Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń sanitarnych – norma obowiązująca w łazience

Dodano: wtorek, 26.04.2022


Normy regulujące standardowe odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi pozwalają zachować funkcjonalność łazienki w każdym budynku. Decydują o ergonomii pomieszczenia oraz bezpieczeństwie jego eksploatacji. Jeśli zajmujesz się instalacjami hydraulicznymi lub projektujesz łazienkę w obiekcie użyteczności publicznej, koniecznie zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem.

Nowoczesna łazienka z meblami łazienkowymi i prysznicem

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od czego zależy funkcjonalność łazienki,
  • jak prawidłowo rozplanować układ urządzeń sanitarnych w łazience,
  • jak zaprojektować łazienkę w obiekcie użyteczności publicznej.

Sprawdź produkty łazienkowe w hurtowni Onninen

Jakimi zasadami kierować się, projektując łazienki w budynkach użyteczności publicznej?

Pomieszczenia higieny powinny być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Pod uwagę należy więc brać na przykład liczbę osób korzystających na co dzień z łazienki czy ich wzrost. Zupełnie innego projektu będzie wymagała łazienka w szkole podstawowej, a innego choćby w domu opieki społecznej.

Największe wyzwanie stanowi zaplanowanie układu łazienki, z której korzystać będzie różnorodna grupa użytkowników, na przykład zarówno małe dzieci, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Poszczególne odległości należy wówczas uśrednić, uwzględniając jednocześnie dostosowanie ich do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się jednak wydzielenie osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie dla niepełnosprawnych.

Zasady projektowania pomieszczeń higienicznosanitarnych mogą mieć różne źródła w zależności od rodzaju budynku. Przykładowo, wymagania dotyczące hotelowych łazienek określa "Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie". Opisano w nim wyposażenie obowiązkowe i uzupełniające w zależności od kategorii obiektu. We wszystkich przypadkach w łazienkach ogólnodostępnych muszą znaleźć się m.in. umywalki z blatem lub półką, lustro nad każdą umywalką (z oświetleniem), WC (i pisuar w męskim). W częściach mieszkalnych to wanna z baterią i natryskiem lub kabina natryskowa, oświetlona umywalka z blatem lub półką oraz WC.

Stylowa i nowoczesna łazienka z meblami łazienkowymi i kabiną prysznicową

Przepisy regulujące budowę i wykończenie obiektów w przestrzeni publicznej znajdziesz z kolei w prawie budowlanym z 7 lipca 1994 r. i późniejszych nowelizacjach. Informują one o konieczności zapewnienia odpowiednich warunków korzystania z budowli dla osób niepełnosprawnych. O warunkach technicznych pomieszczeń higienicznosanitarnych (w tym łaźniach i ustępach) informuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wersja obowiązująca od 25 grudnia 2020 r.). Ważne więc, żeby zawsze sięgać do źródeł mających zastosowanie w przypadku konkretnego obiektu.

Przeczytaj o łazience dla niepełnosprawnych

Jakie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia obowiązują w łazience?

Poza koniecznością dostosowania łazienki do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz charakteru samego budynku, należy kierować się także zaleceniami dotyczącymi standardowych odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami sanitarnymi. Przed każdym z nich powinno się pozostawić wolną przestrzeń, tak aby korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe. Warto pamiętać, że obszary te mogą na siebie nachodzić i pokrywać się, dzięki czemu odpowiedni poziom ergonomii można osiągnąć także w bardzo małej łazience.

Montaż umywalki

Umywalka powinna znaleźć się najwyżej 450 cm od pionu kanalizacyjnego. Otwór kanalizacyjny powinien znajdować się 55 cm nad posadzką. Standardowo instaluje się ją na wysokości 75–85 cm, lecz warto dodatkowo wziąć pod uwagę średni wzrost jej użytkowników (to szczególnie istotne np. w przypadku łazienki w przedszkolu). Bateria ścienna powinna się znaleźć wysokości 25–30 cm nad nią. Zazwyczaj szerokość umywalki wynosi powyżej 40 cm. Aby wygodnie z niej korzystać, należy pamiętać o pozostawieniu przed nią 70 cm wolnej przestrzeni. Od ściany lub innego urządzenia sanitarnego powinno dzielić ją minimum 30 cm.

