Jakie warunki trzeba spełnić, aby odsprzedawać energię elektryczną z magazynu energii?

Dodano: sobota, 16.11.2024


Jak by to było mieć nadmiar energii elektrycznej i wykorzystywać ją wtedy, gdy jest taka potrzeba? Brzmi, jak wspaniała perspektywa! A może być i lepiej, bo można też ją odsprzedać! To realne za sprawą własnego magazynu energii, dlatego też coraz więcej osób o tym myśli. W czasach, gdy koszty energii elektrycznej rosną szybko, a sam rynek jest nieprzewidywalny, to rzeczywiście dobra opcja. Znaczenie ma tu też zwiększająca się świadomość ekologiczna. Dowiedzmy się, jak można legalnie odsprzedawać energię z magazynu energii? Jakie warunki trzeba spełnić?

Magazyn energii fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym na ścianie

Sprawdź magazyny energii w hurtowni Onninen

Czy jako prosument można odsprzedawać energię z fotowoltaiki?

Magazyn energii Deye 5,1kWh Deye SE-G5.1 PRO-B - 10 lat gwarancji SE-G5.1_PRO-BFotowoltaika zmieniła zasady gry, sprawiając, że gospodarstwa domowe, jak i inne podmioty, np. firmy, zaczęły produkować własną energię, korzystając ze słońca. Pojawiło się pojęcie prosumenta, co oznacza jednocześnie osobę produkującą i konsumującą energię elektryczną. Naturalnym postępowaniem w takiej sytuacji jest więc sprzedaż nadwyżek energii z powrotem do sieci. Niemniej, kwestie związane z odsprzedażą energii przez prosumentów są regulowane przepisami prawa. Mogą być one skomplikowane i wymagać spełnienia pewnych wymogów. 

Polskie prawo mówi, że prosument może przesyłać nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej do sieci w ramach tzw. systemu opustów (net-metering). Taka sprzedaż energii pozwala na rozliczenie jej nadwyżek poprzez odbiór jej części z powrotem w późniejszym czasie, gdy zapotrzebowanie na energię wzrośnie, przykładowo zimą lub w nocy. Z drugiej strony, w ramach standardowego modelu prosumenta nie ma możliwości bezpośredniej odsprzedaży energii w celach komercyjnych, na takich samych zasadach, jak są to w stanie robić tradycyjni dostawcy energii. 

To oznacza, że prosumenci chcący handlować swoją energią elektryczną, sprzedając ją na rynku, muszą zarejestrować działalność gospodarczą i przygotować się na różne formalności, m.in. niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Taka działalność musi być zgodna z regulacjami Urzędu Regulacji Energetyki (URE), co wymaga spełnienia dodatkowych wymogów formalnych i technicznych, np. uzyskanie stosowanej koncesji. Mając już jednak taką koncesję na obrót energią elektryczną, zyskujemy możliwość handlu energią zarówno na skalę hurtową, jak i detaliczną. 

Warunki konieczne do odsprzedawania energii elektrycznej

Żeby prosument mógł odsprzedawać energię elektryczną z własnej instalacji, powinien spełnić szereg warunków technicznych i organizacyjnych. Podstawą jest magazyn energii elektrycznej, który pozwala gromadzić energię wyprodukowaną w nadmiarze w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie wyprodukowanej energii później lub jej sprzedaż w momencie korzystnym z punktu widzenia finansowego, na przykład przy wyższych cenach energii na rynku. 

Moduł bateryjny Ledvance LES-HV-4K VS1 4099854199868Jednak domowy magazyn energii to nie wszystko, gdyż niezbędne jest też przeprowadzenie innych inwestycji. Mowa tu zwłaszcza o instalacji odpowiedniego systemu zarządzania energią. Zapewnia to monitoring i kontrolowanie przepływów energii pomiędzy magazynem, instalacją fotowoltaiczną i siecią energetyczną. To niezbędne, aby mieć pewność, że energia zostanie zawsze przekazana do sieci w sposób płynny i zgodny z wymogami operatora systemu. 

Bardzo ważna jest też umowa z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD), która reguluje warunki przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej, a także ustala zasady rozliczania energii przekazywanej do systemu. Pamiętajmy też, że wymagania mogą się różnic zależnie od regionu. Najczęściej jednak obejmują one takie parametry, jak minimalna wielkość instalacji oraz wymóg posiadania liczników dwukierunkowych. Pozwalają ona na pomiar ilości energii pobranej z sieci, jak i oddanej.

Jakie wymogi prawne trzeba dopełnić, aby móc odsprzedawać energię elektryczną?

Aby wszystko odbyło się legalnie, musimy pamiętać o spełnieniu szeregu wymogów prawnych. Trzeba, o czym już wspominaliśmy, zarejestrować działalność gospodarczą, gdyż odsprzedaż energii traktowana jest jako działalność komercyjna. Osoba chcąca sprzedawać nadwyżki energii z fotowoltaiki musi uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). 

Moduł akumulatora Huawei LUNA2000-5-E0, pojemność 5kWhNastępnym krokiem jest uzyskanie koncesji na obrót energią elektryczną, która wydawana jest przez URE (Urząd Regulacji Energetyki). Koncesja to formalne upoważnienie pozwalające na sprzedaż energii innym podmiotom. Cała procedura wymaga spełnienia wielu warunków, w tym posiadania odpowiedniego zaplecza technicznego, jak również zabezpieczeń finansowych. To jednocześnie obowiązek regularnych raportów do URE oraz stosowanie się do aktualnych regulacji rynku energetycznego. 

Przed rozpoczęciem sprzedaży energii należy też zawrzeć umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). W umowie zawarte są najważniejsze założenia, takie jak warunki przyłączenia do sieci, zasady rozliczania energii i inne kwestie techniczne, np. dotyczące liczników energii. Musimy też pamiętać o obowiązkach podatkowych, które wynikają ze sprzedaży energii. Przedsiębiorcy powinni także pamiętać o VAT.

Magazynowanie energii uzyskanej dzięki fotowoltaice to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jak prąd z nadwyżek produkcji można później odsprzedać. Bez wątpienia więc warto zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii, pamiętając jednak o licznych formalnościach związanych z zarabianiem na handlowaniu energią.

Sprawdź magazyny energii w hurtowni Onninen