Jak prasować kable? Praska do tulejek

Dodano: wtorek, 29.08.2023


Prasowanie kabli to proces łączenia końców kabli lub przewodów z odpowiednimi złączami lub konektorami za pomocą specjalnego narzędzia nazywanego praską do kabli. Czym jest praska do tulejek, jak działa i jakie warianty wybrać? Dowiesz się z tego artykułu!

Elektryk obcina kable praską do tulejek

Sprawdź praski do tulejek w hurtowni Onninen

Czym jest praska do tulejek?

Prasa do tulejek to precyzyjne urządzenie pozwalające wykonać precyzyjne połączenia kabli. Urządzenie nazywane też zaciskarką do tulejek jest jednym z podstawowych narzędzi każdego elektryka. W praktyce wyróżnia się różne warianty urządzeń - ręcznie, hydrauliczne oraz elektryczne, przy czym praski ręczne, wykorzystujące wyłącznie siłę mięśni, wykorzystywane są raczej do kabli o mniejszym przekroju.

Praska do tulejek Haupa 0,5-16 mmKorzystanie z praski pozwala wykonać bardzo solidne i trwałe połączenia, a kable po zaprasowaniu są odporne na próby wyrwania oraz przypadkowe uszkodzenia. Wiele z urządzeń wyposażonych jest dodatkowo w możliwość regulacji siły docisku co sprawia, że można dostosować sposób pracy urządzenia do wariantu (grubości, ilości przewodów) kabla. Technika prasowania kabli jest zdecydowanie korzystniejsza niż klasyczne lutowanie - pozwala ograniczyć wydatki oraz przyspieszyć pracę. Dużą zaletą jest też eliminacja problemu, jakim było uwalnianie punktów styku w lutowanych fragmentach, co z czasem pogarszało jakość przesyłu. W zależności od sposobu wykorzystania w hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są różne warianty urządzeń - do styków płaskich, światłowodów, końcówek izolowanych, złączy koncentrycznych i wielu innych.

Więcej o zaciskarkach do tulejek przeczytasz w tym artykule: Niezawodność i wytrzymałość: zaciskarka do tulejek

Jak działa praska do tulejek?

Praska do tulejek nie jest urządzeniem skomplikowanym w budowie i działaniu, ale pozwala na doskonałe zabezpieczenie instalacji elektrycznej, aby była szczelna i nie stwarzała zagrożenia. Pod względem funkcjonalnym działanie praski do tulejek przypomina lutowanie, jest jednak rozwiązaniem efektywniejszym, pozwalającym zredukować potencjalne problemy wynikające z lutowania, a dodatkowo zdecydowanie pozwala ograniczyć czas wykonania połączenia i obniżyć koszty. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne kombinerki, jednak ich przeznaczenie jest całkowicie inne. Urządzenie pozwala na połączenie przewodów pozbawionych izolacji, zarówno jedno- jak i wielożyłowych z wybraną końcówką.

Więcej o lutownicach pistoletowych i lutowaniu przeczytasz w tym artykule: Jak wybrać odpowiednią lutownicę?

Praska do tulejek Haupa 6-16mm  ręcznaSzczegółowy sposób używania zależy przede wszystkim od tego, jakim wariantem się posługujesz. Duże znaczenie ma też rodzaj wykorzystywanych końcówek. Pierwszym krokiem jest usunięcie z przewodu izolacji. Skorzystać można ze specjalnych urządzeń, zwanych ściągaczami izolacji, chociaż z pomocą może przyjść również zwykły nożyk do tapet lub zwykły nóż. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji trzeba zachować szczególną ostrożność. Izolację z przewodu należy zdjąć na takiej długości, na jakiej umieszczona zostanie tulejka. Końcówkę przewodu należy umieścić w zaciskarce, a następnie zacisnąć rękojeść urządzenia. Po wykonaniu zadania konieczne jest sprawdzenie solidności przymocowania tulejki, aby całość była bezpieczna i nie stanowiła potencjalnego zagrożenia. W przypadku zaciskarek automatycznych praca jest dużo prostsza, ponieważ otwór automatycznie dopasowuje się do długości umieszczonej w nim końcówki.

Praski do tulejek w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen dostępnych jest wiele modeli zaciskarek do kabli, które sprawdzą się w pracy każdego profesjonalisty. Dostępne są różne warianty urządzeń, wykorzystywanych w zależności od potrzeb. Jednym z produktów jest praska do tulejek Haupa 0,5-16 mm, przygotowana przez firmę HAUPA. Urządzenie wyróżnia się wyjątkową solidnością i wytrzymałością. Kwadratowy zacisk sprawia, że praskę można bardzo stabilnie utrzymać w ręce, co wpływa na precyzję wykonania połączenia. Model ten przeznaczony jest do wykonywania połączeń tulejkowych, których przekrój zawiera się w przedziale 0,5-16 mm.

Praska do tulejek Haupa 10-35mm ręcznaAlternatywnym rozwiązaniem jest praska do tulejek Haupa 10-35mm ręczna z zaciskiem trapezowym. Pozwala wykonywać zaciski tulejkowe izolowane i nieizolowane. Zakres działania urządzenia wynosi od 10 do 35 mm. Dużą zaletą jest tu trwałość i solidne wykonanie ze stali narzędziowej, z wygodną, wykonaną z PVC rączką. Praska umożliwia również ściąganie z kabli izolacji.

Dużą popularnością cieszą się również praski do tulejek Haupa 6-16mm ręczne o zacisku trapezowym. Solidna konstrukcja i doskonałej jakości materiały, z których została wykonana są gwarancją solidności i wytrzymałości. Urządzenie dostosowane do pracy z kablami o przekroju 6-16 mm. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się nawet w trudno dostępnych miejscach. Model ten nie jest wyposażony w mechanizm automatycznego powrotu, co w wielu sytuacjach jest dużym ułatwieniem, pozwala bowiem precyzyjnie kontrolować stopień nacisku, sprawiając, że każde wykonanie będzie precyzyjne i wytrzymałe.

Sprawdź praski do tulejek w hurtowni Onninen

Praska do tulejek