Znaki BHP – jakie są rodzaje i kiedy należy je stosować?

Dodano: czwartek, 20.02.2025


W praktycznie wszystkich zakładach pracy i na placach budowy można spotkać znaki BHP. Do ich stosowania w określonych miejscach zobowiązują przepisy prawa. Znaki bezpieczeństwa informują pracowników oraz inne osoby przebywające w danej przestrzeni o zagrożeniach, ryzykach dla zdrowia i obowiązujących zasadach postępowania. W tym artykule opisujemy podstawowe rodzaje znaków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wyjaśniamy, gdzie i dlaczego należy je stosować.

Znaki BHP

Sprawdź ofertę tablic ostrzegawczych w hurtowni Onninen

Jakie znaki BHP na budowie definiują przepisy i normy?

Znaki BHP nie są rozmieszczane przypadkowo ani nie mogą mieć dowolnego wyglądu. Muszą być dostosowane do przepisów krajowych oraz norm europejskich. Dzięki temu przekaz jest zrozumiały i jednoznaczny dla każdego. Zasady stosowania znaków BHP w Polsce regulują takie akty prawne, jak:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z § 6 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa. Wymagania w tym zakresie znajdują się w załączniku nr 1 (Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa) oraz w Polskich Normach.
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – przepisy regulują obowiązki oznakowania miejsc niebezpiecznych oraz związane z przygotowaniem pracownika do pracy na określonym stanowisku.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowe.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów.
  • Dyrektywa Rady 92/58/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących znaków bezpieczeństwa i/lub zdrowia w miejscu pracy (dyrektywa została wdrożona do prawa polskiego).

W przypadku placu budowy, kluczową rolę odgrywają przepisy:

  • Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Prawo zobowiązuje kierownika budowy do właściwego jej oznakowania poprzez zastosowanie odpowiednich znaków i tablic. Działania te mają na celu podniesienie bezpieczeństwa pracowników i innych osób, które są obecne lub mogą pojawić się na terenie budowy. Traktując znaki BHP poważnie, praca na budowie staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale także bardziej komfortowa i wydajna.

Podstawowe rodzaje znaków BHP

Ze względu na charakter przekazu, znaki BHP można podzielić na 4 główne rodzaje:

  • znaki ostrzegawcze – ostrzegają one przed potencjalnym niebezpieczeństwem, wskazując na ryzyka i zagrożenia w określonym miejscu (np. nadmierny hałas);
  • znaki zakazu – posiadają one charakterystyczną, biało-czerwono-czarną kolorystykę, informują o zachowaniach zabronionych w danym miejscu (np. zakaz palenia);
  • znaki nakazu – z niebieskim tłem i białym piktogramem, nakazują wykonanie konkretnych czynności w danych okolicznościach (np. nakaz stosowania kasku ochronnego);
  • znaki informacyjne – informują o ważnych miejscach i istotnym wyposażeniu z punktu widzenia bezpieczeństwa, można je rozpoznać po białym piktogramie i zielonym tle (np. znak informujący o wyjściu ewakuacyjnym).

Prawidłowe umieszczenie znaków na placu budowy

Znaki BHP ostrzegawcze, zakazu i nakazu powinny znajdować się bezpośrednio przy miejscach zwiększonego ryzyka/zagrożenia, w najbliższym otoczeniu albo przy wejściu na plac budowy, gdy zagrożenie ma charakter ogólny. Oznakowanie BHP musi być czytelne i dobrze widoczne.

W hurtowni budowlanej Onninen znajdziesz wszystkie powszechnie stosowane na placach budowy znaki BHP, tablice informacyjne oraz tablice ostrzegawcze. Współpracujemy z wiodącymi w polskiej branży BHP markami, jak Mój Dom i Trytyt. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Sprawdź ofertę tablic ostrzegawczych w hurtowni Onninen