują się wyjątkowo tanim i prostym montażem oraz łatwą i wygodną eksploatacją. Co ciekawe, zbiorniki wraz z niezbędną instalacją produktu mogą być zainstalowane samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalistycznej ekipy. Nasz sklep oferuje różne warianty zbiorników – zarówno Flat, jak i Platin. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!

W naszym sklepie oferujemy Państwu m.in. zestaw składający się ze zbiornika Compact Basic o pojemności 2x2800 l. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę marki Graf w sklepie Onninen