Pomiędzy uziemieniem a zerowaniem są pewne różnice, które powinien znać każdy specjalista, zajmujący się serwisem w instalacjach elektrycznych. Zerowanie i uziemienie to dwie metody zabezpieczające w instalacjach elektrycznych na wypadek wystąpienia pożaru. Na ten moment w nowoczesnych instalacjach nie ma konieczności stosowania przestarzałych procedur zerowania – wystarczające jest prawidłowo wykonane uziemienie. A zatem jak wykonać procedurę zerowania i uziemienia w przypadku instalacji elektrycznych? Zobacz poradnik i dowiedz się, czego potrzebujesz.
Sprawdź mierniki napięcia w hurtowni Onninen
Czym jest zerowanie w obwodach elektrycznych?
W praktyce zerowanie polega na podłączeniu elementów przewodzących np. metalowej obudowy urządzenia, w którym znajduje się przewód ochronny lub neutralno-ochronny. Kiedy izolacja kabli zostałaby uszkodzona, wtedy zerowanie przewodem ochronnym spowoduje, że nastąpi samoczynne odcięcie zasilania.
Specjalistycznie zerowanie nazywane jest pętlą zwarcia i znajduje zastosowanie w instalacjach, gdzie napięcie robocze przekracza 500 V oraz oczywiście w standardowych układach sieciowych TN.
Takie oznaczenie jest kluczową informacją dla instalatora, który zajmuje się przygotowaniem środków ochrony przed zniszczeniem instalacji lub porażenia człowieka prądem.
Oznaczenie TN dzielimy na dwa człony:
- T – to bezpośrednie połączenie punktu układu sieci z ziemią.
- N – bezpośrednie połączenie (metaliczne) części, które podlegają ochronie wraz z uziemionym punktem układu sieci.
Z punktu widzenia instalatora przewody ochronne w instalacji elektrycznej są podstawą bezpieczeństwa całej konstrukcji. Jeśli chcesz mieć pewność, że zerowanie zostało prawidłowo wykonane, przyda Ci się miernik elektryczny. W Onninen możesz zamówić profesjonalny miernik wielofunkcyjny MPI-520. To sprzęt stworzony z myślą o wykonywaniu pomiarów impedancji tzw. pętli zwarcia, rezystancji, a także uziemień i wielu innych parametrów.
Co to jest uziemienie w instalacji elektrycznej?
Uziemieniem nazywamy połączenie instalacji elektrycznej bezpośrednio z gruntem (piorunochron). Krótko mówiąc, to dodatkowy przewód wyprowadzony z każdego gniazdka elektrycznego w budynku. Tuż obok przewodów fazowych i neutralnych uziemienie łączy się w jednym punkcie – w rozdzielni elektrycznej.
Z rozdzielni wyprowadzamy jeden przewód do tzw. uziomu, czyli miejsca zapewniającego największą powierzchnię styku z gruntem np. gołą ziemią lub betonowym fundamentem.
W trakcie przygotowywania instalacji elektrycznej w budynku niezbędny jest miernik napięcia, a także miernik rezystancji uziemienia. Z użyciem takich urządzeń możesz łatwo sprawdzić, czy wykonanie uziemienia w układzie zasilania jest prawidłowe.
Sprzęt, który od ręki kupisz w Onninen to m.in. miernik rezystancji izolacji i napięcia Benning IT100 do pomiarów izolacji i niskich rezystancji, a także Cęgowy miernik rezystancji uziemienia i prądu upływu FLUKE 1630-2 FC . To urządzenie stosowane w rękach profesjonalisty pozwoli na dokładne określenie wartości oporu przygotowanego uziemienia po podłączeniu do instalacji elektrycznej.
Czym się różni uziemienie od zerowania?
Uziemienie od zerowania różni się przede wszystkim sposobem wykonania zabezpieczenia przed przepięciami elektrycznymi. Konstrukcja uziemienia łączy w sobie kilka przewodów ochronnych, które są wyprowadzane przez rozdzielnię bezpośrednio do gruntu.
Zerowanie polega na budowaniu punktu odniesienia, który ma zerowy potencjał elektryczny i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń pobierających zasilanie z instalacji elektrycznej. Obydwie procedury są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa instalacji i urządzeń elektrycznych – to podstawowe działania związane z ochroną przeciwpożarową, a także zdrowia i życia człowieka.