Jaki odpływ podłogowy zastosować dla kabin bez brodzika? Nowoczesne systemy wpustów punktowych

Dodano: czwartek, 12.08.2021


Kabiny prysznicowe typu walk-in to bardzo modne rozwiązanie, które inwestorzy cenią zarówno za funkcjonalność, jak i za walory estetyczne. Często montowane są w obiektach użyteczności publicznej, takich jak hotele, szpitale czy instytucje sportowe. Kabiny bez brodzików cechują się bowiem wszechstronnym charakterem, dzięki czemu mogą z nich wygodnie korzystać także osoby starsze i niepełnosprawne. W projektach tego typu warto zdać się na nowoczesne odpływy punktowe. Podpowiadamy, jaki wpust podłogowy wybrać!

Jaki odpływ podłogowy wybrać

Zalety i wady kabin bez brodzika

Jeśli zajmujesz się projektami łazienek lub ich realizacją, na pewno dostrzegasz rosnącą popularność kabin prysznicowych bez brodzika. Stawiają na nie zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. Motywują ich jednak nieco inne przesłanki. Argumentów przemawiających za wyborem takiego rozwiązania wcale bowiem nie brakuje. Aby lepiej zrozumieć uznanie, jakim cieszą się kabiny typu walk-in, przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom oraz wadom.

Do zalet kabin bez brodzika zaliczyć należy między innymi:

 • Oszczędność miejsca - szklana ścianka i zamontowany w podłodze odpływ zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż cała kabina natryskowa z brodzikiem. Łazienka wydaje się zatem większa i jest wygodniejsza w użytkowaniu.
 • Elastyczność aranżacyjna - brodzik wymaga specjalnej przestrzeni w łazience, podczas gdy kabinę typu walk-in można zaaranżować w dowolnym miejscu. Co więcej, projektu nie ograniczają wymiary dostępnych elementów, ponieważ taką strefę natryskową da się precyzyjnie dostosować do indywidualnych potrzeb.
 • Estetyka - jest to walor doceniany przede wszystkim przez prywatnych inwestorów. Kabiny typu walk-in świetnie sprawdzają się między innymi w minimalistycznych projektach łazienek. Wyglądają schludnie i nie "zagracają" przestrzeni.
 • Bezpieczeństwo - strefy natryskowe typu walk-in to obowiązkowy element tak zwanych łazienek bez barier, a więc pomieszczeń przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Korzystanie z takich kabin jest bardzo wygodne, a tym samym bezpieczne dla użytkowników o ograniczonej sprawności ruchowej. Strefy można aranżować w taki sposób, aby dało się do nich wjeżdżać także na wózku inwalidzkim.
 • Wygoda - właściciele łazienek z kabinami typu walk-in chwalą sobie łatwość utrzymania ich w czystości. Proste ścianki montowane przy podłodze oznaczają bowiem brak problematycznych załamań, drzwiczek czy szyn, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia, bakterie oraz grzyby.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Prysznicowe strefy walk-in nie są jednak pozbawione wad, wśród których można wymienić:

 • Wysoką cenę - niektórym inwestorom wydaje się, że brak konieczności zakupu brodzika powinien przełożyć się na niższą cenę instalacji natrysku. Koszty są jednak większe, ponieważ montaż kabin typu walk-in wymaga dość pracochłonnego montażu obejmującego między innymi przygotowanie podłoża.
 • Ograniczenia instalacyjne - konieczność wyprofilowania podłogi i uzyskania 2%-owego spadku sprawia, że nie każde mieszkanie nadaje się na montaż strefy typu walk-in. Przykład stanowią stare bloki, których stropy są zbyt cienkie, aby zmieścić w nich niezbędne elementy przyłączeniowe.
 • Problematyczną eksploatację - polegającą na tym, że podczas kąpieli woda często wydostaje się poza strefę natryskową. Jeśli kabina nie zostanie odpowiednio zaprojektowana, po każdym prysznicu może być konieczne osuszanie podłogi w łazience.

Rodzaje odpływów podłogowych

odpływ punktowy

Jeden z kluczowych elementów kabin typu walk-in stanowią odpływy podłogowe. Wybór konkretnego ich rodzaju będzie miał wpływ zarówno na wydajność całego systemu, jak i na wygląd łazienki. Na jakie warianty mogą zdecydować się inwestorzy?

