Obecnie ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania, gdyż nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji i cechuje się zerową emisją CO². Kocioł elektryczny jest urządzeniem, które działa w praktycznie każdej instalacji grzewczej. Jeśli nasz wybór padnie jednak na pompę ciepła, należy dobrać pozostałe elementy instalacji grzewczej, tak, by działały poprawnie w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła. Jakie urządzenia powinna zawierać taka instalacja i czy powinien się wśród nich znaleźć zbiornik buforowy? Eksperci KOSPEL odpowiadają.
Należy pamiętać, że pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, dlatego urządzenia z nią współpracujące powinny mieć możliwość efektywnego oddania ciepła do instalacji. Wymiennik ogrzewający wodę użytkową powinien posiadać dużą powierzchnię grzewczą wężownicy. Stosuje się przelicznik zakładający 0,25m² wężownicy na każdy kilowat mocy pompy. Obecnie w ofercie firmy KOSPEL znajdują się wymienniki polecane do współpracy z pompą ciepła, w tym SWPC, wymiennik o największej powierzchni grzewczej wężownicy wynoszącej 4,22 m².
Jakie warunki powinna spełniać kompletna instalacja z pompą ciepła jako głównym źródłem ogrzewania?
Pompa ciepła to urządzenie, którego sposób działania jest w dużej mierze uzależniony od temperatury powietrza zewnętrznego, w momencie, kiedy temperatura powietrza jest skrajnie niska, urządzenie załącza dogrzewanie elektryczne. Oczywiście jest to sytuacja, która w naszym klimacie występuje obecnie zaledwie kilka dni w roku, w przypadku wyjątkowo mroźnych zim. Jeśli jednak temperatura powietrza zewnętrznego jest za wysoka, pompa może wielokrotnie załączać i wyłączać sprężarkę, a co za tym idzie, generować większy pobór energii elektrycznej. Jest to również zjawisko zaburzające płynność pracy pompy, dlatego powinno się je zniwelować. Jak? Eksperci KOSPEL podpowiadają.
Zbiornik buforowy jako strażnik bezpieczeństwa w instalacji grzewczej wykorzystującej pompę ciepła.
Zbiornik buforowy służy do magazynowania wody grzewczej. W instalacjach wykorzystujących kocioł elektryczny bufor wspomaga ekonomiczne użytkowanie kotła, jednak przy współpracy z pompą ciepła ma inne zadanie. Dzięki wprowadzaniu ciepłej wody do zbiornika buforowego i przekazywania go do instalacji grzewczej bezpośrednio z bufora ogranicza on cykle załączeń sprężarki, wtedy pompa ciepła działa płynniej. Zapewnia to jej bezpieczeństwo i wielokrotnie zwiększa jej żywotność. Należy również pamiętać, że pompa ciepła powietrze-woda posiada funkcję defrost, która polega na odmrażaniu urządzenia w temperaturach ujemnych. Jest to funkcja, którą również wspomaga zbiornik buforowy, dzięki czemu odmrażanie pompy ciepła działa sprawniej i bez dodatkowego poboru energii elektrycznej. Bufor zapewniając prawidłowy przepływ i temperaturę zasilania w układzie grzewczym, wpływa pozytywnie na jego kondycję, dzięki czemu wydłuża żywotność jej pracy.