Zielona rura Wavin

Dodano: 2022 8 13, Sat


Głównym celem Wavin jest tworzenie wydajnych i zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa. Jednym z takich rozwiązań jest nowa rura do ogrzewania podłogowego PERT-EVOH-PERT w kolorze zielonym, która doskonale współpracuje z ekologicznymi pompami ciepła.

Zielona rura Wavin

Przeznaczona do ogrzewania podłogowego

Nowa rura PERT-EVOH-PERT to elastyczna rura w systemie ogrzewania podłogowego Wavin w dwóch średnicach ø 16 i ø 17 mm oraz dwóch długościach zwojów dla każdej średnicy. Pięciowarstwowa budowa rury zapewnia doskonałe zabezpieczenie warstwy EVOH przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zielony kolor rury nawiązuje do ekologicznych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, z którymi rura idealnie współpracuje.

zielona rura Wavin do ogrzewania podłogowegoWłaściwości rury PERT-EVOH-PERT zapewniające szybki montaż:

  • Elastyczna na łukach, co umożliwia bezproblemowe wykonywanie zmian kierunku i zakrętów w ogrzewaniu podłogowym.
  • Idealna w strefach brzegowych, gdzie zagęszczenie rur jest największe, rozstaw rur nawet do 10 cm bez załamywania się rury przy zmianie kierunku.
  • Nie podnosi izolacji na końcach pętli i nie wyrywa klipsów na zakrętach.
  • Dzięki długim zwojom (200 i 600 m dla średnicy 16 mm oraz 200 i 560 m dla średnicy 17 mm) minimalizuje ilość odpadów podczas układania pętli.
  • Otwór w kartonie pozwala na rozwijanie rury nawet w przypadku braku rozwijaka. Ułatwia także montaż zwoju na rozwijaku.

Sprawdź produkty marki Wavin w sklepie Onninen!

Idealna do pomp ciepła

Nowa rura w ofercie Wavin oprócz standardowej średnicy 16 mm dostępna jest również w średnicy 17 mm. Rury o średnicy 17 mm stanowią propozycję szczególnie polecaną dla układów zasilanych pompami ciepła. Dzięki większej średnicy układ grzewczy zbudowany z takiej rury ma większą pojemność wodną, która pomaga zapewnić dłuższą żywotność pompy ciepła. Większa wielkość zładu to większa pojemność cieplna układu, dzięki czemu pompa ciepła może rzadziej się uruchamiać. To wszystko przy zachowaniu standardowej wysokości zabudowy jastrychu.

Ogólne wytyczne dotyczące montażu i składowania

 1. Przestrzeganie wytycznych montażowych

  • Rurę ucinać zawsze pod kątem prostym względem osi rury.
  • Koniec rury skalibrować na obwodzie i sfazować kalibratorem Wavin.
  • Rurę wsunąć w złączkę przyłączeniową do rozdzielacza – aż do wyczucia oporu.

2. Temperatura montażu

Temperatura obróbki rur ogrzewania podłogowego Wavin nie powinna być niższa niż – 10oC. Optymalny zakres temperatur dla montażu elementów systemów Wavin wynosi od 5oC do 25oC. W tej temperaturze rura cechuje się najlepszymi właściwościami – elastycznością i zwiększoną odpornością na załamywanie.

3. Uszczelnianie

Ze względu na fakt, iż rura PERT-EVOH-PERT przeznaczona jest do instalacji ogrzewania podłogowego i niskotemperaturowej instalacji ogrzewania grzejnikowego, rozdzielaczowego – stosuje się tylko złączki przyłączeniowe do rozdzielacza/grzejnika z pierścieniem. Złączka taka ma uszczelnienie typu O-ring i nie wymaga żadnych dodatkowych środków uszczelniających – typu pasty, nici, kleje.

4. Złączki naprawcze i proste

Dla rury ø 16 w przypadku jej uszkodzenia w instalacji idealnym rozwiązaniem będzie złączka naprawcza, za pomocą której szybko i sprawnie można zastąpić uszkodzony fragment instalacji. W przypadku rury o średnicy ø 16 zastosować można teleskopową złączkę naprawczą Wavin Tigris M5. Natomiast dla rur o średnicy ø 17 dostępne są złączki proste, za pomocą których można dokonać naprawy uszkodzenia.

Mocowanie rur do izolacji

W ramach systemów Wavin najpopularniejszym sposobem mocowania rur do
podłoża są:

  • mocowanie do płyty izolacyjnej tacker za pomocą klipsów montażowych.
  • mocowanie rur w panelu systemowym wciskanym.

Klipsy montujemy w rozstawie co 70– 80 cm; na łukach gęściej – min. 5 klipsów. Do montażu klipsów idealny jest tacker Alfa Premium, którego największą zaletą jest płynność funkcjonowania – nie zacina się nawet przy bardzo szybkiej serii wciskania klipsów w izolację.

5. Składowanie

Rury PERT-EVOH-PERT powinny być składowane w oryginalnym kartonowym opakowaniu lub ewentualnie owinięte folią. Dzięki temu chronione są przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych. Dopuszcza się przechowywanie rur na rozwijaku, ale z zabezpieczeniem ich przed działaniem warunków atmosferycznych, głównie przed nasłonecznieniem.

6. Negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego

Rury PERT-EVOH-PERT należy chronić przed intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniem i promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Dotyczy to składowania zarówno rur, jak i gotowych fragmentów instalacji. Z tego względu powinno się unikać składowania na wolnym powietrzu. Gotowe instalacje bądź ich części należy chronić przed wpływem promieni UV za pomocą odpowiednich środków zabezpieczających.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!