 • Liniowy odpływ podłogowy - często wykorzystywana konstrukcja składająca się z rynny w posadzce, syfonu oraz rusztu. Widoczny jest tylko ten ostatni element. Zaletą takich odpływów jest konieczność uzyskania spadku wyłącznie z jednej strony. Ich długość dostosowuje się do wymiarów strefy prysznicowej.
 • Punktowy odpływ podłogowy - jest montowany pośrodku strefy walk-in, w związku z czym wymaga zaprojektowania spadku z czterech stron. Jedynym jego widocznym elementem jest metalowa kratka, która zapobiega przedostawaniu się do wnętrza insektów i przykrych zapachów.
 • Narożny odpływ podłogowy - rodzaj odpływu w kształcie trójkąta, który umieszcza się w narożniku strefy prysznicowej.
 • Odpływ ścienny - w tym przypadku elementy montażowe zostają ukryte w ścianie. Syfon znajduje się z boku, a prowadzi do niego jednostronny bądź dwustronny spadek.

Warto zauważyć, że najpopularniejsze odpływy - liniowe oraz punktowe - mogą zostać ukryte pod płytką ceramiczną. Woda dostaje się wówczas do kanalizacji dzięki specjalnym otworom lub krawędziom umożliwiającym jej przepływanie. Takie rozwiązanie warto polecać szczególnie zleceniodawcom, którym zależy na bardzo eleganckim wykończeniu łazienki. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku ewentualnej awarii instalacji jej naprawa może być nieco utrudniona i bardziej czasochłonna.

Sprawdź ofertę wpustów Dallmer


Zastosowanie - gdzie kabina typu walk-in sprawdzi się najlepiej?

Prysznicowe strefy walk-in to nowoczesne rozwiązanie, coraz chętniej realizowane w budynkach mieszkalnych. Od dawna tego typu systemy powszechnie wykorzystuje się jednak w publicznych łazienkach, w takich przestrzeniach jak obiekty sportowe, hotele czy szpitale. Wypusty można stosować nie tylko pod prysznicem, ale sprawdzą się również doskonale w pomieszczeniach gospodarczych. To bardzo wygodny i funkcjonalny sposób odprowadzania wody.

Kabina bez brodzika jest zdecydowanie bardziej wszechstronna, toteż lepiej sprawdza się właśnie w miejscach, gdzie z łazienki korzystają również osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Pozwala przy tym zaoszczędzić sporo przestrzeni, co może przełożyć się na więcej stref prysznicowych w jednym pomieszczeniu (na przykład na basenie).

Kabina typu walk-in sprawdzi się oczywiście również w przypadku klienta indywidualnego. Rozwiązanie takie warto polecać szczególnie w sytuacjach, gdy dom zamieszkuje osoba starsza lub niepełnosprawna. Rezygnacją z brodzika powinni zainteresować się także inwestorzy, dla których szczególne znaczenie mają względy estetyczne.

Nowoczesne systemy wpustów punktowych Dallmer

wpusty punktowe dallmer

Pracując przy projektach kabin typu walk-in, warto sięgać po sprawdzone odpływy podłogowe marki Dallmer. Spełniają one wymagania wszelkich obowiązujących norm i zachwycają swoją wszechstronnością. Dzięki modułowej konstrukcji można je dowolnie konfigurować, a także dopasowywać do nich różnego rodzaju nasady i akcesoria.

Dowiedz się więcej na temat marki Dallmer!

Cechy wyróżniające odpływ podłogowy DallDrain na tle produktów konkurencyjnych to przede wszystkim:

 • montowany na wcisk mankiet uszczelniający,
 • przegub kulowy pozwalający na beznaprężeniowy montaż,
 • nóżki montażowe z izolacją akustyczną, służące do regulacji wysokości,
 • zdejmowalny syfon ułatwiający czyszczenie,
 • akcesoria do izolacji przeciwpożarowej i akustycznej.

Jak widzisz, wpusty punktowe Dallmer odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Bez wahania polecamy je więc każdemu instalatorowi i wykonawcy!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Odpływ liniowy
Kabina prysznicowa z brodzikiem
Brodzik prysznicowy 90x90
Brodzik prysznicowy 80x80
Kabina prysznicowa 80x80
Kabina prysznicowa 90x90