Jaką zaciskarkę wybrać do rur miedzianych?

Dodano: środa, 17.05.2023


Trwałość i sprawność instalacji wodnej z punktu widzenia funkcjonalności budynku należy do kluczowych kwestii. Jakość całego układu uzależniona jest od wielu czynników – wykonawstwa, użytych materiałów oraz zastosowanych podczas prac montażowych narzędzi. Jeśli chodzi o te ostatnie, jednym z najważniejszych jest zaciskarka do rur. Narzędzia tego typu dostępne są w wielu wariantach. W nowym wpisie skupiamy się na modelach do rur miedzianych – wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedni model i na jaki wydatek należy się przygotować planując zakup jednego z nich.

Rury miedziane

Zaciskarka do rur miedzianych. Jakie rozwiązanie wybrać?

Wybór odpowiedniej zaciskarki do rur ma ogromny wpływ na sprawność prac i, co za tym idzie, jakość wykonanej za jej pomocą instalacji. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku rur miedzianych. Ze względu na sztywność tego materiału, nie jest możliwe jego wygięcie w celu np. dopasowania kształtu rury do narożnika – konieczne jest więc częstsze cięcie. Samo zaciskanie miedzi jest też trudniejsze niż w przypadku rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Więcej informacji na temat specyfiki i zalet rur miedzianych można znaleźć w artykule

Instalatorzy pracujący na rurach miedzianych powinni więc szczególną uwagę zwrócić na parametry i jakość zaciskarki. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego modelu warto kierować się przede wszystkim następującymi parametrami i atrybutami:

  • przeznaczenie – wybieramy zaciskarki, których producent rekomenduje ich zastosowanie do obróbki rur miedzianych;

  • obsługiwane średnice – powinny one pokrywać się ze średnicami rur, na których pracujemy;

  • kompatybilność z typem złączek, z których korzystamy w pracy;

  • siła zaciska – im wyższa, tym większa jest wydajność danego urządzenia;

  • pojemność akumulatora – zaciskarki z pojemniejszymi akumulatorami umożliwiają wygodniejszą pracę – wymagają rzadszego ładowania;

  • jakość wykonania – wytrzymałe materiały i obudowa odporna na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne;

  • bezpieczeństwo – dobre zaciskarki są wyposażone w rozwiązania redukujące ryzyko wypadku przy pracy.

Powyższa lista dotyczy zaciskarek elektrycznych. Poza nimi na rynku znajdziemy również zaciskarki obsługiwane ręcznie. Ze względu na niższe ceny, mniejszą wagę i prostą konstrukcję, są one cenione przede wszystkim w zastosowaniach nieprofesjonalnych. Miejsce dla nich znajdzie się również w wyposażeniu fachowych instalatorów – np. jako zapasowe narzędzie na wypadek awarii głównej, akumulatorowej zaciskarki.

Sprawdź zaciskarki akumulatorowe w hurtowni Onninen

Ile kosztuje zaciskarka do rur miedzianych?

Zaciskarka Romax 4000Zaciskarki do rur to zróżnicowana grupa narzędzi. Poszczególne modele różnią się pod względem m.in. siły zacisku, pojemności akumulatora i jakości wykonania. W naturalny sposób wpływa to na ceny poszczególnych urządzeń. Najtańsze, ręczne zaciskarki można kupić już za ok. 1 tys. złotych. Ceny profesjonalnych narzędzi zaczynają się od 3 tys. złotych. Za modele o największej mocy i funkcjonalności należy zaś zapłacić od 8 do 10 tys. złotych.

Zaciskarki do rur miedzianych w ofercie Onninen

Zaciskarka KlaukeJakość i parametry zaciskarki do rur mają ogromne znaczenie. Wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo pracy instalatora, a także trwałość i precyzję wykonania całej instalacji. W Onninen zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo wyłącznie starannie wyselekcjonowane produkty renomowanych producentów. Do profesjonalnych zastosowań rekomendujemy przede wszystkim modele:

  • zaciskarka akumulatorowa KLAUKE MINI – dzięki kompaktowej budowie i niskiej wadze, KLAUKE MINI zapewnia wysoki komfort pracy. Siła zacisku 15 KN jest gwarancją dużej wydajności, a zakres średnic od 16 do 32 milimetrów czyni z tego modelu urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu;

  • Zaciskarka Purmozaciskarka akumulatorowa PURMO MINI to narzędzie przeznaczone do zaciskania rur o średnicach od 16 do 32 milimetrów litowo-jonowy akumulator o pojemności 1,3 Ah pozwala na wykonanie ok. 150 cykli. 

  • zaciskarka akumulatorowa ROTHERBERGER ROMAX 4000 – urządzenie dostarczane jest bez szczęk – użytkownik może doposażyć je według bieżących potrzeb. Pracuje z siłą od 32 do 34 kN, a akumulator 18V 4 Ah zapewnia zapewnia długą i bezproblemową pracę.

Jeśli szukacie profesjonalnej zaciskarki do rur miedzianych, zachęcamy do zakupów w hurtowni hydraulicznej Onninen. Nasza obsługa klienta zapewni pełne wsparcie na każdym etapie zakupu - w tym fachowe doradztwo z zakresu doboru odpowiedniego modelu oraz przeznaczonego do niego osprzętu.

Sprawdź zaciskarki akumulatorowe w hurtowni Onninen

Zaciskarka do rur miedzianych
Rura miedziana 28
Rura miedziana 22
Środek poślizgowy do rur