Tradycyjna spłuczka czy nowoczesny zestaw podtynkowy? Przed taką decyzją staje każdy, kto buduje lub gruntownie remontuje swój dom, lub mieszkanie. Który z wariantów jest lepszy? I czy można jednoznacznie wybrać lepsze rozwiązanie do wszystkich zastosowań i przestrzeni?
Sprawdź stelaże podtynkowe w hurtowni Onninen
Do jakich przestrzeni sprawdzi się stelaż podtynkowy?
Stelaż podtynkowy to specjalna konstrukcja — charakterystyczną cechą takiego rozwiązania jest to, że metalowa konstrukcja jest zabudowana w ścianie. Rozwiązanie to pozwala na bardzo efektowne wykonanie aranżacji łazienki. Po zamontowaniu spłuczki podtynkowe są zabudowywane płytą kartonowo-gipsową w ścianie, dzięki czemu cały mechanizm zostaje ukryty. Dotyczy to zarówno spłuczki, jak i elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dla wielu osób fakt, że mogą zakryć nieestetycznie wyglądające rury, jest ogromną zaletą.
Nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność sprawiają, że stelaże podtynkowe są często wybierane do łazienek. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o małej powierzchni. Zabudowane elementy wpływają korzystnie na optyczne powiększenie przestrzeni. Dzięki temu nawet niewielka łazienka sprawia wrażenie bardziej przestronnej, większej i bardziej funkcjonalnej. W naprawdę małych wnętrzach zdecydować się można na wariant slim, który jest jeszcze węższy niż standardowe konstrukcje.
Ciekawym rozwiązaniem jest stelaż podtynkowy narożny, pozwalający na montaż ubikacji w roku pomieszczenia, co często pomaga jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie kompakt WC?
Klasyczna toaleta, czyli kompakt WC jest nadal bardzo popularnym i powszechnym rozwiązaniem, chociaż ze względów higienicznych w użytku komercyjnym coraz mniej stosowanym. Kompakt to rozwiązanie bez możliwości zabudowy. Cechuje się charakterystyczną budową — miska WC przymocowana do podłogi oraz zbiornik spłukujący, wyposażony w przycisk spłukiwania. Dodatkowo wszystkie rury instalacji pozostają widoczne.
W niektórych sytuacjach kompakty są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jako przykład podać można instalacje w starych budynkach. Nawet podczas generalnego remontu tradycyjna spłuczka może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ jej wymiana nie wymaga kosztownych przeróbek kanalizacji. Kompakt WC sprawdzi się też w starszych budynkach, w których ściany są cienkie, niestabilne, przez co nie ma możliwości montażu konstrukcji ze stelażem podtynkowym.
Montaż toalety bez stelaża, w postaci klasycznej muszli niesie ze sobą sporo korzyści. W dużym stopniu wiążą się one z wydatkami — kompakt jest tańszy pod względem zakupu, nie wymaga kosztownego montażu, a dodatkowo można uniknąć wydatków związanych z koniecznością dostosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu, że wszystkie elementy mechanizmu spłukującego pozostają na wierzchu, w przypadku awarii dostęp do jej źródła jest zdecydowanie prostszy. Miski WC w przypadku kompaktów są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, ponieważ doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji.
Bezpośrednie porównanie: Zestaw podtynkowy vs. Kompakt WC
Zalet związanych z montażem zestawu podtynkowego jest wiele. Poza poprawą estetyki pomieszczenia, ze względu na ukrycie w ścianie mechanizmu spłukiwania i rur kanalizacyjnych, duże znaczenie ma także funkcjonalność. Dzięki stelażom dużo łatwiej jest o utrzymanie doskonałej czystości i higieny w toalecie, stąd tak często są wybieranym rozwiązaniem do toalet w centrach handlowych, obiektach użyteczności publicznej, w hotelach, restauracjach, galeriach handlowych itp. Zestawy podtynkowe kojarzone są z wnętrzami nowoczesnymi. Idealnie sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych, nowoczesnych, loftowych, w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Stelaże podtynkowe do misek i bidetów zyskują coraz większe grono zwolenników.
W toalecie z kompaktowym WC cała instalacja pozostaje na wierzchu, co w przypadku ewentualnej awarii jest dużym ułatwieniem. Wszystkie elementy pozostają odsłonięte, więc potencjalna diagnoza i naprawa jest łatwiejsza.
Porównując koszty zakupu i montażu, stelaż podtynkowy WC i miska podwieszana, to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Wydatki związane są zarówno z zakupem samej konstrukcji, misy, jak i wydatkami ponoszonymi z tytułu montażu i pracami instalacyjnymi, jeśli konieczna jest przebudowa dostępnych instalacji.
Decyzja o zakupie stelaży podtynkowych lub kompaktu powinna być podyktowana możliwościami technicznymi, związanymi ze specyfiką montażu zestawu. Ważne też są indywidualne preferencje, wybrany styl aranżacji pomieszczenia, planowany budżet itp. W przypadku starszego budownictwa konieczna może być konsultacja ze specjalistą, który podpowie, czy w danym obiekcie można będzie zamontować WC na stelażu i jaki będzie koszt takiego działania.