Czasy, kiedy szczytem marzeń był zlewozmywak ze stali kwasoodpornej, odchodzą w zapomnienie. Trendy się zmieniły, a oferta rynkowa znacznie poszerzyła. Zapraszamy na krótki przegląd najmodniejszych rozwiązań i najpopularniejszych produktów!
Jaki zlew do kuchni wybrać
Wobec upowszechnienia się zmywarek do naczyń – niegdyś oglądanych z zazdrością w amerykańskich filmach, a potem długo uchodzących za luksus ze względu na wysokie ceny – funkcja zlewozmywaka zmieniła się przez lata. Dziś modele dwukomorowe są w odwrocie, bowiem przekładanie z komory do komory podczas zmywania to już zazwyczaj tylko wspomnienie. Zlew stał się miejscem, gdzie na szybko można opłukać pojedyncze naczynia i sztućce, ewentualnie stanowi „bufor” między użyciem kuchennych przyborów a ich wizytą w zmywarce. To tylko miejsce postojowe dla garnków, kubków i talerzy, w którym oczekują na swoją turę w „komnacie kąpielowej”. Nic w tym złego, po prostu tak zmieniła się kuchnia, a z nią funkcja poczciwego zlewu. Na pocieszenie powiedzmy, że na jego całkowity zmierzch się nie zanosi – nadal trudno wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków bez dostępu do komory i kranu. Tutaj na pewno zmywarka nie skradnie przedstawienia.
Razem z funkcją zmienia się forma. Modne i pożądane kilkanaście lat temu zlewozmywaki stalowe, które szturmem zdobyły rynek lat 90. i przełomu wieków, wypierając tradycyjne modele emaliowane, najlepsze czasy mają już za sobą. Dziś ustępują granitowym konglomeratom – estetycznym i praktycznym, a do tego przystępnym. Pod względem wyglądu oferują one znacznie większe możliwości niż „kwasówka” (w kształtach i kolorach można wybierać i przebierać), robią wrażenie produktu bardziej wyszukanego (może już nie luksusowego, ponieważ są coraz pospolitsze) i nie kosztują majątku. Warto jednak zachować czujność i rozsądek przy wyborze, nie stawiając wyłącznie na kryterium ceny – na rynku dostępne są także zlewozmywaki granitopodobne, o obniżonej zawartości prawdziwego granitu. Kosztują mniej, ale za cenę jakości.
Współczesny zlew nie zaczyna się jednak ani nie kończy na komorze, ociekaczu i wylewce baterii. Wybór akcesoriów przyprawia o zawrót głowy i sprawia, że możliwa liczba ostatecznych konfiguracji jest praktycznie nieskończona. Deski do krojenia, ociekacze, kosze, uchwyty i podstawki na środki myjące, wylewki przedłużane czy wkomponowane w misę dozowniki płynu do naczyń pozwalają uszyć zlew i jego otoczenie na miarę, dopasowując jego funkcjonalność i estetykę do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jedyne ograniczenie to budżet, ale nawet nie mając do dyspozycji worka pieniędzy można pozwolić sobie na aranżację dobraną idealnie do gustu.
Rozwiązaniem szybko zyskującym popularność są młynki w odpływach. Pozwalają one rozdrabniać resztki, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się odpadków w rurach kanalizacyjnych. W dobie segregacji śmieci i wzmożonej troski o środowisko naturalne młynki okazują się niezastąpione, eliminując konieczność korzystania z agresywnej chemii do czyszczenia zatkanych syfonów. Mniej zalegających odpadków to także zmniejszone ryzyko pojawienia się nieproszonych gości, takich jak karaczany, dlatego młynki to najnowszy krzyk zlewozmywakowej mody.
