Jak wybrać odpowiedni klucz?

Dodano: środa, 30.08.2023


Dobrze wyposażony warsztat jest pełen kluczy różnego rodzaju, dzięki którym żadna praca nie jest straszna. Chcąc mieć zawsze to, co najważniejsze pod ręką, musimy doskonale wiedzieć, jakie są ich rodzaje, do czego służą i wiedzieć, jaki typ użyć do konkretnych zadań instalacyjnych. Temu właśnie przyjrzymy się w poniższym artykule.

Zestaw kluczy w pudełku na liściach

Sprawdź klucze instalacyjne w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje kluczy?

Mimo że większość kluczy jest dobrze znanych i rozpoznawalnych, to jak przychodzi do ich podziału, nazwania i wyboru występuje pewien problem. To dlatego, że jest ich tak dużo, więc łatwo się w tej różnorodności pogubić. Żeby uporządkować wiedzę, przygotowaliśmy to pomocne zestawienie i odpowiadamy jakie są rodzaje kluczy?

Klucze płaskie

Klucze płaskie Haupa dwustronne 8 elementówZacznijmy od tego, co najłatwiejsze. Klucze płaskie, jakie są, każdy widzi - to najpopularniejszy rodzaj kluczy, używanych w ogromnej liczbie zadań. Są tak skonstruowane, żeby w jak najbardziej precyzyjny sposób dopasować się do śrub, które mają zostać odkręcone lub przykręcone. Oczywiście, odpowiednio są one wtedy, gdy śruba jest łatwo dostępna. W innym przypadku trzeba sięgnąć po inny rodzaj klucza.

Klucz nasadowy (grzechotka)

Znacznie lepiej radzi sobie z tym zadaniem klucz grzechotka, określany też jako klucz nasadowy. Jak sama nazwa wskazuje - stosuje się tu specjalne nasadki o kształcie sześciokątnego otworu, co pozwala na efektywne odkręcenie czy dokręcenie śrub, również w trudniej dostępnych miejscach. Przebiega to zdecydowanie szybciej niż w przypadku zwykłego płaskiego klucza. 

Klucz imbusowy 

Zestaw kluczy Imbusowych PROF HEX - 9 kluczyW tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć klucza imbusowego, który jest nieocenioną pomocą w niezliczonej ilości zadań, na przykład podczas składania mebli, naprawy roweru i wielu innych. 

Klucz rurowy

Klucz do rur stosowany jest praktycznie we wszystkich pracach w hydraulice. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale i dość dużą wagą. 

Klucz szwedzki

Klucz szwedzki jest również niezbędny w hydraulice. Nazywany też kluczem nastawnym do rur ma charakterystyczną rękojeść o konstrukcji szczypiec. Nieprzypadkowo jego wynalazca - Johan Petter Johansson nadał mu przydomek “żelazna ręka”. 

Klucz francuski

Bez popularnego “francuza” ciężko myśleć o porządnej pracy. Klucz francuski można dostosować do rodzaju wykonywanej pracy, co zapewnia jego specjalnie regulowana rękojeść. Również jest nieoceniony dla każdego hydraulika, w sytuacji, gdy trzeba zakręcić lub odkręcić śruby, lub nakrętki o dużych średnicach (także w kształcie walca).

Klucz hakowy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też klucz hakowy, którego szczególną cechą są szczęki w kształcie haka, zapewniając mocny chwyt, świetnie radząc sobie z nakrętkami i śrubami o zniszczonych krawędziach. 

Klucz udarowy

Klucz udarowy zapewnia on prawdziwą wygodę podczas pracy, bo podstawą działania jest udar, dzięki czemu możemy szybko i bez wysiłku dokręcać oraz odkręcać śruby.

Jak wybrać odpowiedni klucz do prac instalacyjnych?

Poznaliśmy już różne rodzaje kluczy, dowiadując się najważniejszych rzeczy o ich charakterystyce. Dzięki temu łatwiej dopasować je wedle potrzeb. Wybierając klucz do odpowiednich prac instalacyjnych, musi ocenić jego przydatność. Można powiedzieć, że do wielu zadań wystarczą uniwersalne klucze płaskie o różnych rozmiarach. Są jednak sytuacje, gdy nie będą one odpowiednie, zwłaszcza jak śruba jest osadzona w trudno dostępnym miejscu. W tej sytuacji musimy mieć do dyspozycji klucze nasadowe (klucze grzechotki), a może i bardziej specjalistyczny typ kluczy, opisywane powyżej, hakowe.

Klucz hakowy Rothenberger ALUDUR 18 cali 2 1/2"Obowiązkowo w każdym warsztacie musi być też dostęp do klucza imbusowego. A najlepiej cały zestaw kluczy tego rodzaju o różnych rozmiarach. Nie zajmują dużo miejsca, są poręczne. Jeśli zaś zechcemy zapewnić sobie duży komfort podczas wykonywania różnego rodzaju zadań podczas przykręcania i wykręcania śrub, postawmy zdecydowanie na klucz udarowy. Osobną kategorią kluczy są zaś te, który używa się do prac hydraulicznych. I tu warto mieć w zanadrzu różne typy kluczy, jak rurowy, szwedzki oraz francuski. 

Więcej o imbusach przeczytasz tutaj: Niezastąpione narzędzie w pracy: Imbus

Przegląd kluczy w hurtowni Onninen

Klucz Do Rur Ironside S 1 1/2" 170130Dobrze, aby klucze były wysokiej jakości, a więc wykonane z porządnych, trwałych materiałów, poręczne, komfortowe w użytkowaniu. Biorąc to pod uwagę, polecamy zwłaszcza takie modele jak klucz do rur Ironside S 1 1/2" 170130. To doskonale zaprojektowane z troską o każdy szczegół szczypce do rur do użytku profesjonalnego. Cienkie szczęki pod kątem 45 stopni zapewniają trzy punkty początkowe wokół rury, ułatwiając dostęp do ciasnych przestrzeni roboczych.

Dobrze mieć pod ręką również klucz hakowy Rothenberger ALUDUR 18 cali 2 1/2", którego korpus odlany jest z bardzo lekkiego aluminium o wysokiej wytrzymałości. Uzębienie szczęki i haka, hartowane indukcyjnie, kute i szlifowane.

Klucz udarowy DwWalt 1/2 1355Nm 2X5Ah 18V XR Polecamy szczególnie klucze ułatwiające wykonywanie różnych zadań. Prym wiodą tu klucze udarowe akumulatorowe. Wśród nich wyróżniają się zwłaszcza klucze udarowe DeWalt, solidnej i cenionej DeWalt, którą używają fachowcy na całym świecie. Weźmy za przykład model klucz udarowy DeWalt 1/2 1355Nm 2X5Ah o wyjątkowych parametrach: moment dokręcania 1355Nm, moment zrywający 1898Nm, 4 tryby pracy, mocowanie z pierścieniem zabezpieczającym, 2 akumulatory 5Ah, ładowarka, TSTAK.

Jesteśmy pewni, że po tym przeglądzie łatwiej będzie się zorientować, jakie klucze są dostępne i jakie wybrać do konkretnych zadań!

Sprawdź klucze instalacyjne w hurtowni Onninen

Klucz francuski
Klucz szwedzki
Klucz hakowy
Klucz grzechotka
Klucz udarowy
Klucz udarowy Parkside
Klucz udarowy Milwaukee
Klucz udarowy DeWalt
Klucz udarowy Makita
Klucz udarowy Yato
Klucz udarowy akumulatorowy