Zyskanie efektywności energetycznej jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na oszczędności, ale też pozwala przyspieszyć prace, gdyż dany inwestor nie musi dysponować tak dużymi finansami. Na pewno postęp technologiczny sprawia, że można zastosować różnego rodzaju produkty, które powalają na uzyskanie oszczędności energii. Dziś skupimy się na tym, jak akumulator hydrauliczny wpływa na pracę instalacji przemysłowych w czasie rzeczywistym.
Sprawdź akumulatory w hurtowni Onninen
Na jakiej zasadzie działają hydrauliczne akumulatory?
Zastosowanie systemu hydraulicznego przyspiesza pracę, ale też pozwala na ocenę stanu technicznego. Przy eksploatacji maszyn wydajność ma kluczowe znaczenie, dlatego trzeba stosować odpowiednie systemy, ale też proces modernizacji jest istotny. Ciągłe doskonalenie warunków pracy, ale też urządzeń sterowania ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy i spełnia potrzeby klienta, który ceni walory ekonomiczne.
Wybierając akumulatory, można stosować hydrauliczne, które działają na zasadzie sprężonego gazu. Akumulatory hydrauliczne gromadzą energię w postaci energii sprężystości ciała stałego bądź energii potencjalnego ciężaru. Wyróżniamy hydroakumulatory sprężynowe, ciężarowe i gazowe. Akumulatory hydrauliczne są szczelnymi zbiornikami, w których znajduje się ciecz pod wysokim ciśnieniem. Istotne znaczenie ma fakt, że jest ona oddzielona od gazu przegrodą. Może być nią tłok, pęcherz bądź nawet membrana.
Warto wiedzieć, że wykorzystanie hydroakumulatora zmniejsza koszty użytkowania, ale też obsługi maszyn. W efekcie poprawia się ich działanie. Ponadto zmniejszają się pulsacje i hałas, co ma także wpływ na poprawę warunków pracy. Oczywiście nie można zapominać, że dzięki takiej wydajności zmniejsza się także zużycie surowców oraz przedłuża się działanie urządzeń. Zwróćcie uwagę, że np. akumulator hydrauliczny napełniony gazem do ciśnienia poprawia szybko efektywność pracy.
Dzieje się to gdy olej hydrauliczny wpływa do akumulatora pod ciśnieniem. Dochodzi do tego, że przegroda przesuwa się, ściskając gaz. Cały proces sterowania umożliwia również system monitorowania. Gaz w tym momencie działa jak sprężyna, która staje się coraz bardziej napięta, a to oznacza, że także magazynuje energię.
W jakich gałęziach przemysłu i w jakich projektach sprawdzą się hydroakumulatory?
Odpowiednie zasilanie to między innymi podzespoły, które obejmują stabilizatory napięcia. Mogą być one automatyczne. Zasilanie akumulatorów także przyspiesza pracę. Oczywiście dotyczy to różnych instalacji. System sterowania jest także ważny dla zapewnienia efektywnego przepływu ciśnienia. Trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie wykorzystuje się akumulatory hydrauliczne.
Otóż mają one szczególne zastosowanie w instalacjach, gdzie występuje zapotrzebowanie na energię hydrauliczną bądź gdzie powstają szczyty jej poboru. Zasadniczo nie stosuje się akumulatorów jako stałego źródła zasilania, natomiast można zgromadzić określony zapas energii w miejscach układów hydraulicznych, a następnie, w razie potrzeby, spożytkować go. Akumulator ma więc za zadanie magazynować energię, tłumić uderzenia, a do tego zmniejszyć ciśnieniowe falowanie w obwodach hydraulicznych.
Biorąc pod uwagę, że hydroakumulatory zapobiegają kawitacji wykorzystuje się je również w zawieszeniach. Można także stosować je w instalacjach niwelujących hałas, drgania czy pulsacje. Sterowanie maszyną za pomocą rozdzielaczy hydraulicznych pozwala zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty eksploatacji. Zatem ma on wiele różnych zastosowań. Np. wysokociśnieniowe hydroakumulatory muszą posiadać odpowiednią wydajność i stosuje się je w miejscach, gdzie występuje np. maksymalne natężenie przepływu 1000 l/min. Podczas stosowania akumulatorów zyskuje się też wyższy poziom bezpieczeństwa.
Dobór odpowiedniego hydroakumulatora ze względu parametry
Badania nad projektowaniem urządzeń jasno pokazują, że w zależności od wykorzystania urządzenia akumulator hydrauliczny zwiększa wydajność pracy, obniża koszty i przedłuża działanie maszyn. Zatem w porównaniu z brakiem jego stosowania korzyści są naprawdę duże. Hydroakumulatory należy dobrać pod kątem warunków pracy oraz parametrów.
Zastosowanie ma zasada, że pojemność hydroakumulatora rośnie proporcjonalnie do pojemności cylindrów, co oznacza, że im większe obciążenie cylindrów, tym większe ciśnienie występuje w hydroakumulatorze. Zastosowany mechanizm pozwala w bezpieczny i prosty sposób zmniejszyć ciśnienie. Stosuje się tutaj również związek pomiędzy ciśnieniem a objętością gazu, który wyraża równanie: P1V1n= P2V2n, gdzie p1 to początkowe ciśnienie, natomiast p2 to ciśnienie końcowe, natomiast V1 i V2 odpowiadają objętości gazu.
Jeżeli więc występuje większa ilość potencjalnych odbiorników energii, tym oczywiście pojemność akumulatora powinna być większa. Przy wyborze hydroakumulatora należy jeszcze pamiętać, że może występować napięcie znamionowe, np. 6V bądź 12 V. Wybierając akumulator nie zapomnijcie o dobraniu odpowiedniego ciśnienia roboczego.