Jak działa anemostat?

Dodano: 2020 10 26, Mon


Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, warto przemyśleć montaż odpowiedniego anemostatu. Najczęściej montuje się go na ścianach lub w suficie. Klienci decydują się na anemostat nie tylko ze względów praktycznych, ale również i dekoracyjnych, ponieważ ukrywa on nieestetyczne części wentylacji. O tym, że na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, już wiesz. Dowiedz się więc, które z nich są szczególnie warte Twojej uwagi! 

Jak działa anemostat - Zehnder

Anemostat czy kratka wentylacyjna? Czym one się różnią?

Do tej pory w domach i mieszkaniach wykorzystywano kratki wentylacyjne. Na czym polega różnica? Otóż kratką kończy się wylot grawitacyjnego systemu wentylacji, co oznacza, że pełni ona funkcję wywietrznika i nawietrznika. Jeżeli chodzi o system instalacji mechanicznej, to w tym przypadku można zastosować anemostat nawiewny lub anemostat wywiewny. Zasada działania tego systemu jest zatem nieco inna, ponieważ cyrkulacja powietrza jest możliwa nawet przy bardzo szczelnych oknach. Co więcej, istnieje również możliwość wykorzystania ciepła z wywiewanego powietrza.

Zobacz anemostaty marki Zehnder w Onninen

W przypadku elementów nawiewnych i wywiewnych, istotną kwestią jest regulacja ilości przepływu powietrza, a także jego kierunku. W ten sposób istnieje możliwość kontroli działania systemu wentylacji, co przekłada się na komfort użytkowania.

Rodzaje anemostatów

Anemostat czy kratka wentylacyjna - Zehnder

Wentylacja mechaniczna składa się z wielu elementów, lecz to anemostaty są odpowiedzialne za dostarczanie świeżego powietrza i odprowadzenie zużytego. Można je podzielić na nawiewne i wywiewne. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej za pomocą przykładów od marki Zehnder.

Anemostat nawiewny Zehnder ComfoValve Luna S

Za sprawą zoptymalizowanego zachowania podczas nawiewu (efekt Coandy) anemostat spełnia najwyższe wymagania w kontekście komfortu wentylacji oraz głośności pracy (do 50 m3/h). Zamontować go można zarówno w suficie, jak i w ścianie. Właściwą ilość powietrza można ustawić,  używając 25 dostępnych nastaw regulowanego stożka przepływu, zoptymalizowanego pod kątem przepływu. Bez wątpienia wpływa to na oszczędność czasu podczas montażu oraz przy uruchomieniu.

Mimo różnych ustawień strumienia objętości, wysokość zaworu pozostaje niezmieniona (30mm), dzięki czemu doskonale dopasuje się do każdego wnętrza. Optymalny montaż anemostatu uwzględnia odstęp od ściany, który wynosi minimum 350 mm. W sytuacji, gdy nawiew o zakresie 360 stopni jest niepożądany, można dokupić wkładkę kierunkową, która ogranicza kąt nawiewu do 240°.

Anemostat wywiewny Zehnder ComfoValve Luna E

Intuicyjny montaż, który nie wymaga używania żadnych narzędzi. Wysokość montażowa, tak jak w przypadku Luna S, wynosi tylko 30 mm, niezależnie od wybranego ustawienia ilości powietrza (do 75 m3/h). Ten dyskretny wygląd umożliwia harmonijną integrację z każdym wnętrzem.

Aż 75 rastrowanych pozycji nastawczych umożliwia wyjątkowo precyzyjne dostosowanie ilości powietrza. Dzięki nim można odczytać pozycję nastawczą, a podczas uruchomienia udokumentować ją w odpowiednich polach z tyłu anemostatu. Ustawienie ilości powietrza charakteryzuje się specjalnie opracowaną blokadą, co wyklucza przypadkową zmianę.

Walory techniczne anemostatu wywiewnego Zehnder ComfoValve Luna E łączą się z wyjątkowym designem. Podobnie jak Luna S, charakteryzuje się wysoką jakością, trwałością, a także odpornością na zarysowania oraz działanie promieni UV.

Idealne rozwiązanie, które zapewni perfekcyjny klimat w każdym wnętrzu

Dzięki harmonijnemu i wzajemnie dopasowanemu wzornictwu wspomniane powyżej anemostaty mogą być idealnie ze sobą łączone w otwartych przestrzeniach np. w kuchni, jadalni oraz salonie. Dyskretny kształt w połączeniu ze stałą wysokością montażową obu anemostatów, umożliwia integrację w każdym wnętrzu wentylowanych pomieszczeń. 

Zobacz anemostaty marki Zehnder w Onninen