Sprawdź ofertę zlewozmywaków w hurtowni Onninen
Gdzie najlepiej zamontować zlew
Miejsce montażu zlewozmywaka determinuje przede wszystkim lokalizacja ujęcia wody. O ile budując dom można pozwolić sobie w tym względzie na więcej swobody i posterować projektem w taki sposób, żeby zlew znalazł się pod oknem (o ile oczywiście mamy takie życzenie), w blokach (szczególnie tych starszych) z reguły pole manewru jest znacznie mniejsze. Zakładając, że nie jesteśmy zdani na już istniejącą aranżację i narzucone warunki zabudowy, na co się zdecydować? Czy zlew pod oknem rzeczywiście ma sens?
Z jednej strony tak, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia korzystanie przy świetle dziennym, bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia, kiedy za oknem świeci słońce. Ponieważ jednak zmywarki stały się praktycznie podstawowym wyposażeniem kuchni i „na zmywaku” nie spędza się tyle czasu co niegdyś, usytuowanie względem okna nie ma aż takiego znaczenia jak jeszcze kilka lat temu. A poza tym, montaż zlewozmywaka tuż przy podatnej na zachlapanie szybie może po prostu okazać się niepraktyczny. W razie czego warto natomiast rozważyć wybór baterii, którą można w całości wyciągnąć i położyć na płasko, by umożliwić otwarcie okna. Słowem: grunt, żeby plusy nie przesłoniły nam minusów.
Ważniejsze niż bliskość okna wydaje się, by od zlewozmywaka nie było daleko do zmywarki do naczyń. Jeżeli zlew ma pełnić rolę tymczasowego „składu” (np. pomiędzy zakończeniem rodzinnego posiłku a rozpoczęciem cyklu mycia), sąsiedztwo względem „automatycznego pomywacza” jest więcej niż wskazane. Tym bardziej, jeżeli naczynia przed wstawieniem trzeba opłukać – zlew oddalony od zmywarki oznaczałby w takim przypadku zachlapanie podłogi kuchni i dodatkową pracę, której raczej wolimy sobie oszczędzać.
Jeżeli przestrzeń w kuchni nie jest problemem i możemy pozwolić sobie na aranżowanie jej według własnego zamysłu, a nie dopasowywanie się do zastanych warunków, warto rozważyć umiejscowienie zlewozmywaka nieco na uboczu. Skoro jest on „poczekalnią” brudnych naczyń, może lepiej, żeby nie był pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia. Tak tylko podpowiadamy…
Przegląd produktów w ofercie hurtowni Onninen
-
Zlewozmywak granitowy Onnline + bateria
Zlewozmywak granitowy Onnline 76x44 cm - 30 lat gwarancji, wyprodukowany w Polsce, odporny na plamy, odporny na zarysowania, odporny na wysoką temperaturę (aż do 280 stopni C), łatwy w konserwacji; bateria doskonale zgrana kolorystycznie ze zlewozmywakiem, nowoczesny design; -
Komora do podbudowy Fragranit Kubus Onyx
Komora do podbudowy fragranitowa Kubus Onyx; wymiary zewnętrzne: 540 × 440 mm; wycięcie według szablonu; komora: 500 × 400 × 200 mm; komory do podbudowy z fragranitu DuraKleen Plus z powłoką antybakteryjną Sanitized; minimalistyczny design z promieniem zaokrąglenia komór 25 mm; ukryty przelew; zestaw odpływowy z syfonem w komplecie; kolor: onyx; -
Zlewozmywak stalowy Pyramis Istros
Najwyższa jakość wykonania dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej 18/10 (AISI 304); zlewozmywak stalowy Pyramis Istros z komorą umieszczoną po lewej stronie, wykończenie gładkie; wyprodukowany w Grecji; uszczelka poliuretanowa, umieszczona dzięki zautomatyzowanemu systemowi produkcji, znacząco ułatwia i przyspiesza proces instalacji produktu, z którym poradzi sobie nawet mniej doświadczony majsterkowicz; mata bitumiczna umieszczona na spodzie zlewozmywaka gwarantuje maksymalne wyciszenie wody uderzającej o komorę; 100-letnia gwarancja producenta potwierdza najwyższą jakość produktu.