Sprawdź produkty łazienkowe w hurtowni Onninen

Montaż miski WC i bidetu

Miska ustępowa powinna znaleźć się maksymalnie 100 –150 cm od pionu kanalizacyjnego ze względu na występowanie zjawiska zasysania. Bidet należy zamontować około 30 cm obok niej pod warunkiem, że łazienka jest wystarczająco duża, aby pomieścić oba te urządzenia sanitarne. Optymalny dystans od ściany wynosi 20 cm w przypadku miski WC oraz 30 cm w przypadku bidetu. Zalecana wysokość nad poziomem posadzki zarówno dla brzegu sedesu, jak i bidetu wynosi 40–45 cm. Wolna przestrzeń przed tym pierwszym urządzeniem to 80x60–80 cm, a przed drugim 100x70 cm.

Montaż kabiny prysznicowej

Podczas instalacji kabiny natryskowej należy wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi. Najłatwiejszy okaże się montaż wariantów rozsuwanych. W przypadku drzwi uchylnych trzeba bowiem zarezerwować dodatkową przestrzeń potrzebną do ich otwarcia. Aby wygodnie korzystać z natrysku, warto pozostawić przed nim około 80–100x90–100 cm wolnego miejsca. Od innych urządzeń kabinę prysznicową powinno dzielić 20–30 cm. Jej odległość od pionu wodno-kanalizacyjnego nie może natomiast przekroczyć 300 cm. Warto pamiętać także o zapewnieniu odpowiedniej wysokości baterii prysznicowej. Powinna ona znaleźć się 100–130 cm nad powierzchnią brodzika. Głowicę natrysku montuje się na wysokości 170–180 cm, a deszczownicę – nawet 200 cm.

Kabiny przysznicowe w ofercie hurtowni


Montaż wanny

Odległość wanny od pionu wodno-kanalizacyjnego nie powinna być większa niż 250 cm. Przed nią należy natomiast pozostawić 100–120x70–100 cm wolnego miejsca. Inne urządzenia zaleca się umieścić przynajmniej 20 cm od niej (w przypadku braku miejsca, umywalka może nawet nachodzić na wannę 5 cm). Najlepsza przestrzeń dla baterii znajduje się około 10–25 cm nad krawędzią wanny.

Nowoczesna biała łazienka z kabiną prysznicową i łazienką

Jak zaprojektować łazienkę zgodnie z normami?

Aby użytkownicy mogli swobodnie korzystać z łazienki, instalator musi przestrzegać przepisów dotyczących danego rodzaju budynku, uwzględniać ich indywidualne potrzeby, a także stosować się do zaleceń w kwestii odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Jakie jeszcze wskazówki warto brać pod uwagę?

Podczas projektowania łazienki — zwłaszcza w takich obiektach jak hotele czy pensjonaty — duże znaczenie będzie miał choćby podział pomieszczenia na strefy. Tradycyjnie wydziela się strefę mokrą z umywalką i kabiną prysznicową lub wanną oraz strefę suchą z sanitariatem i miejscem do przechowywania. Pierwsza – jako służąca relaksowi – powinna znaleźć się w głębi wnętrza, a druga bliżej wejścia. Ostateczny kształt łazienki będzie jednak zależał od jej rozmiaru i układu.

Na szczególną uwagę zasługuje także projekt instalacji elektrycznej w łazience. Ze względu na użytkowanie wody, rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz włączników powinno zostać zaplanowane z zachowaniem podziału na tak zwane strefy ochronne. Norma PN-IEC 60364 dzieli pomieszczenie na cztery strefy, dla których określono różne zasady bezpieczeństwa. Do każdej z nich przypisany jest m.in. stopień szczelności, jakim muszą cechować się instalowanie w nich urządzenia elektryczne.

Gniazda elektryczne w łazience muszą być wyposażone w styk ochronny, powinny być też hermetyczne.  Za optymalną ich liczbę przyjmuje się zazwyczaj dwa w okolicach lustra (na wysokości 130–140 cm od podłogi) i ewentualnie jedno przeznaczone do zasilania pralki.

Sprawdź produkty łazienkowe w hurtowni Onninen

Zaprojektuj łazienkę z hurtownią Onninen!

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się instalacją urządzeń sanitarnych w budynkach mieszkalnych, czy projektujesz pomieszczenie higienicznosanitarne w obiekcie użyteczności publicznej, wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w ofercie naszej hurtowni internetowej. Szeroki wachlarz ceramiki łazienkowej, armatury oraz akcesoriów służących do montażu pozwoli Ci stworzyć przestrzeń idealnie dostosowaną do potrzeb jej przyszłych użytkowników.

W asortymencie hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz między innymi miski WC, umywalki, wanny i kabiny prysznicowe takich wiodących producentów jak Geberit, Roca czy Ravak. Zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty!